Etiketler

Dünya Sağlık Örgütü'nden virüs açıklaması

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Çin’de ortaya çıkan Corona virüs ile ilgili 'uluslararası kamu sağlığı acil durumu' ilan etmek için erken olduğunu bildirdi.

Bulaşıcı olmayan hastalıklar Türkiye'de her yıl 370 bin can alıyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Sağlıklı Yaşam Program Yöneticisi Prof. Dr. Toker Ergüder, 'Türkiye'de her yıl yaklaşık 420 bin kişi hayatını kaybediyor. Bunun 370 bini bulaşıcı olmayan hastalıklardan meydana gelen ölümler.' dedi.

Elazığ'da akılcı ilaç kullanımı anlatıldı

Elazığ'da, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Akılcı İlaç Kullanımı Dairesi ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Türkiye Ofisi iş birliğiyle akılıcı ilaç kullanımı toplantısı düzenlendi.

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 2000'den bu yana tütün tüketiminin önemli ölçüde azalmasına rağmen, bu düşüşün hala belirlenen küresel hedeflerin altında olduğunu açıkladı.

WHO oyun bağımlılığını akıl hastalığı olarak değerlendirmeye hazırlanıyor

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), yeni çıkaracağı tanı rehberinde, oyun ve internet bağımlılığını akıl hastalığı olarak değerlendirmeye alacak olmasını yorumlayan uzmanlar, bu bağımlılık türlerinin artık tedavi edilmesi gereken, önlem alınması gereken bir durum olarak gördüklerini söyledi.

Dünyada her yıl 800 bin kişi kolon kanserine yakalanıyor

Dünya Sağlık Örgütü kayıtlarına göre kolon kanserinden her yıl teşhis konulan yeni vakıa sayısının 800 bin civarı olduğunu söyleyen Özel Adıyaman Park Hospital Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Sadık Eryılmaz, kolon kanserinin yüksek yağ ve düşük fiber içeren diyetle beslenen toplumlarda daha sık görüldüğünü söyledi.

Dr. Turan: "Hepatit önlenebilir bir hastalıktır"

Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Hepatit Birliği tarafından Dünya Hepatit Günü olarak belirlenen 28 Temmuz günü dolayısıyla Erzincan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mesut Turan yazılı bir mesaj yayımlayarak, Dünya Hepatit Günü hakkında bilgiler verdi.

Dünya Sağlık Örgütü’ndeki tek Türk Bilim adamı Prof. Dr. Hasan Türkez

Dünya Sağlık Örgütündeki komitede yer alan tek Türk olan Erzurumlu bilim insanı ve ETÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Türkez, Kardelen TV'de katıldığı programda önemli açıklamalarda bulundu. Borun önemine değinen Türkez, Zamanında Avrupa boru itibarsızlaştırmaya çalıştı. Bor üzerine çalışmak milli bir görevdir dedi.

Bakan Akdağ’dan, Dünya Sağlık Örgütüne çağrı

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, İdlib'de yapılan saldırı sonrasında Dünya Sağlık Örgütüne çağrıda bulundu. Akdağ, Adana Adli Tıp Kurumundaki 3 cenazeye Uluslararası Kimyasal Silahları Önleme Örgütü ve Dünya Sağlık Örgütü yetkililerinin refakatiyle otopsi işlemi yapıldı. Bu vahşeti bütün dünyaya kanıtlamak anlamında onları biz çağırdık. Dünya Sağlık Örgütü üstüne düşeni yapmalıdır dedi.

Kalıcı kilo vermek isteyenler dikkat

Uzman Psikolog Özge Genlik, dünyada ve ülkemiz genelinde obezite oranlarında artış gözlemlendiğini belirterek, kalıcı kilo vermek isteyenleri uyardı. Genlik, Dünya Sağlık Örgütüne göre obezite: besinlerle alınan enerjinin (kalori), harcanan enerjiden fazla olması ve fazla enerjinin vücutta yağ olarak depolanması sonucu ortaya çıkan, yaşam kalitesini ve süresini olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Obezitenin oluşumunda; genetik faktörlerin yanı sıra psiko-sosyal faktörlerin de rolü ön plandadır dedi.

Dünya Sağlık Örgütü Toplantısı Yapıldı

Elazığ Valisi Ömer Faruk Koçak İzmir'de gerçekleştirilen “63. Dünya Sağlık Örgütü” toplantısına katıldı.