Etiketler

Güneydoğu’da istihdam hamlesi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde genç işsizliğini çözmek amacıyla harekete geçtiklerini belirterek, 'Mardin-Artuklu, Batman, Şırnak ve Siirt üniversitelerinin ortaklığında 3.8 milyon avroluk bir projeye başlıyoruz. Amacımız, gençlerimizin mesleki ve kişisel becerilerini geliştirmek. Bu amaçla Siirt’in de dahil olduğu 4 ilimizde eğitimler düzenleyip, gençlerimizi iş hayatına hazırlayacağız' dedi.

Masa tenisi müsabakaları tamamlandı

Doğu Anadolu Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Masa Tenisi müsabakaları Malatya Tecde Spor Salonunda yapıldı.

Güneydoğu’da ilk kez 18-36 aylık çocuklara eğitim sınıfları açıldı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bir ilk olan 18-36 aylık çocuklara spor ve zeka gelişimi sağlayan sınıflar, Diyarbakır'da açıldı.

Güneydoğu Anadolu’da Cumhuriyet Bayramı coşkusu

Türkiye Cumhuriyeti'nin 95. kuruluş yıl dönümü nedeniyle Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak il merkezleri ile ilçelerinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkulu bir şekilde kutlandı. Terörün yerini huzura bıraktığı Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki kutlamalara çok sayıda vatandaş ellerinde Türk bayrakları ile katıldı.

Operasyon bölgelerindeki sağlıkçılar için sempozyum

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde özellikle operasyon bölgelerinde ve kritik noktalarda canları pahasına görev alan sağlıkçılar için Diyarbakır'da iki gün süren bir sempozyum düzenlendi.

Forum AVM’de spor gösterisi

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük avlışveriş merkezlerinden olan Diyarbakır Forum AVM, vatandaşları spora yönlendirmek için etkinlik düzenledi.

Ninova AVM krize kafa tuttu

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin en büyük alışveriş merkezlerinden olan, düzenlediği kültürel ve sanatsal etkinliklerle Diyarbakırlıların buluşma noktası haline gelen Ninova Park AVM bünyesine aldığı kitap ve kırtasiye mağazasıyla büyümeye devam ediyor.

Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi; Ticaret Odaları ve Ticaret Borsaları Yönetim Kurulu Başkanları istişare toplantısı yaptı

Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu, Oda ve Borsa Başkanları İstişare Toplantısı Elazığ'da yapıldı. Erzurum Ticaret Borsası (ETB) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Oral, Erzurum'u temsil etmek için toplantıya katıldı.

Oda ve Borsa Bölge İstişare Toplantısı

Elazığ da Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Oda ve Borsa Bölge İstişare Toplantısı düzenlendi.

Ninova Park’ı son 9 ayda 5 milyon kişi ziyaret etti

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin en büyük alışveriş merkezlerinden olan Ninova Park AVM'yi, 2018'in ilk 9 ayında 5 milyon 18 bin 146 kişi ziyaret etti.

Doğu Anadolu’da karayolu ulaşımında 7 dev proje

Karayolları 12'nci Bölge Müdürlüğünce Erzurum sınırları içerisinde yapımı devam eden 7 tünelle, Doğu Anadolu Bölgesi, Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne bağlanacak. Tamamlanan Tünel projeleriyle, bölge ekonomisi yeni bir ivme kazanacak. Erzurum-Rize arasında yapılan tüneller tamamlandığında iki kent arasındaki yol 41,2 kilometre kısalacak.

Güneydoğu’da 19 Mayıs coşkuyla kutlandı

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, tüm yurtta olduğu gibi Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan Diyarbakır, Mardin, Siirt, Batman ve Şırnak il merkezleri ve ilçelerinde de coşkuyla kutlandı.

Güneydoğu’da binler Ramazan’ın ilk cumasında camiye akın etti

DİYARBAKIR (İHA) – Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan Diyarbakır, Mardin, Batman, Sirt ve Şırnak illeri ile bu illere bağlı ilçe ve beldelerde Ramazan ayının ilk Cuma günü dolayısıyla bütün camiler doldu taştı.

Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki sanayi bölgeleri Diyarbakır’da bir araya geldi

Organize sanayi bölgelerinin çatı kuruluşu Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki 9 ilin 27 organize sanayi bölgesini Diyarbakır'da bir araya getirerek, bölge OSB'lerinin sorularını masaya yatırdı.

100 liraya araba sahibi olma şansı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük alışveriş merkezlerinden olan, düzenlediği kampanya ve etkinliklere ön plana çıkan Ninova Park AVM, şimdide 100 liraya şanslı bir talihliyi yaklaşık 300 bin lira değerinde bir araç sahibi yapacak.

Güneydoğu’da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkuyla kutlandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Güneydoğu Anadolu Bölgesinde de coşkuyla kutlandı. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde kutlamalardan dolayı cadde ve sokaklar Türk bayraklarıyla donatıldı.

Göçerlerin asırlardır süren çileli yolculuğu

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki göçerlerin 3 ay süren zorlu yayla yolculuğu sürüyor.

Çermik’teki şelaleler için proje hazırlandı

Diyarbakır'ın Çermik İlçe Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu, Güneydoğu Anadolu Bölgesinin saklı güzelliklerinden olan Şeyhandede ve Yabanardı şelalelerini turizm merkezi haline getirmek için çalışma başlattıklarını söyledi.

2.Uluslararası Kahve ve Kültür Sanat Festivali

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinin ilk ve tek Kahve Ve Çikolata Festivali 24-27 Nisan tarihlerinde 2. Kez Malatya'da düzenlenecek.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Üniversiteleri Birliği Kuruldu

Kamu, üniversite, sanayi işbirliği (KÜSİ) kapsamında Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki üniversiteler ve kalkınma ajanslarının güçlerini birleştirmek amacıyla Güneydoğu Anadolu Bölgesi Üniversiteleri Birliği (ÜNİGAP) Kuruluş Protokolü düzenlenen törenle Adıyaman Üniversitesinde imzalandı.

Çok fazla bilinmeyen şifa deposu bitki

Malatya'da hobi olarak tıbbi bitkilerle uğraşan Halit Çelik, Çam Çekem otunun, yerde yetişen türünün Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunduğunu belirterek, bitkinin şifa deposu ve ömrünün kısa olması nedeniyle çok değerli olduğunu kaydetti.

"Şehitlerin kanının yerde kalmaması acımızı bir nebze hafifletiyor"

15 Temmuz Demokrasi Şehitleri, Gazileri ve Terör Mağdurları Derneği Genel Başkanı Abbas Gündüz, Zeytin Dalı harekatı ile son zamanlarda Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde terörle mücadelede verilen şehitlerin acısının yüreklerini yakarken, bu operasyonlarda misliyle teröristlerin öldürülmesi, şehitlerin kanının yerde kalmamasının acılarını bir nebze de olsun hafiflettiğini söyledi.

'Büyüme ve istihdam hedefine ulaşmak için destekler artmalı'

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki illerde yatırımları ve kalkınmayı desteklemek amacıyla uygulamaya konulan cazibe merkezleri programına 2 milyar TL ve Kalkınma Ajansları için ayrılan 452 milyon TL bütçenin yetersiz olduğunu belirten Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası (Elazığ TSO) Başkanı İdris Alan, büyüme ve istihdam hedefine ulaşmak için verilen desteğin artması gerektiğini söyledi.

Bitcoin üreticileri Güneydoğu’yu kıskaca aldı

Son günlerde dünya gündemini sık sık meşgul eden sanal para Bitcoin üreticileri, Güneydoğu Anadolu Bölgesini kıskaca aldı. Kaçak elektrik kullanımının had safhada olduğu bölgede, Bitcoin üretildiği ihbarı alan ekipler, neredeyse bir fabrika kadar elektrik kullanan evlere işlem gerçekleştirdi.

Başkan Atilla: "Diyarbakır Turizmini Geliştirecek Projeler Yapıyoruz"

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Turizm ve Otelciler Birliği Genel Başkanı Hüseyin Aslan ve Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Güneydoğu Anadolu Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Şemsettin Yıldız'ı makamında ağırlayan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Diyarbakır turizmini geliştirecek projeler yapıyoruz dedi.

MÜSİAD’ın Bölgesel Başkanlar Toplantısı Malatya’da yapıldı

İki ayda bir yapılan Doğu Anadolu Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi illerini kapsayan Bölgesel MÜSİAD Başkanları İstişare Toplantısının ikincisi Malatya ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

DÜ’de ‘Kent ve iklim değişikliği’ konulu seminer

Dicle Üniversitesi (DÜ) Mimarlık Fakültesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Kent Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından bir seminer düzenlendi.

Tüp bebek yönteminde yeni umut yapıştırma yöntemi

Dünya genelinde sıklıkla uygulanan, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde ise ilk kez kullanılan embriyo yapıştırma tekniği ile tüp bebekte gebe kalma ihtimali iki katına çıktı.

12 düşükten sonra lenfosit aşısıyla gelen bebek sevinci

Diyarbakır'da görevli Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer'in, Güneydoğu Anadolu bölgesinde ilk defa denenen bir yöntem olan lenfosit aşısı sayesinde, 12 ve 9 kez düşük yapan kadınların, çocuk sahibi olmalarını sağladı.

Diyarbakır’da müşteri değil, misafir anlayışıyla otelcilik hizmeti

Son dönemlerde Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaşanan olumlu gelişmeler, dünyaca ünlü markaların Diyarbakır'a gelerek, oldukça büyük bütçeli yatırımlar yapmalarına zemin hazırlarken, kentte faaliyet gösteren bir otel de farklı bir konsept uygulaması başlatarak gelenlere müşteri değil, bölgenin örf ve adetleri gereği misafir anlayışıyla hizmet vermeye başladı.