Etiketler

Bakan Koca'dan son dakika açıklaması: 40 şehre dağıtıldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin'den Kovid-19 için getirilen ilaçların gece saatlerinde ambulans uçaklarla 40 şehre dağıtıldığını açıkladı.

Soğuk algınlığı ilaçları koronavirüs enfeksiyonunu arttırabilir

Koronavirüs şüphesiyle antienflamatuar içeren soğuk algınlığı ilaçların alınmasının enfeksiyonu daha da kötüleştirebileceği uyarısında bulunan Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran, koronavirüs şüphesi olanların grip semptomlarını azaltmak için ağrı kesici kullanmamalarını, doktora danışmalarını önerdi

Kemoterapi ilaçlarını robotik cihazlar hazırlıyor

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi'nde, kanser hastalarının kemoterapi ilaçları robotik sistemle hazırlanıyor.

'SMA hastaları bugün itibariyle ilaçlarını alabilecekler'

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ‘SMA hastaları bugün itibariyle ilaçlarını alabilecekler’ dedi.

‘Tarım ilaçlarında yüzde 15 indirim yapılacak’

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, ‘Tarım ilaçları sanayicileri ve üreticileri ile görüştük. Sanayicilerimiz önümüzdeki dönemde tarım ilaçlarında yüzde 15 indirime gidecek.’ dedi.

Tüp bebekte 5 aşamaya dikkat

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof.Dr. Cem Fıçıcıoğlu, tüp bebek aşamaları konusunda uyardı. Prof.Dr. Cem Fıçıcıoğlu, İlk aşama, yumurtalıkların geliştirilmesi. Anne adaylarında yumurtaların geliştirilmesi adına hormonal ilaç tedavisi uygulanır. Genellikle karın bölümünden uygulanması tercih edilir. Adet dönemiyle uygulanmaya başlanan ilaçlar ile bir buçuk iki hafta da yumurtaların gelişim aşaması sağlanır. Genelde ayda bir yumurta üreten kadınlar bu uygulanan ilaçlar ile yumurta sayısını artırır. Yumurtaların gelişim aşamasında anne adayı ultrason ve kan tetkikleri ile incelenmeye devam edilir. Bu tetkikler ile yumurtalarda gelişim kontrol edilir. Herhangi bir olası sorunun önüne geçilmeye çalışılır. Zamanından önce yumurtalarda çatlama olmasın diye ilave ilaçlar uygulanır. Yumurtalar yeterince geliştikten sonra çatlatma iğneleri ile yumurtalarda olgunlaşma işlemi bitirilir dedi.

Lösemi Hastası Murat Efe için yardım kampanyası başlatıldı

Adıyaman'ın Besni ilçesinde Lösemi Hastası olan Murat Efe Hazar'ın tedavisi için gerekli olan ilaçları almak için ihtiyaç duyulan 80 bin TL'yi bulmak için yardım kampanyası başlatıldı.

Sağlıksız beslenme vücutta akne oluşturuyor

Dermatoloji Uzmanı Doktor Fulya Tezel, sağlıksız beslenmenin vücutta akne oluşturduğunu söyledi. Tezel, Akne, derideki yağ bezelerinde yağ üretiminin artması ve iltihaplanma sonucu cilt yüzeyine yerleşen sivilcelerdir. En sık ergenlik döneminde ve bölge olarak yüzde, sırtta, omuz başlarında görülür. Akne tedavisi güneşe karşı hassasiyeti arttırabilir veya kullanılan ilaçlar cildin kurumasına neden olabilir dedi.

Uyuşturucu sanılan hapların reçeteli ilaç olduğu anlaşıldı

Adıyaman'da uygulama noktasında bir şahsın yanında bulunan kutudan çıkan ve uyuşturucu hap sanılan hapların psikiyatri hastalarının tedavisinde kullanılan ilaçlar olduğu ortaya çıktı.

Pamuk üreticisini kurtçuk korkusu sardı

Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde pamuk üreticilerini pamuklara dadanan kurtçukların korkusu sardı. Kullandıkları ilaçlara rağmen kurtçuklarla baş edemeyen çiftçiler, dönüm başı kazançlarının yarı yarıya düşeceğini belirterek, pamuk desteğinin artırılmasını istedi.

Muadil ilaçlar büyük soru işareti

Son yıllarda giderek artan muadil (eş değer) ilaç tartışmaları yaygın bir sorun haline geldi.

Thulium lazer sayesinde parlak ve gergin cilt

Dr.Sevgi Ekiyor, Thulium lazer sayesinde parlak ve gergin ciltlere kavuşulabileceğini belirtti. Ekiyor, Babyface olarak anılan işlemde thilyum lazerle yapılmaktadır. Tek seans yüzde 60 yapılıp 2 en fazla 3 seans uygulanmaktadır. Babyface yani cilt parlatma gerginleştirme ve mezoterapi ilaçlarını yüzeyden cilde emdirme seansları 4-6 seans yapılmaktadır dedi.

18 kanser ilacı ödeme listesinde

Akciğer kanserinin tedavisinde kullanılan 18 ilaç SGK'nın ödeme listesine alındı. SGK, 18 kanser ilacını geri ödeme listesine dahil etti.

Sivas’ta ’Akılcı İlaç Kullanımı Ekibi’ kuruldu

Sivas Numune Hastanesi Evde Sağlık Hizmetleri Türkiye'de bir ilke imza atarak 'Akılcı İlaç Kullanımı Ekibi' kurdu. Ekip hastaların kullandığı ilaçlar ve etkileşimi olan ilaçlar hakkında bilgi verilerek, gün içerisindeki ilaç kullanım saatleri, ilaçların yemekten öncelik,sonralık açısından kullanımlarını anlatıyor.

Antidepresan ilaçlar kullanırken dikkat

İlaçlar arasında en çok tartışılan grubun antidepresanlar olduğunu belirten Psikiyatrist Yrd.Doç.Dr. Rıdvan Üney, antidepresan ilaç kullanırken dikkat edilmesi uyarısında bulundu.

Biyokimya Uzmanı Dr. Servet Külahçıoğlu:

Biyokimya Uzmanı Dr. Servet Külahçıoğlu, aşık olunacak kişiyi belirleyen, aşkın başlaması ve devamı için gerekli olan kimyasal maddelerle ilgili çalışmaların her geçen gün arttığını belirterek, Dışarıdan bu maddeleri vererek kişinin aşık olmasını sağlayabilir miyiz ya da aşk acısı bu hormonların düzeyini azaltan ilaçlar ile hafifletilebilir mi türünden çılgın sorular kafalarımızı kurcalamaya devam ediyor dedi.

İnönü Üniversitesi, kendi ilacını kendi yapacak

İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi bünyesinde özel olarak kurulan bahçede, yüzden fazla tıbbi aromatik bitki çeşidi yetiştiriliyor. Bahçede yetiştirilen bitkiler bir taraftan öğrencilerinin eğitimleri için kullanılırken, diğer taraftan ise tedavilerde destekleyici ilaç olarak kullanılıyor. Yakın bir zamanda ise fakültenin kendi ilaçlarını üretmeye başlaması planlanıyor.

Antidepresan ilaçları kullanırken dikkat

Her antidepresan ilacın uykuya neden olmadığını belirten Yrd.Doç.Dr. Rıdvan Üney, antidepresan ilaçları kullanırken dikkat edilmesi konusunda uyarılar da bulundu.

Akıllı ilaçlar meme kanseri tedavisinde başarı sağlıyor

Tıbbi Onkoloji Bölümü uzmanı Doç. Dr. M. Ali Kaplan, meme kanserinin tedavisinde uygulanan akıllı ilaçların, tedavide başarı sağladığını söyledi.

Vücutta oluşan cilt lekesine dikkat

Uzman Estetisyen Neslim Güngen, antibiyotikler ve hormonal ilaçların ciltte lekelenmelere yol açabileceğini söyledi.

Öğrencilere Vademecum dağıtıldı

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahmur Durmuş ve Prof. Dr. Cengiz Yakıncı işbirliğinde Tıp Fakültesi 3. Sınıf öğrencilerine ilaç isimlerinin ve ilaçların yan etkilerinin yer aldığı Vademecum kitabı dağıtıldı.

Ağrısız bir toplum için hastane eczacılarına eğitim verildi

Adıyaman Kamu Hastaneler Birliği tarafından hastanelerde görev yapan eczanelere Opioid ilaçlar ve Opiofobi konulu eğitim verildi.

Kanser tedavisinde ilaçları yan etkisi nano teknolojisi ile ortadan kaldırılacak

İnönü Üniversitesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Turgay Seçkin, nano teknolojisi kullanılarak, kanserli ilaçların yan etkisini ortadan kaldıran çalışma yaptıklarını belirterek, Kanser ilaçlarının kontrollü salımıyla beraber doz aşımı denilen ve kanser ilaçlarının sebep olduğu yan etkiler ortadan kaldırılacaktır dedi.

Doğum kontrol ilaçlarına dikkat

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Aslı Alay, sağlıklı olan ve gebelikten korunmak isteyen kadınlara doğum kontrol ilaçları önerilebildiğini ancak doğum kontrol hapını kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlar olduğunu belirtti.

Antidepresan kullanırken dikkat

Antidepresan ilaçların çoğunun uykusuzluk sorununa yol açabilme olasılığı olduğunu belirten Yrd.Doç.Dr. Rıdvan Üney, antidepresan kullanırken dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Obezite, birçok kanserin nedeni

Obezitenin birçok kanserle ilişkili olduğunu belirten Tıbbı Onkoloji Uzmanı Dr. Süleyman Erdoğdu, tedavi için kullanılan bitkisel ilaçların, kemoterapi ilaçlarının etkisini azalttığını söyledi.

Soğuk Havalar Aktarcılara Olan İlgiyi Arttırdı

Elazığ'da tarihi Kapalı Çarşı'da bulunan aktarcılar, soğuk havaların arttığı şu günlerde hastalıklara karşı müşterilerine özel bitkisel ilaçlar sunuyor.