Etiketler

Babadan devraldığı 56 yıllık kokuları özveriyle üretiyor

Elazığ'da babadan öğrendiği kolonyacılık mesleğini uzun yıllardır tutkuyla sürdüren inşaat mühendisi Güven Buldaç (48), adı, formülü ve kendine has esansları ile 56 yıllık maziye sahip kolonyaları, nostaljik koku seven müşterileri için özveriyle üretiyor.

Bakkal Bayram'ın dükkanında 'bayram' var

Elazığ'da baba mesleği bakkallığı ilerleyen yaşına rağmen sürdüren 78 yaşındaki bayram ural, ekmek parasını 8 metrekarelik dükkanından kazanıyor.

Erzurum’un saraç ustası dede mesleğini sürdürmeye çalışıyor

Osmanlı döneminde önde gelen ancak günümüzde yok olmaya yüz tutmuş mesleklerden saraçlık son demlerini yaşıyor. Erzurum'un son saraç ustalarından biri olarak bilinen İlhami Pergel, 40 yılını verdiği dede ve baba mesleğini sürdürmeye gayret ediyor.

40 yıl sonra memleketine döndü

Baba mesleği olarak terzicilik yapan İsmet Gülseren, 40 yıllık gurbet hayatı sonrası tekrar mesleği öğrendiği Darende'nin Balaban Mahallesine dönerek burada mesleğini yürütecek.

Balın doğal olduğu nasıl anlaşılır?

Baba mesleği olan arıcılıkla 10 yaşından beri iç içe olan Recep Çelik (37) 25 yıldır bu sektöre hizmet veriyor. Çelik, tamamen doğal olan karakovan balı ile piyasada ucuza satılan diğer balları nasıl ayırt edilebileceğini örnekleriyle anlattı.

Erzurum’un son saracı

Osmanlı döneminde önde gelen ve günümüzde yok olmaya yüz tutmuş mesleklerden saraçlık son demlerini yaşıyor. Erzurum'un son saraç ustası olarak bilinen Abdülhamit Akbulut, 37 yılını verdiği dede ve baba mesleğini sürdürmeye gayret ediyor.

Babasının küçük dükkanından, 430 bin adet üretim yapan fabrikaya

Hukuk fakültesini bitirip avukat olmaya hak kazanmasına rağmen baba mesleğini tercih eden Mehmet Kutlu, şimdi Türkiye'nin yanı sıra birçok ülkeye gözlük çerçevesi ve camı ihraç ediyor. İş adamı Kutlu, babasının küçük dükkanında öğrendiği mesleği, ailesinin desteğiyle yılda 430 bin adet üretim yapan fabrikaya çevirdi.

52 yıllık terzi, günlük 75 parça işten, iş bulamaz hale geldi

Yarım asrı aşkın bir süredir terzilik yapan Ahmet Celal Çimenyer, her gün 75 parça iş yaptığı dükkanında şimdi günlük bir iş bulmakta zorlanıyor. Baba mesleğini sürdüren Çimenyer, babası gibi yarım asırdır her gün sabah 7'de iş yerini açarak müşteri bekliyor.

Emekli olunca, yok olan mesleğini canlandırdı

Elazığ'da 33 yaşına kadar semercilik yapıp, ardından da Türkiye Elektrik Kurumu'nda (TEK) çalışmaya başladığı için baba mesleğini bırakan 5 çocuk babası 74 yaşındaki Ahmet Semerci,emekli olduktan sonra tekrar eline aldığı semerciliği yaşatmaya çalışıyor.

Hazır yorganlar yorgancılığı yok ediyor

Türkiye’de bir dönemler her çeyizde bulunan el emeği yorganlar, hazır yorganların ucuzluğu nedeniyle yok olmaya yüz tuttu. Baba mesleğini devam ettiren ve Elazığ’ın 5 yorgancısından biri olan 27 yaşındaki Mehmet Bal, hazır yorganlara karşı direniyor.