Etiketler

Çalışanlar ve işverenler dikkat! SGK harekete geçti

Türkiye’de son yıllarda alınan tedbirlere rağmen hâlâ her üç kişiden biri kayıt dışı çalışıyor.

Düşük maaşta işçiye mesaj patrona ise mektup yollanacak

Her 3 çalışandan 1’inin kaydının olmaması üzerine ekonomi yönetimi çok sayıda tedbir ve önlemin yer aldığı plan için çalışmalara başladı. Bu kapsamda kayıt dışının yoğun olduğu sektörler mercek altına alınarak sahada denetim yapan personel sayısı arttırılacak.

Suriyeliler için yol haritası belli oldu

Göçmen sorunuyla ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul Valisi Yerlikaya, Suriyelilerin kayıt dışı çalıştırılması için, '26 Ağustos son tarih, ağır yaptırım gelecek' dedi.

Sigortasız işçiye emeklilik hakkı!

İşvereni tarafından kayıt dışı çalıştırılan işçi, yaşı dolmasına rağmen eksik primlerinden dolayı emekli olamadığında, işyerine dava açarak primlerini geri kazanabilir.

Bunu yapan işveren yandı! İşçiye çifte tazminat hakkı

Kayıt dışı çalıştırılanlar, SGK'ya ya da mahkemeye başvurarak, hem eksik primlerini hem de hak ettiği tazminatları yasal faiziyle alabilir.

Dicle Elektrik’ten 2 mahalleye 4 milyon liralık yatırım

Dicle Elektrik, Diyarbakır'ın Kuçe ve Medya mahallelerindeki tüketicilere kesintisiz elektrik verebilmek için 4 milyon 160 bin liralık yatırım başlattı. Yılsonuna kadar tamamlanması beklenen yatırım ile daha önce kayıt dışı tüketilen yıllık 30 milyon kWh elektrik enerjisi kayıt altına alınacak.

Diyarbakır’da FETÖ’nün yeni yuvası “kaçak dershaneler”

Diyarbakır'da faaliyet gösteren 12 temel lisenin kurucuları tek ders onayı alıp bütün dersleri veren ve çoğunlukla FETÖ'den ihraç edilen öğretmenlerin kayıt dışı çalıştığı bine yakına kaçak dershane ile ilgili avukatları aracılığıyla Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Dicle Elektrik kaçakla mücadelede drone dönemini başlattı

Dicle Elektrik, tarımsal alandaki kayıt dışı trafoları belirlemek ve kaçak elektrik tüketimini önlemek amacıyla drone ile keşif ve takip dönemini başlattı. Diyarbakır'da gerçekleştirilen ilk uygulamada, bir köyde biri kayıt dışı olmak üzere 5 tarımsal sulama amaçlı kaçak trafo tespit edildi.

Dicle Elektrik’in yarışmasına başvuru süresi 18 Mayıs’a uzatıldı

Dicle Elektrik Dağıtım'ın kayıt dışı elektrik kullanımı ve israfa dikkat çekmek amacıyla Söz Gençlerde sloganıyla düzenlediği, yaklaşık 60 bin lira ödüllü yarışmasında son başvuru tarihi, başvuruların devam etmesi ve talep nedeniyle 18 Mayıs 2018 Cuma günü mesai bitimine kadar uzatıldı.

Dicle Elektrik’in 60 bin liralık ödüllerine son başvuru 30 Nisan

Dicle Elektrik Dağıtım tarafından kayıt dışı elektrik kullanımı ve israfa karşı gençlere söz hakkı vermek için başlatılan toplam 60 bin liralık ödüllü yarışmaya başvurular 30 Nisan 2018 Pazartesi günü sona erecek.

Dicle Elektrik hizmet binasına saldırı

Dicle Elektrik, kaliteli ve kesintisiz elektrik verebilmek için kayıt dışı kaçak elektrik kullanımına karşı mücadelesini kararlı bir şekilde sürdürürken, zaman zaman hizmet binaları veya çalışanlarına yönelik saldırılar yaşanıyor. Saldırılardan biri de Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde gerçekleşti.

Günlük kiralık evlere ceza yağdı

Elazığ'da günübirlik kiralanan 74 evin 24'ünün kayıt dışı olduğu belirlenerek, toplam 15 bin 584 lira para cezası kesildi.

Denetim ürkütücü gerçeği gözler önüne serdi

Dicle Elektrik kaçakla mücadele ekiplerinin Diyarbakır'ın merkez Sur ilçesine bağlı Çarıklı beldesinde gerçekleştirdikleri denetim, kayıt dışı elektrik kullanımıyla ilgili ürkütücü gerçeği de gözler önüne serdi. Denetimden geçirilen beldedeki 228 aboneden 202'sinin kaçak elektrik kullandığı belirlendi, 12 abonenin sayacına ise kaçak kullanım şüphesi ile el konuldu. Kaçak kullanımın iptal edilmesinin ardından buraya enerji sağlayan trafoların yükü yüzde 70 aşağı düştü.

Dicle Elektrik Dağıtım bölgesinde sorunsuz tüketim rekoru

Aşırı sıcakların yaşandığı Dicle Elektrik Dağıtım bölgesinde, klima kullanımına tarımsal sulama da eklenince, 6 Temmuz perşembe günü 84 bin 212 MWh (Megavatsaat) ile 4 yıllık özelleştirme sürecinin tüketim rekoru kırıldı. Rekor tüketim yaşanırken, yüzde 70'e yakın kayıt dışı kullanıma rağmen enerji şirketinin yaklaşık 1,7 milyon müşterisine enerji arzında sorun yaşanmadı.

Dicle Elektrik’ten klima uyarısı

Dicle Elektrik Dağıtım bölgesindeki 6 ilde havaların ısınması ile birlikte klimaya bağlı tüketim de yüzde 52 dolayında arttı. Enerji şirketinden yapılan açıklamada, vatandaşlardan elektriği kontrollü kullanmaları istenirken, Üzülerek belirtmek isteriz ki kayıt dışı ve kontrolsüz tüketim nedeniyle bölge genelindeki şebekelerimiz iyiden iyiye zorlanmaya başlamıştır denildi.

Kayıt dışı çalışan kadınlar, meslek edinerek istihdama kazandırılıyor

Diyarbakır'da, Avrupa Birliği tarafından kabul edilen Güvenli Geleceğe Kayıtlı Kadınlar Projesi hayata geçti. İlk etapta 80 kadının eğitim alacağı 170 bin dolar bütçeli projenin sonunda kayıt dışı çalışan kadınlar, meslek sahibi olup kayıt altına alınarak istihdam edilecek.

Dicle Elektrik kayıt dışı kullanıma göz açtırmıyor

Dicle Elektrik Dağıtım ekiplerinin saha denetimleri devam ederken, Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde yeraltı suyu ile tarla sulamasında kullanılan kayıt dışı bir elektrik trafosu tespit edildi. Yaklaşık 500 konutun elektrik ihtiyacını giderek güçteki trafoya, mahkeme kararıyla el konuldu.

Bingöl’de dereceye giren eserler sergilendi

Solhan Belediyesince kayıt dışı istihdama dikkat çekmek amacıyla öğrenciler arası düzenlenen resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren eserler sergilendi.

Dicle Elektrik asma kilit yetiştiremiyor

Dicle Elektrik Dağıtım, sorumluluk bölgesinde bulunan illerde kayıt dışı elektrik kullanmak, atan şalterleri kaldırmak ve hırsızlık gibi değişik gerekçelerle kırılan trafo ve pano kapılarına asma kilit yetiştiremez oldu.

AK Parti’Lİ Aktay’dan ‘kayıt dışı iktidar’ benzetmesi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yasin Aktay, mevcut sistemin 'kayıt dışı' iktidarların devletin sahibi olmasına imkan verdiğini kaydetti.

Başkan Fırat’tan ‘kayıt dışı’ uyarısı

TESK Yönetim Kurulu Üyesi ve ESOB Başkanı Rasim Fırat, kayıt dışı istihdamın insanları haksız kazanca ve emek harcamadan lüks bir yaşam sürmeye yönlendirdiğini bildirdi. Başkan Fırat, İşverenler çok daha hassa olmalı. Çünkü kayıt dışı istihdam yapan firmalar yakalanmaları halinde yüksek miktarda ceza ödüyorlar dedi.

Elektrikte kayıt dışı ile mücadelede halkın desteği artıyor

Yaklaşık yüzde 75'lik kayıt dışı elektrik kullanımının yaşandığı Dicle bölgesinde bu durumu düzelterek hizmet kalitesini artırmaya çalışan Dicle Elektrik Dağıtım, yılbaşından bu yana gerçekleştirdiği denetimler sırasında 12 bin 300 abone hakkında işlem yaptı.

Kayıt dışı çalışan kadınlar istihdama kazandırılacak

Dicle Üniversitesi ve MEKSA Vakfı'nın hazırladığı Güvenli geleceğe kayıtlı kadınlar projesi Avrupa Birliği tarafından kabul edildi. 170 bin 541 euro bütçeli projede amaç kadınları istihdama kazandırmak.

Kovancılar'da esnaf bilgilendirildi

Elazığ’ın Kovancılar ilçesinde düzenlenen toplantıda kayıt dışı ekonomi ve kayıtlı ekonomi konularında esnafa bilgiler verildi.  

'Şehir Konuşmaları' devam ediyor

Elazığ Belediyesi'nin şehrin kültürüne katkı sağlamak adına düzenlediği ‘Şehir konuşmaları' programı kapsamında ‘Kayıt dışı tarihimiz' konulu konferans gerçekleştirildi.

Şehir Konuşmaları devam ediyor

Elazığ Belediyesi'nin şehir kültürüne katkı sağlamak adına düzenlediği kültür-sanat organizasyonları arasında yer alan 'Şehir Konuşmaları' programında 'Kayıt Dışı Tarihimiz' konusu ele alınacak.

Elazığ'da kayıt dışı ile mücadele

Elazığ Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Nizamettin Türkoğlu, Elazığ Belediyesi ve maliye ile iş birliği içerisinde yürütülen çalışmalar kapsamında kayıt dışı esnaf sayısının azaldığını söyledi.