Etiketler

Selçuklu'nun eşsiz eserlerine ziyaretçi akını

Tarihi ve doğal güzellikleriyle önemli turizm potansiyeline sahip Erzurum'un simgelerinden ve Selçuklu mimarisinin eşsiz örneklerinden Çifte Minareli ve Yakutiye Medreseleri hafta sonu ziyaretçi akınına uğradı.

Yapımı 4 saat sürdü, tamamlamak için kar yağmasını bekliyor

Sivas'ta esnaflık yapan Murat Yıldırım, 4 saatlik çalışma ile şehrin sembollerinden olan 850 yıllık tarihi Çifte Minareli Medrese'yi kardan yapmaya çalıştı.

Vali Memiş’ten Bakan Kurum’a ‘Millet Bahçesi’ teşekkürü

Bir dizi gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Erzurum'a gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kale, Üç Kümbetler, Çifte Minareli Medrese bölgesinde Millet Bahçesi oluşturacaklarını bildirdi. Vali Okay Memiş, Millet Bahçesi müjdesi için Bakan Murat Kurum'a teşekkür etti.

Çocukların 750 yıllık medresede tehlikeli oyunu

Sivas'ta 750 yıllık Çifte Minareli Medrese'nin demir parmaklıklarla kapalı duvarına tırmanan çocukların tehlikeli oyunu yürekleri ağza getirdi.

Kale ve civarı Erzurum’un Sultanahmet Meydanı olacak

Erzurum Valisi Okay Memiş, tarihi ve kültürel meknları gezdi. Hafta sonu ilgili kurum müdürleri ile birlikte Abdurrahman Gazi Türbesinden başlayarak, Aziziye ve Mecidiye tabyalarına giden Vali Memiş, ardından Kongre binası, Çifte Minareli Medrese, Üç Kümbetler, Erzurum Kalesi ve restore edilen tarihi Erzurum evlerini tek tek gezerek incelemelerde bulundu.

Haberi alan oraya koştu

Sivas'ta 1271 yılında yaptırılan ve kentin simgesi haline gelen Çifte Minareli Medrese'nin restorasyon çalışmaları sırasında gün yüzüne çıkan gizli geçitler meraklıların akınına uğradı.

Çifte Minareli Medrese’deki geçitler kazıyla gün yüzüne çıkartıldı

Sivas'ta 1271 yılında yaptırılan ve kentin simgesi haline gelen Çifte Minareli Medrese'nin restorasyonu için hazırlanan proje kapsamında minarenin eyvan kısmındaki geçitler gün yüzüne çıkartıldı.

Tarihi Çifte Minareli Medresede çevre düzenlenmesi

Erzurum'un sembolü haline gelen 764 yıllık bir Selçuklu eseri olan tarihi Çifte Minareli Medrese'nin ön cephe çevre düzenlenmesi için çalışmalara başlandı.

Çifte Minareli Medrese’de tehlikeli oyun

Sivas'ta Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan tarihi Çifte Minareli Medrese çocukların oyun alanı haline geldi. Demir korkulukları aşarak minareye çıkan çocuklar tehlikeye davetiye çıkarıyor.

Cumhurbaşkanı ile Vali arasında gülümseten diyalog: “Sabırlı ol sabırlı, Seyfettin bey sabırlı ol”

Restorasyonu yapılan tarihi Çifte Minareli Medrese'nin açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu'nun diyaloğu damga vurdu. Vali Azizoğlu'nun konuşmaya erken başlaması üzerine Ankara'dan canlı yayın aracılığıyla açılışa katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sabırlı ol sabırlı. Seyfettin bey sabırlı ol dedi ve katılımcıları gülümsetti.

Erzurum’da restorasyonu tamamlanan Çifte Minareli Medrese yeniden hizmete açıldı

Erzurum'da restore edilen tarihi Çifte Minareli Medrese yeniden hizmete açıldı.

Çifte Minareli Medresede Geleneksel Yemek Yarışması yapıldı

42. Turizm haftası etkinlikleri kapsamında Çifte Minareli Medresede geleneksel yemek yarışması yapıldı.

Tarihi mekanda tehlikeli oyun

Sivas'ta çifte minareli medrese, çocuklar için tehlikeli bir oyun alanı oldu.

Tarihi minarede tehlikeli özçekim

Sivas'ta bir grup çocuk, yasak ve tehlikeli olmasına rağmen tarihi Çifte Minareli Medrese'nin minaresine çıkarak özçekim yaptı.

746 yıllık tarihi eserin kilden minyatürünü yaptılar

Sivas'ta heykeltıraş arkadaşlar şehrin sembollerinden biri olan ve 1271 yılında Selçuklu döneminde yapılan Çifte Minareli Medrese'nin kilden minyatürünü yaptılar.

Kültür Yolu Projesi’nin birinci etabı tamamlandı

Erzurum Büyükşehir Belediyesi'nin en önemli projelerinden biri olan Kültür Yolu Projesi'nin birinci etabı tamamlandı. 77 bin metrekarelik alanı kapsayan birinci etap çalışmaları kapsamında Tarihi Erzurum Kalesi'nin bütün ihtişamı gün yüzüne çıktı. Her aşamasını büyük bir titizlikle takip eden Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen'in üzerinde itinayla durduğu Kültür Yolu Projesi kapsamında 22 parselde bulunan 17 tarihi Erzurum Evleri'nin restorasyonu da yapılıyor. Ulu Cami, Çifte Minareli Medrese ve Üç Kümbetler'in bulunduğu kültür koridorunda yer alan Erzurum Kalesi ve çevresini kapsayan proje kapsamında arkeolojik kazı da yapılıyor. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, projenin tamamlanmasıyla birlikte şehrin tarihi kimliğinin yeniden hayat bulduğunu ifade etti. Başkan Sekmen, şunları kaydetti: Geçmişi olmayan bir şehir hafızasını yitirmiş bir insana benzer. Bu nedenle eskiyi tahrip etmeden yeni ile bütünleştirerek tahrip olmayan kültür mirasımızı bizden sonraki nesillerle buluşturma adına ortaya koyduğumuz Kültür Yolu Projesi'nin hamd olsun birinci etabını tamamladık. Kültür mirasımıza ışık tutacak olan eserlerimizi koruma altına almayı hedefleyen projemizin ilk etabı 77 bin metrekarelik alanı kapsıyor. Burada ayrıca 22 parselde yer alan 17 adet tarihi Erzurum Evleri'nin 14'ünün restorasyonu da tamamlanmak üzere Bu bölgede ayrıca DAP ile Erzurum Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü kale içinde, Büyükşehir Belediyesi Koruma Uygulama ve Denetim Şube Müdürlüğü (KUDEB) ve Müze Müdürlüğü'nün denetiminde Erzurum Kalesi'nin dış kısmında arkeolojik bir kazı yapıyoruz. Tarihi bulgular kazı sonunda kamuoyuna aktarılacak.

Şehit aileleri ve Gaziler onuruna yemek verildi

Erzurum Valiliği ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü organizesinde Çifte Minareli Medrese içinde 15 Temmuz Şehitlerini anma Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliğinde şehit aileleri ve şehit yakınlarına yemek verildi.