Etiketler

Otizmli bireyler, renkli bir gün geçirdi

Elazığ'da, Otizmli bireyle yürüyüş sonrası yaptığı etkinliklerle renkli görüntüler oluşturdu.

Dünya Otizm Farkındalık Günüyle alakalı program düzenlendi

Adıyaman'ın Besni ilçe Sağlık Müdürlüğü tarafından 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla program düzenlendi.

Büyükşehir’den anlamlı program

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Dünya Otizm Farkındalık Günü kapsamında kentte bir dizi programlar düzenledi. Büyükşehir Belediyesi'nin kısa süre önce hizmete açtığı Kadın Koordinasyon ve Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü için organize edilen etkinlikler kapsamında ilk olarak kortej yürüyüşü düzenlendi. Çok sayıda vatandaşın ve sivil toplum kuruluşlarının katıldığı yürüyüş, Yakutiye Medresesi önünden başlayıp Havuzbaşı Kent Meydanı'na kadar devam etti. Etkinlikler MNG AVM'de düzenlenen programlarla devam etti. Alışveriş merkezinde kurulan stantta, Büyükşehir Belediyesi engelli biriminde eğitim gören kursiyerlerin ve eğitimcilerin ürettiği eşyalar sergilendi. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, burada yaptığı konuşmada, Otizmli bireylerin toplum içerisindeki yaşamlarını güzel bir şekilde sürdürebilmeleri için Büyükşehir Belediyesi olarak elimizden geleni yapıyor ve her türlü şartlarda yanlarında olduğumuzu bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Erzurum Büyükşehir Belediyesi olarak bize düşen; bu konudaki farkındalık düzeyini artırmakla meşgul olmanın ötesine geçip yürüttüğümüz nitelikli çalışmalarla özel çocuklarımızı geleceğe hazırlamak ve onların yeteneklerini toplumumuzla paylaşmalarının önünü açacak somut adımları atmaktır. Bu adımları kısa sürede atıp Otizmli bireylerin sosyal yaşama katılabilmeleri için bütün altyapı olanaklarımızla çaba sarf etmeye devam edeceğiz dedi. Konuşmaların ardından programa katılan otizmli öğrencilere ve ailelerine otizm konusunda sinema filmi izlettirildi. Günün sonunda Yakutiye Medresesi'nin ışıkları gece boyunca maviye çevrilerek farkındalık oluşturuldu.

Dünya Otizm Farkındalık Günü

Elazığ’da 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla yürüyüş yapıldı.

Erzurum’da 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü etkinliği

Erzurum Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla bir etkinlik düzenlendi.

Malatya da Otizm Farkındalık Günü kutlandı

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü nedeniyle Malatya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından 'Farkındalık yürüyüşü' düzenlendi.

Otizme dikkat çekmek için yürüdüler

Sivas'ta İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve özel bir eğitim uygulama merkezi tarafından 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla yürüyüş düzenlendi.

Otistik çocuklarlardan resim sergisi

Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve Adıyaman'daki Özel Eğitim Okullarının birlikte düzenlediği, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Bingöl’de Otizm farkındalığı

Bingöl'de 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü kapsamında otizmli çocuklar aileleri ile beraber yürüdü.

Başkan Sekmen’den Dünya Otizm Günü mesajı

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Kahta’da otizmli çocuklar unutulmadı

Adıyaman'ın Kahta ilçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Halil Tünçmen, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla özel eğitim sınıflarında düzenlenen etkinliklere katıldı.

Dünya Otizm Farkındalık Günü kutlandı

Elazığ'da '2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü' çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Otizme dikkat çekmek için yürüdüler

Sivas'ta İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla yürüyüş düzenlendi.

Dünya Otizm Farkındalık Günü etkinliği düzenlendi

Adıyaman'da 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü etkinliklerinde otistik çocuklar doyasıya eğlendi.

Başkan Sekmen’den Dünya Otizm Günü mesajı

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Sekmen, mesajında şu görüşlere yer verdi: Otizm; sosyal ve iletişim becerilerinin oluşmasını etkileyen bir gelişim bozukluğu hastalığıdır. Otizm konusunda farkındalık oluşturmak ve otizm ile ilgili sorunlara çözüm bulmak toplum olarak hepimizin ortak meselesidir. Engelli vatandaşlarımızın sorunlarına çözüm üretmek ve tüm hizmetlerden eşit bir biçimde yararlanmalarını sağlamak, çağdaş toplum ve çağdaş devlet olmanın en önemli göstergelerinden biridir. Bu bakımdan engelli vatandaşlarımızın meslek edinip üretken hale getirilmesi, sağlık, eğitim, ulaşım ve rehabilitasyon başta olmak üzere tüm ihtiyaçlarının karşılanması suretiyle, kendi kendilerine yetebilen bireyler haline gelebilmelerini ve toplumsal hayata katılmalarını sağlamak, bizim öncelikli görevimizdir. Engelli ve otistik çocuklarımızın yetişkin bireylerle arasındaki ayrımı ortadan kaldıran düzenlemelerin yapılması, engelli vatandaşlarımıza sunulan hizmetlerde arzu edilen düzeye ulaşılması için var gücümüzle çalışmaktayız. Bu vesileyle Dünya Otizm Farkındalık Günü'nün toplumda duyarlılık ve farkındalık oluşturmasını temenni ediyor, gece gündüz demeden engelli ve otizm hastası olan çocuklarına gözü gibi bakan tüm ailelerimize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.