Etiketler

Şifalı üzüm suyu kadınların elinde hayat buldu

Elazığ'da asırlardır geleneksel yöntemlerle üzümün olgunlaşmamış halinden üretilen ancak zamanla unutulmaya yüz tutan koruk suyu, 'Koruktan Gelen Şifa Projesi'yle kadınlar tarafından seri üretimi gerçekleştirilerek sofralara ulaştırılıyor.

Musiki nağmeleri Arapgir’de hayat buluyor

Malatya'nın Arapgir ilçesindeki belediyenin Musiki Evi'nde haftanın her günü klarnet, cümbüş ve keman nağmeleri yükseliyor.

Tarihi mahalle yeniden hayat buluyor

Elazığ’ın en eski yerleşim bölgesi olan Harput’un tarihi mirasını canlandırmak için Elazığ Belediyesi Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu (KUDEB) tarafından 18. yüzyıla ait Cami Kebir Mahallesi’nde başlayan arkeolojik kazı ve sondaj çalışmaları devam ediyor.

Erzurum’da 5 kıtayı anlatan festival: Erzurum Türk Oyunları

Dünya Etnospor Konfederasyonu'nun geleneksel sporların yaygınlaştırılması amacıyla üstlendiği önemli misyonla birlikte Anadolu'da geleneksel Türk sporlarının yaşatılıp, yaygınlaştırılmasına yönelik önemli projeler tek tek hayat buluyor.

Mevlevilik Kültürü Erzincan’da yeniden hayat buluyor

Mevlevilik kültürü Erzincan'da yeniden can buluyor.

Geleneksel resim sanatları 'strafor'da hayat buluyor

Elazığ'da resim öğretmeni Serkan Akkuş'un rölyef ve fresk resim tekniklerinden esinlenerek kum sıvı ve alçı ile güçlendirdiği strafor yüzeyine geleneksel resim sanatları ile yaptığı tablolar dikkati çekiyor.

Anadolu ezgileri sahnede hayat buluyor

Sivas'ta Muzaffer Sarısözen Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri, Anadolu ezgilerini sahnede canlandırmaya hazırlanıyor.

Çüngüş’te ‘Sevdiğine sözü olan bir kilim dokur’ projesi

Yüzyıllardır kadınların ve genç kızların elinde ilmek ilmek dokunarak evleri süsleyen halı ve kilimler Diyarbakır'ın Çüngüş ilçesinde başlatılan Sevdiğine sözü olan bir kilim dokur projesiyle hayat buluyor.

“Geleceğimiz Onlara Emanet” Projesi Toprakkale’de hayat buluyor

Aziziye Belediyesi'nin desteklediği Erzurum Genç Fenerbahçeliler Grubu, Aziziye'ye bağlı Toprakkale Mahallesi'nde kütüphane açıyor.

Palandöken’de nikâh sarayı hayat buluyor

Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar'ın prestij projeleri arasında yer alan Palandöken Belediyesi Nikah Sarayı Projesinin inşaatı başladı.

Kayapınar’da unutulmaya yüz tutan oyunlar hayat buluyor

Diyarbakır'ın Kayapınar Belediyesi tarafından Unutulmaya yüz tutan oyunlar etkinliği düzenlendi. Her hafta bir mahallede düzenlenecek etkinlikte, ip atlama, topaç çevirme, istop, bilye, beş taş, yedi kule, gazoz kapağı, seksek, taş ilerletme oyunları oynanıyor.

Unutulmaya yüz tutmuş el sanatları gün yüzüne çıkarılıyor

Yüzyıllardır kadınların ve genç kızların elinde, ilmek ilmek dokunarak evleri süsleyen halı ve kilimler günümüzde yeniden hayat buluyor. Malatya Büyükşehir Belediyesi Şehit Engin Tilbaç Eğitim Merkezinde bulunan Halı Kilim Dokuma Kursuna katılan kadınlar, unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarını tekrar gün yüzüne çıkarıyor.

Dev mesire alanında sona doğru...

Aziziye Belediyesi'nin dev yatırımlarından birisi daha hayat buluyor. Ilıca'da yapımı süren 25 bin metrekarelik mesire alanı projesinde sona yaklaşıldı. Yaz sezonunda hizmete açılacak olan mesire alanı, ilçeyi yeniden eski cazibesine kavuşturarak, Erzurum ve bölgenin mesire alanı haline getirecek. Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, bölge halkına nefes aldıracak ve Ilıca'yı Erzurum'un mesire alanı haline getirecek, ferah bir sosyal yaşam alanı oluşturduklarını söyledi.

Dengbejlik kültürü yeniden canlanıyor

Unutulmaya yüz tutmuş dengbejlik kültürü köylerde yeniden hayat buluyor. Kayapınar Belediyesi'nin Bir köy bir tebessüm projesi kapsamında yıllar sonra Kaldırım köyünde dengbej divanı kuruldu.

Tarihi ‘Bardız kilimi’ kadınların elinde hayat buluyor

Erzurum'da, Saltuklular döneminde çadır ve evlerde kullanılan ancak son yıllarda unutulmaya yüz tutmuş "Bardız kilimi", yeniden gün yüzüne çıkarılarak yöredeki kadınların ekmek kapısı oldu.