Etiketler

Doğu Ekspresi ile baharda yolculuk bir başka güzel

Seyahat ve gezi tutkunlarının yanı sıra üniversite öğrencilerinin de ilgi odağı olan Doğu Ekspresi treni, baharın gelmesiyle doğanın muhteşem manzarası eşliğinde yolcularına unutulmaz anılar yaşatıyor.

'Ağlayan gelin'e Japon ziyaretçi

Elazığ'ın Arıcak ilçesi, ilkbaharda yüksek dağ eteklerinde doğal olarak yetişen, halk arasında 'ağlayan gelin' olarak nitelendirilen ters laleler sayesinde bir Japon misafiri ağırladı.

'Ağlayan gelin' fotoğraf tutkunlarının gözdesi

İlkbaharda Anadolu'nun dağlık bölgelerinde yetişen ve halk arasında ‘ağlayan gelin’ adı verilen ters laleler, fotoğraf tutkunlarının gözdesi oldu.

Tunceli'ye bahar 'kar çiçekleri' ile geldi

İlkbaharın gelişiyle doğanın canlandığı Tunceli'nin Ovacık ilçesinde, kar çiçekleri açtı.

Koyun ve kuzuların duygusal buluşması sürüyor

Hayvancılıkla uğraşılan her şehirde olduğu gibi Elazığ’da da ilkbaharın habercisi olarak bilinen koyun ve kuzuların duygusal buluşmaları devam ediyor.

Tüketicilere önemli uyarı: Tam zamanı ancak buna dikkat!

Mağaza raflarının ilkbahar renkleriyle çeşitlendiği bugünlerde giyim ve ayakkabı firmaları 'kışlık almanın tam zamanı' dedirtecek sezon sonu indirimleri uygularken, mağduriyet yaşamamaları için tüketicilerin aldıkları ürünleri iyi incelemesi ve fiyat araştırması yapmaları istendi.

İlkbaharın habercisi çiçekler, sonbaharda açtı

İlkbaharın habercisi olarak kabul edilen meyve ağaçlarının çiçek açması, Elazığ'ın Baskil ilçesinde sonbaharda gerçekleşti. Ekim ayında çiçek açan ağaçları gören sahibi ise şaşkınlığını dile getirdi.

İlkbahar tüp bebekte başarı oranını 1,5 kat arttırıyor

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof.Dr. Cem Fıçıcıoğlu, ilkbaharda tüp bebekte başarının oranının diğer mevsimlere oranla 1.5 kat arttığını belirtti.

İlkbahar tüp bebekte başarı oranını 1,5 kat arttırıyor

Prof.Dr. Cem Fıçıcıoğlu, ilkbaharda tüp bebekte başarının oranının diğer mevsimlere oranla 1.5 kat arttığını belirtti.

ALES sonuçları açıklandı !

ALES ilkbahar dönemi sonuçları açıklandı. Adaylar sonuçlarını, ÖSYM’nin internet sitesinden T.C kimlik numaraları ve şifreleriyle öğrenebilir.

YDS sonuçları açıklandı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) 1 Nisan'da düzenlenen Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) İlkbahar Dönemi sonuçları açıklandı.

Kulp’ta fideler satışa sunuldu

Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde, ilkbahar aylarında tohumu atılan fideler ilçe merkezlerinde bulunan birçok noktalarda satışa sunuldu.

‘Ağlayan gelin’in iki haftalık görsel şöleni

Doğu Anadolu Bölgesi'nde, ilkbaharda özellikle yüksek ve kayalık bölgelerde yetişen ve halk arasında ‘ağlayan gelin’ olarak bilinen ters laleler, çiçek açtı.

Bu restoran, herkesin dikkatini çekiyor!

Tunceli'de kayanın üzerine kurulan ve uzun yıllardır hizmet veren restoran, kışın olduğu kadar ilkbahar da da görsel güzelliğiyle dikkat çekiyor.

Elazığ'da ilkbahar güzelliği

İlkbaharın gelmesiyle Elazığ, rengarenk lale ve çiçeklerle ayrı bir güzelliğe büründü.

ÖSYM'den YDS adaylarına önemli uyarı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından, 1 Nisan Pazar günü yapılacak Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (2018-YDS İlkbahar Dönemi) adaylarına, saat 10.00'dan sonra sınav binalarına girişe izin verilmeyeceği uyarısı yapıldı.

ALES başvuruları başladı

ÖSYM tarafından 6 Mayıs'ta düzenlenecek 2018 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'na (2018-ALES ilkbahar dönemi) başvurular başladı.

Şubat ayında kar çiçekleri açtı

İlkbaharın müjdecisi olarak bilinen kar çiçekleri Erzurum'un Oltu ilçesinde Şubat ayında açmaya başladı.

Koyun ve kuzuların renkli buluşması

Tunceli'de ilkbaharın habercisi koyun ile kuzuların buluşması renkli görüntüler oluşturuyor.

Hevenk ettikleri meyveleri kışın tüketiyorlar

Erzurum'un Olur ilçesine bağlı Ormanağzı köyünde vatandaşlar, hevenk adıyla da bilinen ipe dizdikleri meyveleri ambarda ve kilerde tavandan asarak soğuk hava deposuna gerek duymadan ilkbahara kadar saklıyor.

Kadınlar fidanla ev ekonomilerine destek oluyor

Elazığ'da bir yılda dikilen 7 milyon fidan kadınların da ev ekonomilerine önemli destek sağlıyor. Sonbahar ve ilkbaharda fidanları diken, yazın sıcakta ise çapa, ot alma ve onarımlarını yapan kadınlar, fidanları bir anne şefkati ile büyütüyor.

Köylüler, susuzluğu 200 yıldır "kar bastırarak" çözüyor

Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçe merkezine 40 kilometre uzaklıkta bulunan bin 800 rakımlı Alkayaoğlu Mahallesi'nde yaşayan vatandaşlar, hem kendilerinin, hem de yaylaya çıkardıkları hayvanlarının su ihtiyacını, 200 yıldır kendilerine has yöntemle sakladıkları kardan sağlıyor. İlkbaharda saman ve keven otu ile bastırılıp koruma altına alınan kar, hayvanların günlük ihtiyacına göre üstü açılıp kesildikten sonra suluklara dolduruluyor. Vatandaşlar, atalarından ve dedelerinden öğrendikleri bu 'kar basma' geleneği sayesinde 2,5-3 ay süresince karı eritip, su haline getirebiliyor.

Munzur’un doğal güzelliği

Tunceli'nin Ovacık ilçesinde bulunan Munzur Gözeleri, ilkbaharla birlikte büyüleyici doğal güzelliğini ortaya çıkardı.

Kulp’ta fideler satışa sunuldu

Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde, ilkbahar aylarında tohumu atılan fideler ilçe merkezlerinde bulunan birçok noktalarda satışa sunuldu.

Büyükşehir yaklaşık bin 500 ağaç dikti

İlkbahar nedeniyle Malatya genelinde fidan ve çiçeklendirme çalışması yapan Malatya Büyükşehir Belediyesi, küçük fidanların yanı sıra bin 500 dolayında ağaç dikti.

Tunceli’de yaban domuzları çöplere dadandı

Tunceli'de kışın aç kalıp merkeze inen yaban domuzları, ilkbaharda da bu durumu alışkanlık haline getirdi.

Kahramanmaraş’ta yollar çiçek açtı

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ilkbaharın gelmesiyle refüj ve yol kenarlarını çiçeklerle donattı.

Düğün çiçekleri doğayı sarıya bürüdü

Tunceli'nin Ovacık ilçesinde, ilkbaharla birlikte açmaya başlayan düğün çiçekleri, görsel bir şölen sunuyor.

'Işgın'ın dağlardan tezgaha zorlu yolculuğu

Tunceli'nin Ovacık ilçesinde ilkbahar aylarında yetişen ve bölgede yayla muzu, ışgın, uşgun olarak adlandırılan bitki, dağların yüksek kesimlerinden binbir zahmetle toplanarak tezgahlarda satışa sunuluyor.

Çiftçilere ilkbahar mücadele eğitimi verildi

Battalgazi İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Battalgazi Ziraat Odasının ortaklaşa düzenlediği çiftçilere yönelik ilk bahar mücadele eğitimi Şişman ve Yenice Mahallelerinde gerçekleştirildi.