Etiketler

Marangozun örnek tavşan sevgisi

Elazığ'da iş yerinde 100 tavşan besleyen marangoz Mustafa Yalçınkaya'nın hayvanlarıyla kurduğu bağ görenlerin ilgisini çekiyor.

Saklıkapı ve Karaleylek kanyonları doğa tutkunlarını cezbediyor

Elazığ'daki Saklıkapı ve Karaleylek kanyonları, doğaseverler ile fotoğraf tutkunlarının ilgisini çekiyor.

UNESCO listesine giren Harput'a ziyaretçi ilgisi

UNESCO Dünya Geçici Miras Listesine giren tarihi Harput Mahallesi, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Gölbaşı ilçesinde sonbahar havası ilçeye ayrı bir renk kattı

Adıyaman'ın Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı, sonbahardaki renkli manzarası ile ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

25 yıllık caminin 58 yıllık minaresi

Sivas'ın Gümüşedere köyünde bulunan cami iki farklı minaresiyle görenlerin ilgisini çekiyor.

Pamukkale değil, Altınkale

Sivas'ta Sıcak Çermik bölgesinde yer alan ve Pamukkale Travertenlerini andıran sarı renkteki yer görenlerin ilgisini çekiyor.

Kanatlı Hayvan Barınağı yoğun ilgi görüyor

Erzincan Belediyesi tarafından Ekşisu mesire alanında oluşturulan ve içerisinde yaklaşık 70 çeşit kanatlı hayvan bulunan barınak vatandaşların ilgisini çekiyor. Vatandaşlar barınakta hiç görmedikleri türleri tanıyorlar.

Tarih kokan müze

Erzincan'ın turizmde öncü ilçelerinden biri olan Kemaliye'deki Etnografya Müzesi, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Bu köy ‘Orada bir köy var uzakta’ diyenleri ağırlıyor

‘Orada bir köy var uzakta’ adlı şiiri yazan şair Ahmet Kutsi Tecer'in köyü, gezginler ve fotoğraf tutkunlarının ilgisini çekiyor.

Tahtalı Hamam Müzesine vatandaşlardan yoğun ilgi

Battalgazi Belediyesi tarafından restorasyon çalışmaları tamamlandıktan sonra hizmete açılan Tahtalı Hamam Müzesi, vatandaşların yoğun ilgisini çekiyor. 14 Nisan'da açılan müzeyi şu ana kadar yaklaşık 4 bin kişi gezdi.

Mefruşat Kurslarına bayanlardan yoğun ilgi

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesinin mahallelerde açtığı mefruşat kursları, ev hanımlarının büyük ilgisini çekiyor.

Battalgazi’nin Çınarı zamana meydan okuyor

Malatya'ya 7 kilometre uzaklıkta Orduzu Beldesinde bulunan ve 'Battalgazi'nin Çınarı' olarak da bilinen ulu çınar ağacı yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çekiyor.

Paça ustasından süslemeli "kelle" koleksiyonu

Kahramanmaraş'ta kelle paça çorba salonu işleten Remzi Ulaş, küçükbaş hayvanlardan oluşturduğu yaklaşık 150 adet kelle koleksiyonu müşterilerinin yoğun ilgisini çekiyor.

Kahramanmaraş’ın fil müzesi

Kahramanmaraş'ın Türkoğlu ilçesindeki Gavur Gölü Bataklığından çıkarılan ve tarihi M.Ö. 3500'lü yıllara dayanan fil fosilleri, Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesinde yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Adı domuz domuz değil, sincaba benziyor sincap değil

Son yıllarda Türkiye'de evcil kafes hayvanları arasında yer alan 'Guinea Pig' isimli hayvan görenlerin ilgisini çekiyor.

Saklı cennet Karagöl doğa severlerin ilgisini çekiyor

Tunceli'de Munzur Dağları'nın saklı cenneti olarak bilinen Karagöl, doğa severlerin ve fotoğrafçıların ilgisini çekiyor.

Hereke Halısı ve Bardız Kilimi Avrupa Pazarında

Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından üretilen Hereke Halısı ve Bardız Kilimi, Avrupa pazarında bile alıcı buluyor. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı bünyesindeki Erzurum Sanat Eğitim Merkezleri'nde (ESMEK) hünerli eller tarafından dokunan halı ve kilimler, unutulmaya yüz tutmuş bu sektörü adeta ayağa kaldırdı. Hanımlara hem meslek kazandıran hem de ekonomik bütçelerine katkıda bulunan halı atölyeleri kadınların el emekleri ve göz nurlarını dökerek ördükleri şaheserlerle adeta hayat buldu. Sabahın erken saatlerinde halı tezghlarına geçerek, umut ve hayallerini ipliklere taşıyan hünerli ellerin yaptığı kilim ve halılar yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çekiyor. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen'in direktifiyle atölye ve halı tezghını artıran ESMEK'lerde dokunan her bir halı sektörde parmakla gösterilir bir özelliğe sahip oldu. Yetkililer, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, şunları kaydetti: Başkanımızın özel itina gösterdiği halı atölyeleri sayesinde genç kızlarımız ve kadınlar yeni bir meslek sahibi oldu. Bugün kent merkezinde olduğu gibi ilçelerde de bulunan ESMEK Halı Atölyelerinde Hereke halısı ve Bardız kilimi dokunmaktadır. Oltu ESMEK'te devam eden halıcılık kursunda 17 öğrenci, 1 öğretmen bulunmaktadır. Burada 80 santimetre alan 60 x 60 Hereke halısı üretimi yapılmaktadır. Buradaki 12 halı tezghında Hereke halılarını dokuyoruz. Şenkaya ilçemizin Gaziler Mahallesi'ndeki Bardız ESMEK bünyesinde açılan kurslarda da 13 öğrencimiz Bardız kilimi dokuyor. İl genelindeki Toplum Merkezlerimizde var olan halı atölyelerimizin sayısını Erzurum'da yaz mevsiminde yeni açılacak olan ESMEK'lerle daha da arttıracağız.