Etiketler

Bilim adamları ilk kez bir 'kara deliği' görüntüledi

Uluslararası Olay Ufku Teleskobu projesi kapsamında bir araya gelen bilim adamları M87 Galaksisi'nin merkezindeki süper masif kara deliğin fotoğrafını yayımladı.

Bilim adamları yerli “kene” aşışı için bir araya gelecek

Cumhuriyet Üniversitesi, Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına karşı yerli bir ilaç geliştirilebilmesi için bilim adamlarını Sivas'ta toplayacak.

4. Yeşilyurt Bilim Şenliği başladı

Yeşilyurt Belediyesi ev sahipliğinde bu yıl dördüncüsü düzenlenen Yeşilyurt Bilim Şenliği, Malatya ve Türkiye'nin farklı kentlerinden katılan Bilim ve Teknoloji Kulüplerinde geleceğin bilim adamları olarak görülen minik mucitler tarafından sergilenen deneyler ve bilimsel etkinliklerle başladı.

Geleceğin bilim adamlarını Yeşilyurt’ta olacak

Bu yıl 4'üncüsü düzenlenecek olan Yeşilyurt Bilim Şenliği etkinlikleri çılgın icatlar, deneyler ve birbirinden farklı bilim şovlarını ile Malatyalılarla buluşturacak.

Geleceğin bilim adamları Yeşilyurt’ta yetişiyor

Yeşilyurt Belediyesinin 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında düzenlediği 2.Geri Dönüşüm Mucitleri Proje Yarışmasının sergi açılışı ve ödül töreni yoğun ilgi altında gerçekleştirildi.

Başkan Polat geleceğin bilim adamlarını ağırladı

Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, TÜBİTAK'ın ortaokul ve lise kategorilerinde düzenlediği Araştırma Projeleri Bölge Finallerinde birincilik, ikincilik ve üçüncülük dereceleri elde eden geleceğin bilim adamlarını özel bir programda ağırladı.

Malatya’da ‘Depremsellik ve Güvenli Kent Planlaması’ paneli

Deprem ve sağlıklı yapılaşma ile ilgili olarak Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından bir panel düzenlendi. 'Depremsellik ve Güvenli Kent Planlaması' konulu panele Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri ile bilim adamları katıldı.

Diyarbakırlı bilim adamına üç ülkeden davet

Dicle Üniversitesi (DÜ) Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Mehmet Nergiz'in yapay zeka konusunda yaptığı çalışmalar Kanada, Finlandiya ve ABD'deki önde gelen üniversiteler tarafından kabul edildi. Üniversitelerden davet alan ve ABD'de bulunan Harvard Üniversitesini tercih eden Nergiz, dünyanın önde gelen bilim adamlarıyla çalışacak.

Sivas’ta bilim adamları kuraklığa dayanıklı tohum geliştiriyor

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Tolga Karaköy, kuraklığa dayanıklı tohum tür ve çeşitliliğin geliştirilmesi konusunda çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

Başkan Polat geleceğin bilim adamlarını ağırladı

Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, TUBİTAK tarafından düzenlenen 48.Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışmasında kimya ve biyoloji alanında dereceye girerek ABD'nin Pittsburgh şehrinde düzenlenecek Uluslararası Proje Yarışmasına davet edilen Muhammed Melih Doğan ile Zeynep Çoşkun'u makamında ağırladı.

Bilim adamları ışıkta donan doku yapıştırıcısı üretti

Malatyalı kimya profesörleri bir süre önce ürettikleri ve Avrupa Birliği'nden ön kaynak kullanmak hakkı elde ettikleri doku yapıştırıcısından sonra şimdi de ışıkta donan bir başka doku yapıştırıcısı üretti.

3.Yeşilyurt Bilim Şenliği 16 bine yakın bilim meraklısını ağırladı

Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, bilimi toplum gündeminde tutmak ve gençlere bilimi sevdirmek amacıyla düzenledikleri 3.Yeşilyurt Bilim Şenliğinde geleceğin bilim adamlarını ağırladıklarını söyledi. Polat, Bilim Şenliğini 16 bine yakın da bilim meraklısının takip ettiğini belirtti.

Kızıl gölette inceleme başlatıldı

Kahramanmaraş'ta demir madeni içerisinde yer alan göletin kızıla bürünmesi bilim adamlarını harekete geçirdi.

Çamlıca Okullarında “Türk-İslam Bilim Adamları” sergisi açıldı

Özel Malatya Çamlıca Okullarında Türk-İslam Bilim Adamları sergisi açıldı.

Komşuya piyango vurdu

Bingöl’ün Sarıçiçek köyüne düşen Göktaşı parçacıkları, köylüleri zengin etti. Her gün ‘bedeli yüksek’ dedikleri taşları toplayan köylüler, gramı 15 ila 60 dolar arasında değişen rakamlarla, Amerikan, Rus ve Alman bilim adamlarına sattıklarını söyledi.