Etiketler

Prostat kanserinde erken tanı çok önemli

Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Hasbey Hakan Koyuncu, prostat kanserinde erken tanının önemli olduğuna dikkat çekti.

Ürolojik kanserlerde erken tanı çok önemli

Bütün kanserlerde olduğu gibi ürolojik kanserlerde de erken tanı, erken evrede teşhis çok önem taşıyor.

‘Tromboz’ hastalığında erken tanı hayat kurtarıyor

Kalp ve damar hastalıkları içerisinde en sinsi seyreden ve ölüme sebep olabilen hastalıklardan birisi olan, ‘Tromboz’ hastalığı hakkında, Prof. Dr. Barlas Naim Aytaçoğlu açıklamalarda bulundu.

Meme kanserinde erken tanı çok önemli

Dr. Hamdi Koçer, erken tanı ve ideal tedavi ile meme kanserinden tamamen kurtulma şansı olduğunu söyledi.

Tekstil işçileri meme kanseri konusunda bilgilendirildi

Adıyaman'da tekstil ve konfeksiyon atölyelerinde çalışan işçilere Erken Tanı Hayat Kurtarır Projesi kapsamında meme kanseri hakkında bilgilendirici eğitim verildi.

'Çocuklarda göz problemleri okul çağında ortaya çıkıyor'

Göz Hastalıkları Uzmanı Gökay Göktolga, çocuğun televizyonu yakından seyretmesi, tahtayı yeterince iyi görmemesi, okurken satır atlaması, kelimeleri elleriyle takip etmesi, tek gözün kapatıldığında huzursuz olması, gözlerde sulanma, ödev yaparken sıkılması göz probleminde erken tanı için önemli bulgular olduğunu söyledi.

Meme kanseri bulgularına dikkat

Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Hamdi Koçer, meme kanserinde, tedavinin başarı şansı ve tamamen kurtulmanın ön koşulunun erken tanı olduğunu vurgulayarak Düzenli mamografi, ultrason ve doktor muayenesi yaptırmanın yanı sıra her kadının kendi memesi hakkında bilgi sahibi olması da çok önemlidir dedi.

Göz kaymasında erken tanıya dikkat

Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Şeyda Atabay, göz kaymasında erken tanının önemli olduğunu söyledi.

Rahim ağzı kanserine karşı koruyucu 7 öneri

Halk arasında rahim ağzı kanseri olarak bilinen 'serviks kanseri'nin, Türkiye ve dünyada kadınlarda görülen en sık 7'inci kanser türü olarak bilindiğini belirten uzmanlar, çoğu kanserde olduğu gibi rahim ağzı kanserinde de erken tanının yaşamsal önem taşıdığını söyledi.

İleri evre meme kanseri hastaları için psikolojik destek

Metastatik meme kanseriyle mücadele eden kadınların psikososyal destek ihtiyacından yola çıkılarak hayata geçirilen Metastatik Meme Kanseri Farkındalık ve Hasta Psikolojik Destek Projesi başladı.

Kalp romatizması kalıcı hasarlara neden olabilir

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Serkan Akdağ, kalp romatizmasının vücutta kalıcı hasarlara neden olabileceğine dikkat çekerek, erken tanı ve tedavinin yaşamsal önem taşıdığını vurguladı.

Tekstil işçileri kanser erken teşhisi ile ilgili bilgilendirildi

Adıyaman'da tekstil ve konfeksiyon atölyelerinde çalışan kadınlara 'Erken Tanı Hayat Kurtarır' Projesi kapsamında meme kanseri hakkında bilgilendirildi.

Diyabette erken tanının önemi

Adıyaman Özel Park Hospital Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Ekber Türk, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, diyabet hastalığının erken tanısının büyük öneme sahip olduğunu kaydetti.

"Çocukların göz muayeneleri okul döneminden önce yapılmalı"

Medicana Sivas Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Gökay Göktolga, çocuğun televizyonu yakından seyretmesi, tahtayı yeterince iyi görmemesi, okurken satır atlaması, kelimeleri elleriyle takip etmesi, tek gözün kapatıldığında huzursuz olması, gözlerde sulanma, ödev yaparken sıkılması göz probleminde erken tanı için önemli bulgular olduğunu söyledi.

Turan: "Prostat kanseri erken tanı konulabilen ve tedavi edilebilen bir hastalıktır"

15 Eylül Dünya Prostat günü dolayısıyla Erzincan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mesut Turan, yazılı bir açıklama yaparak, prostat kanserinin ülkemizde erkeklerde en sık görülen kanserlerden biri olduğunu belirtti.

BEAH’ta bronkoskopi yöntemi ile erken tanı

Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinde (BEAH) bronkoskopi yöntemi ile erken tanı yapılabildiği belirtildi.

Meme kanserde erken tanının önemi

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Adil Başkıran, meme kanserinde 3 ayrı muayene tanı ve tarama yöntemi olduğunu belirterek, Kendi kendine meme muayenesi bu kanserin aşısı gibidir. Erken dönemde teşhis, hastalığı tamamen ortadan kaldırabildiği ve ölümleri yüzde 30 oranında azalttığı tespit edilmiştir dedi.

Bingöl’de "Kanserde Erken Tanı" konferansı

Bingöl'de Kanserde Erken Tanı konferansında konuşan Doç.Dr. Fatin Rüştü Polat, meme kanseri ve karaciğer kanseri tedavisinde iyi durumda olduklarını fakat mide kanserinde kırmızı çizgide olunduğunu söyledi.

Rahim ağzı kanserinden kurtulmak mümkün

Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nilüfer Tuğut, erken tanıyla rahim ağzı kanserinden kurtulmanın mümkün olduğunu söyledi.

Kanser hakkında bilmeniz gerekenler

Doç. Dr. Soley Bayraktar kanserde erken tanının önemini açıklayarak: 'Kanserlerin yüzde 33’ü sigara, yüzde 20’si aşırı kilo, yüzde 5’i ise dengesiz beslenmekten kaynaklanıyor' dedi.