Etiketler

Fırat bölgesinde elektrik tüketimi düştü

Elazığ, Malatya, Bingöl ve Tunceli'nin yer aldığı Fırat bölgesinde 4 ay içerisinde elektrik tüketiminin bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7'den fazla düştüğü belirlendi.

Elektrik aboneleri dikkat! Limit düşürüldü

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Kurul kararı ile serbest tüketici limitinin 2019 yılı için 1600 Kilowatt saate (kWh) düşürüldüğünü belirterek, yeni belirlenen serbest tüketici limitine göre, yıllık elektrik tüketimi 1600 kWh’ın üzerinde olan veya aylık elektrik faturası bedeli yaklaşık 67 TL ve üzerinde olan tüketicilerin serbest tüketici niteliğine haiz olduğu bildirdi.

Sivas, Tokat ve Yozgat’ta bayramda elektrik tüketimi arttı

Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin (ÇEDAŞ) verilerine göre geçen yılki Kurban Bayramı'na göre bu yıl Sivas, Tokat ve Yozgat'ta elektrik tüketiminde yüzde 8,8'lik bir artış gözlendi. Söz konusu artışta mevsimsel etkilerin yanı sıra bayramın hafta içine gelmesi nedeniyle bazı işletmelerin çalışmaya devam etmesi etkili oldu

Dicle Elektrik kaçakla mücadelede drone dönemini başlattı

Dicle Elektrik, tarımsal alandaki kayıt dışı trafoları belirlemek ve kaçak elektrik tüketimini önlemek amacıyla drone ile keşif ve takip dönemini başlattı. Diyarbakır'da gerçekleştirilen ilk uygulamada, bir köyde biri kayıt dışı olmak üzere 5 tarımsal sulama amaçlı kaçak trafo tespit edildi.

ÇEDAŞ, seçimde kesintisiz için alarmda kaldı

Tüm Türkiye'nin sandık başına gittiği 24 Haziran günü Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin (ÇEDAŞ) hizmet verdiği Sivas, Tokat ve Yozgat'ta, geçen yılın aynı dönemine göre elektrik tüketiminde yüzde 3 oranında artış gözlendi. Yoğun talebe karşı seçim günü kesintisiz enerji sağlamak için alarmda bekleyen ÇEDAŞ, 3 gün boyunca 24 saat hizmet verdi.

ÇEDAŞ’ta kesintisiz enerji alarmı

Yaz aylarında artan elektrik tüketimini karşılamak için yatırım, bakım ve onarım çalışmalarını tamamlayan Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. (ÇEDAŞ) Ramazan'ın başlaması ile birlikte planlı kesintileri de iptal etti. ÇEDAŞ, yatırım kaynaklı planlı kesintileri seçim sonrasına kadar rafa kaldırırken Ramazan Bayramı, seçimler ve üniversite sınavlarında herhangi bir kesinti yaşanmaması için alarm durumuna geçti.

Tarımsalda elektrik tüketimi yüzde 260 arttı

Yağışların önceki yıla oranla daha az olmasının da etkisiyle Dicle Elektrik Dağıtım bölgesinde tarımsal sulamada tüketilen elektrik miktarı geçen yıl aynı dönemle kıyaslandığında mart ayında yüzde 139 iken Nisan ayında yüzde 260 oranında yükseldi. Dicle Elektrik, tarımsal sulamadaki elektrik tüketiminde yaşanan olağanüstü artışın sürdürülebilir olmadığını açıkladı.

ÇEDAŞ, enerjinin 2017 enlerini açıkladı.

ÇEDAŞ'ın rakamlarına göre 2017 yılında bölgede en yüksek elektrik tüketimi hava sıcaklığının zirve yaptığı 8 Ağustos günü yaşandı. Klima kullanımındaki artış ve tarımsal sulama, tüketimi rekora taşıdı. En düşük tüketim ise 12 Mart'ta gözlendi.

ÇEDAŞ, enerjinin 2017 yılı rakamlarını açıkladı

Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. (ÇEDAŞ) rakamlarına göre 2017 yılında bölgede en yüksek elektrik tüketimi hava sıcaklığının zirve yaptığı 8 Ağustos günü yaşandı. Klima kullanımındaki artış ve tarımsal sulama, tüketimi rekora taşıdı. En düşük tüketim ise Ramazan Bayramı'nın ilk günü olan 25 Haziran'da gözlendi.

CK Çamlıbel Elektrik’ten tasarruf eden 30 aileye bedava elektrik

Enerjinin verimliliği hakkında farkındalık oluşturmayı hedefleyen CK Çamlıbel Elektrik Perakende Satış A.Ş, 'Tasarruf Ediyorum' projesini hayata geçirdi. Proje kapsamında 2017'de elektrik tüketimini 2016'ya göre en fazla oranda düşüren Sivas, Tokat ve Yozgat'taki toplam 30 aileye CK Çamlıbel Elektrik bedava elektrik verecek. Projeye başvurular 1 Aralık 2017-5 Ocak 2018 tarihleri arasında yapılacak.

Atatürk Barajı’nın 6 aylık üretimi, Dicle’nin 1 aylık tüketimine yetmedi

Yaz aylarında havaların oldukça sıcak olması nedeniyle tarımsal sulamanın yanında vatandaşlarımızın serinleme ihtiyacını elektrik enerjisi ile karşılaması nedeniyle Dicle Elektrik bölgesindeki elektrik tüketimi Temmuz ayında tüm zamanların en üst seviyesine ulaştı. Öyle ki Türkiye ve Avrupa'nın en büyüğü olan Atatürk Barajı'nda 2017 yılının ilk 6 ayında üretilen elektrik, Dicle Elektrik Dağıtım bölgesindeki 6 ilin bir aylık tüketimini karşılamaya yetmedi.

Elektrikte rekor tüketim kesintisiz aşıldı

Türkiye'de elektrik tüketiminde arka arkaya rekorlar kırılıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak rekor tüketimlere ilişkin açıklamasında 3 Temmuz Pazartesi hem günlük, hem de anlık elektrik tüketiminde rekor kırılırken enerji talebini kısıtsız, kesintisiz karşıladık demişti. Türkiye elektrik tüketim rekorunun 26 Temmuz'da yeniden kırıldığını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez Bugün yeni bir rekor daha kırdık, puant yükümüz 47 bin 569 megavat olarak kısıt talimatı verilmeden gerçekleşti diyerek açıkladı.

2016’da en yüksek elektrik tüketimi demokrasi nöbetlerinde gerçekleşti

Sivas'ta 2016 yılı rakamlarına göre geçen yıl bölgede en yüksek elektrik tüketimi 15 Temmuz darbe girişimi sonrası başlayan demokrasi nöbetleri ve tarımsal sulamadaki artış nedeniyle 19 Temmuz'da yaşandı. Yılın en düşük tüketimi ise Ramazan Bayramı'nın ikinci günü gerçekleşti.

ÇEDAŞ’tan enerji tasarrufu yapan 10 aileye ücretsiz elektrik

Enerjinin verimli kullanılması konusunda farkındalık yaratmayı hedefleyen Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş.(ÇEDAŞ), 'Tasarruf Ediyorum' projesini başlattı. Sivas, Tokat ve Yozgat'taki öğrenci ailelerinin katılacağı projede, 2017'de elektrik tüketimini 2016'ya göre en fazla düşüren ilk 10 aileye ücretsiz elektrik verilecek. Projeye başvurular 1-20 Aralık 2017 tarihleri arasında yapılacak.

Hava sıcaklığı düştü, elektrik tüketimi tavan yaptı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde mevsimin en soğuk günleri yaşanırken, hava sıcaklığı eksi 14 dereceye kadar indi. Kar yağışı ve soğuk havanın etkisi ile bölge illerindeki elektrik tüketimi adeta tavan yaparak, ocak ayında son 4 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.