Etiketler

Para ve klozet kapağından fazla bakteri var

Para üzerinde araştırmalar yapan uzmanlar, bulaşıcı hastalıkların bir çoğunun parayla bulaştığını tespit etti.

Diş fırçası kullanırken bunlara dikkat

Global Diş Hekimleri Derneği Başkanı Diş hekimi Zafer Kazak, fırçalar arasında virüs ve bakteri geçişi olmaması için farklı kişilere ait diş fırçalarının birbirleri ile temas etmemesi gerektiğini belirterek Kazak, gribal enfeksiyonlardan sonra diş fırçasının yenilenmesi gerektiğini ifade etti.

Diş çürüğü oluşumuna dikkat

Diş Hekimi Zafer Kazak, diş çürüğü oluşumuna dikkat çekerek, Bakteriler olmazsa çürük olmaz dedi.

Sağlıklı seyahat için bağışıklık sisteminizi güçlendirin

Seyahatler sırasında vücudun bakteri ve virüsler gibi birçok patojene açık hale geldiğini bu durumunda bizi hastalıklara karşı savunmasız bıraktığını belirten Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım, yolculuk öncesinde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Ağız sağlına dikkat

Diş Hekimi Zafer Kazak, ağızdaki bakterileri ağız sağlığını etkilediği gibi böbrekler başta olmak üzere diğer organların sağlığını da çok etkilediğini söyledi.

'Doğal ortamlardan alınan sülükler risk taşıyor'

Elazığ Fırat Üniversitesi (FÜ) Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naim Sağlam, modern tıpta sülükle tedavinin giderek yaygınlaştığını belirterek, "Doğal ortamlardan alınan sülüklerin kullanılmasında birçok risk bulunuyor. Doğal ortamdan aldığımız sülükler bulaşıcı hastalık etkenlerini, sülükle birlikte yaşayan bakterileri ve mikroorganizmaları taşıyabilirler.’ dedi.

Diş etinde oluşan problemlere dikkat !

Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Yrd.Doç.Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, Diş eti hastalığının en büyük etkenlerinden biri 'mikrobiyal dental plak' yani diş taşıdır. Diş taşına mikroskop altında bakıldığında içerisinde çeşitli bakteriler vardır. Bunlar dişe yapıştığı zaman yavaş yavaş çevre dokular zarar görüyor. Çevre dokularda kanama başlıyor dedi.

Ağız sağlığı böbrek sağlığını etkiliyor

Global Diş Hekimleri Derneği Başkanı Diş Hekimi Zafer Kazak, ağızdaki bakterileri ağız sağlığını etkilediği gibi böbrekler başta olmak üzere diğer organların sağlığını da çok etkilediğini söyledi. Kazak, Diş eti iltihabı ve diş çürüklerinin ağızda meydana getirdiği bakteriler, böbreğe yerleşerek çeşitli enfeksiyonlara yol açabiliyor dedi.

Kış ayına özel bağışıklık güçlendirici besinler

Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım, bakteri, virüs, mantar, küf ve hatta kanser hücreleri ile savaşan bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve sağlıklı bir ömür için bitki ve baharatlardan faydalanılmasını önerdi.

Diş iltihaplanmasına dikkat

Ağız da oluşan bakterilerin tedavi edilmemesi sonucu çürüğe neden olduğunu belirten Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Yrd.Doç.Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, bu çürüklerin diş hassasiyetini etkilediğini söyledi.

Seyahat öncesi bağışıklık sistemini kuvvetlendirin

Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım, seyahatler sırasında vücutta bakteri ve virüsler gibi birçok patojenin açık hale geldiğini belirterek, Bu da bizi hastalıklara karşı savunmasız bırakır. Yolculuk öncesinde bağışıklık sisteminizi arttırarak vücudunuzu seyahat için hazır hale getirebilirsiniz dedi.

Dişler de soğuk sıcak hassasiyetine dikkat

Ağızda oluşan bakterilerin tedavi edilmemesi sonucu çürüğe neden olduğunu belirten Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Yrd.Doç.Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, bu çürüklerin diş hassasiyetini etkilediğini söyledi.

Ramazan ayında dişlere dikkat

Her zaman dikkat edilmesi gereken ağız ve diş sağlığının, Ramazan ayında oruçluyken daha büyük önem kazandığını belirten Yrd.Doç.Dr. Kışlaoğlu, Ramazan'da, dişlerin fırçalanmadığı zaman sahurdan iftara kadarki uzun sürede ağızda kolayca üreme ortamı bulan bakterilerin, ağızda kötü kokuya sebep olduğunu, diş çürüklerinin de arttırabildiğini söyledi.

Göz iltihaplanmasına dikkat

Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr.Şeyda Atabay, göz enfeksiyonlarının sıklıkla karşılaştıkları göz hastalıklarından biri olduğunu söyledi. Atabay, Yine göz enfeksiyonları en sık karşılaşılan kırmızı göz sebebidir. Göz ön yüzeyindeki konjonktiva tabakasının yoğun damar ağı sebebiyle göz aşırı kızarık ve ağrılı bir hal alabilir. Burada sorun çoğunlukla bakteriyel sebeplidir. Ve bakteriyel enfeksiyonlar temasla bulaşabilmektedir. İlk olarak hastanın diğer gözüne bulaşır. Sonrasında hastaya yakın temasta bulunan diğer kişilere de geçebilmektedir dedi.

Şeffaf plak ile mutlu gülüşler mümkün

Dr. Aydan Coşkun Ateş, Invisalign'ın çıkartılabilirliği sayesinde bakteriyel plak birikiminin, diş çürüğünün ve diş eti hastalığının azaltılabildiğini söyledi.

Dişlerde soğuk sıcak hassasiyetine dikkat

Ağızda oluşan bakterilerin tedavi edilmemesi sonucu çürüğe neden olduğunu belirten Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Yrd.Doç.Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, bu çürüklerin diş hassasiyetini etkilediğini söyledi.

Hayvan hastalıklarında numune alımı konusunda bilgilendirme yapıldı

Malatya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nde TSE (BSE, Scrapie, FSE) hastalıkları, viral ve bakteriyolojik hastalıklarda numune alımı ile marazi gönderme protokolü konularında bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Ev yoğurdunun faydaları bitmiyor

Beslenme ve Diyet Uzmanı Özge Öçal, "Yoğurdun sadece kalsiyum kaynağı olmasıyla değil, içerdiği protein ve yararlı bakteriler ile de sofraların baş tacı olmayı hak etmektedir" dedi.

Binlerce kişi sudan zehirlendi

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde şebeke suyundan bulaşan bakteri nedeniyle binlerce kişi hastanelik oldu.

Erken sünnet, enfeksiyon hastalıklarını engelliyor

Sıcakların artmasıyla havuzlara giren çocuk sayısında artış olduğunu belirten Çocuk Cerrahisi Op. Dr. Ahmet Güngör, sünnet olmayan çocukların, sık kullanılan havuzlardaki bakteriler nedeniyle sünnet derisi iltihabı ve idrar yolu enfeksiyonu olabildiğini söyledi.