Etiketler

Tayfun felaketinde ölü sayısı 40'a çıktı

Japonya'yı vuran Hagibis Tayfunu'nda hayatını kaybedenlerin sayısı 40'a yükseldi.

Donald Trump: 'Türkiye'ye adil davranılmadı'

ABD Başkanı Donald Trump Japonya'nın Osaka şehrinde yapılan G20 toplantısından sonra yaptığı basın toplantısında Türkiye ilgili soruya verdiği cevapta Türkiye'ye karşı adil olmak gerektiğini söyledi.

G20 Zirvesi başladı

Japonya'da gerçekleştirilen G20 Zirvesi, liderlerin basına toplu fotoğraf vermesiyle birlikte resmen başladı.

Huawei'ye bir kısıtlama da Japonya’dan

Japon teknoloji devi Panasonic, Çin telekomünikasyon üreticisi Huawei'ye yönelik ABD kısıtlamalarının ardından, Huawei'ye satışı gerçekleştirilen bazı bileşenlerin tedariğini askıya alma kararı verdi.

'Ağlayan gelin'e Japon ziyaretçi

Elazığ'ın Arıcak ilçesi, ilkbaharda yüksek dağ eteklerinde doğal olarak yetişen, halk arasında 'ağlayan gelin' olarak nitelendirilen ters laleler sayesinde bir Japon misafiri ağırladı.

Japon gelinden Elazığlı kadınlara yoga eğitimi

Japonya'da tanıştığı Fethi Tutuş ile evlenip Elazığ'a gelen 48 yaşındaki Noriko Tutuş, kentte yoga ve pilates eğitmenliği yapıyor.

ALS hastası 5 bin euroluk ilacının karşılanmasını istiyor

Elazığ’ın Kovancılar ilçesinde yaşayan 45 yaşındaki Mehmet Ali Güler'e 5 ay önce ALS hastalığı teşhisi konuldu. Hastalığı nedeniyle çalışamayan Güler, Japonya ve ABD’de bulunan bir ilacının 5 bin euro olduğunu belirterek yetkililerden destek istedi.

JICA ve İller Bankası yetkilileri Malatya’da

Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ve İller Bankası yetkilileri Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat'ı makamında ziyaret etti.

Erdoğan’ın hediye ettiği tüfekle Tokyo Yaz Olimpiyatları’na hazırlanıyor

Kahramanmaraşlı milli trapçı Safiye Sarıtürk, 2020'de Japonya'nın Tokyo kentinde düzenlenecek olan yaz olimpiyatlarına katılmak için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hediye ettiği tüfekle antrenmanlarını sürdürüyor.

Marmara'da 25 yıl içinde 7.4 şiddetinde deprem olacak

Elazığ'da konferansa katılan Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki Marmara bölgesinde 25 yıl içinde 7.4 şiddetinde deprem beklediklerini söyledi.

Vali Azizoğlu: “Önemli olan barışa ve refaha katkıda bulunmaktır”

Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Atatürk Üniversitesi tarafından organize edilen Türkiye-Japonya Kültürel İş Birliği Kapsamında Müzecilikte İyi Deneyimlerin Paylaşılması Paneline katılmak üzere Erzurum'a gelen Japon heyetini kabul etti.

Atatürk Üniversitesi’nden Türkiye-Japonya Kültürel iş birliğine büyük destek

Atatürk Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi tarafından organize edilen ve çok sayıda yerel yönetici, akademisyen ve öğrencilerin katıldığı Türkiye-Japonya Kültürel İş Birliği Kapsamında Müzecilikte İyi Deneyimlerin Paylaşılması paneline katılmak üzere Japonya'dan Erzurum'a gelen heyet, Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı'yı ziyaret etti.

Japonya’dan Ekinözü’ne hasta nakil aracı hibesi

Japonya tarafından sürdürülen Yerel Projelere Hibe Programı kapsamında tarafından, Kahramanmaraş'ın Ekinözü ilçesindeki vatandaşların kullanımına sunulmak üzere tam donanımlı bir hasta nakil aracı talebini içeren hibe projesi, ülke genelindeki 200 proje arasından ön elemeyi geçti.

Elazığ'dan Avrupa ve Japonya'ya balık ihracatı

Elazığ'da Keban ve Karakaya baraj göllerinde üretilen 9 bin ton alabalık Avrupa'ya, 400 ton somon ise Japonya'ya satıldı.

Japon Arkeolog Dr. Sachihiro Omura Rektör Çomaklı’yı ziyaret etti

Atatürk Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Kulübünün davetlisi olarak Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü Çalışmaları başlıklı semineri vermek üzere Erzurum'a gelen Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü Başkanı Arkeolog Dr. Sachihiro Omura, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı'yı ziyaret etti.

FKA Mor Reyhan ürünlerini Japonya’da tanıttı

Fırat Kalkınma Ajansı Malatya Yatırım Destek Ofisi, 6-9 Mart tarihleri arasında Japonya'da düzenlenen 43. FOODEX 2018 Uluslararası Gıda ve İçecek Fuarı'nda Arapgir Mor Reyhan ürünlerini tanıttı.

Mor Reyhan Japonya’da tanıtıldı

Arapgir Belediyesi 6-9 Mart tarihleri arasında Japonya'da düzenlenen 43. Foodex 2018 Uluslararası Gıda ve İçecek Fuarına katılarak Arapgir Mor Reyhanını tanıttı.

Fırat Kalkınma Ajansı, Uluslararası Gıda ve İçecek Fuarına katılacak

Fırat Kalkınma Ajansı, 6-9 Mart tarihleri arasında Japonya'da düzenlenecek olan 43. Foodex 2018 Uluslararası Gıda ve İçecek Fuarına katılacak.

Japon gazeteciler Nagatomo’yu takip etti

Galatasaray'ın yeni transferi Yuto Nagatomo'yu takip etmek isteyen Japon gazeteciler Sivas'a gelerek tribünden savunma oyuncusunu ilk maçında takip etti.

Amigurumi Bebekler Hasta Çocuklara Moral Oldu

Japon sanatı ile örülen amigurumi bez bebekler hasta çocuklara hediye ediliyor. Erzincan Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan Parmaklardan Kalplere adlı proje ile Japon sanatı tekniğinden yararlanarak örülen amigurumi bez bebek oyuncaklar, hastanelerde tedavi görülen çocuklara dağıtıldı.

Bilinçsiz diş macunu kullanımına dikkat

Diş Hekimi Emek Külür, bilinçsiz diş macunu kullanımı nedeniyle fazla florüre maruz kalmayı engelleyen, ağız hijyenini daha güvenli, daha pratik ve daha sağlıklı bir yöntemle sunan önemli bir buluş olarak sunulan 'Nanoteknolojik' diş fırçasının Japonya, İtalya, Fransa'dan sonra Türkiye'de gerekli izinlerin alınması sonrası pazara girdiğini belirtti.

Nanoteknoloji macunsuz diş fırçası

Nanoteknoloji diş fırçasının bilinçsiz diş macunu kullanımı nedeniyle fazla florüre maruz kalmayı engellediğini belirten Diş Hekimi Emek Külür, ağız hijyenini daha güvenli, daha pratik ve daha sağlıklı bir yöntemle sunan önemli bir buluş olarak sunulan 'Nanoteknolojik' diş fırçası Japonya, İtalya, Fransa'dan sonra Türkiye'de gerekli izinlerin alınması sonrası pazara girdiğini söyledi.

Uzun yaşamın sırrı Japonlarda

Japonların dünyadaki en uzun yaşayan ve belki de en sağlıklı yaşayan insanlar olduğunu söyleyen Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı, Global olarak obezite görülmesi en düşük oranlarda olan bir ülkedir ve Batı ile karşılaştırıldığında kalp hastalığı görülme oranı daha düşüktür. Japonların neden daha uzun süre yaşadıkları kesin olarak bilinmese de büyük olasılıkla diyetlerinin etkiledikleri düşünülmektedir. Beslenme alışkanlıkları değerlendirildiğinde aynı gün içerisinde hastalıkla savaşan besinlerin çoğunu yeme eğiliminde oldukları görülmüştür. Bu bağlamda Japon diyetinin belirli bileşenlerini benimsemek sağlığa artı bir fayda sağlayacaktır. diye konuştu.

Japon patronun Kangal köpeği sevgisi

Dünya devri Honda'nın Türkiye Başkanı Takuya Tsumura, ziyarete geldiği Sivas'ta Anadolu aslanı olarak bilinen Kangal köpekleriyle yakından ilgilendi.

AB'ye motorlu taşıt ihracatında ilk sırada Türkiye yer alıyor

TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Kanca, Türkiye'nin, AB'ye motorlu taşıt ihracatında Japonya, Güney Kore ve ABD gibi devleri geride bırakarak geçen yıl ilk sırada yer aldığını söyledi.

Japon yatırım ajansı Jetro’dan ETSO’ya ziyaret

Japonya Ekonomi ve Sanayi Bakanlığı'na bağlı dış ticaret teşkilatı Jetro'nun, Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Yöneticisi Yasuyuki Murahashi ve Jetro Dış Ticaret Uzmanı Emine Göncü, Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik ve Meclis Başkanı Saim Özakalın'ı ziyaret etti.

Japonya’dan Diyarbakır’a bisiklet yolculuğu

Japonyalı 31 yaşındaki medikal doktor Ichıro Sekıne, bisikleti ile dünyayı gezmeye karar verdi. Müslüman halkı çok sevdiği için yolculuğuna İran'dan başlayan Sekıne, buradaki yolculuğunu tamamladıktan sonra İstanbul'a gitti. 1 aydır Türkiye'de pedal çeviren Sekıne, Diyarbakır'ın tarihi yerlerini gezdikten sonra Erzurum'un yolunu tutacak.

Olimpiyat Puanı İçin Etiyopya’ya yola çıktılar

Japonya'da yapılacak olimpiyatlara katılmak için gerekli puanlara ulaşmak amacı ile Erzincanlı Milli Badmintoncu Muhammed Ali Kurt ve Milli takım Antrenörü Murat Sönmez Etyopya'da düzenlenecek Uluslar arası turnuvaya katılarak olimpiyatlar için puan almaya çalışacaklar.

Yiğitvar Otomotiv yeni yerinde hizmet vermeye başladı

Yiğitvar Otomotiv, sektörün devlerinden Japon markası Toyota ile havaalanı yolu üzerinde açtığı yeni yerinde Malatyalılara hizmet vermeye başladı. Bir süre önce yapımı tamamlanan Yiğitvar showroom 3 bin metrekare alan üzerine kuruldu.

Japon Pasajı kan ağlıyor

Diyarbakır'da bir dönem ticaretin en yoğun merkezlerinden biri olan ve iş yerleri yüz binlerce dolar karşılığında satılan Japon Pasajı artık boş dükkanlarla dolu. İş yerlerinin yüzde 70'inin kapandığını belirten pasaj esnafı, alışveriş merkezlerinin işlerini öldürdüğünü ifade etti.