Etiketler

Keban'da 92 yaşındaki çiftçiye fidan desteği

Keban ilçesinde 92 yaşındaki Mehmet Yavuz'a fidan verildi.

93 yaşında hala işinin başında

93 yaşındaki Mehmet Yavuz, yürümekte güçlük çekmesine rağmen esnaflığını sürdürmeye devam ediyor.

Sıcaklık unutkanlık sebebi mi?

Araştırmalar, ileri yaştaki kişilerin en büyük korkuları arasında alzheimer gibi önemli hastalıklara yakalanma riskinin ilk sıralarda geldiğini gösteriyor. Son günlerde medyada evinin adresini unutan ve günlerce sokakta yaşayarak açlıktan ölme noktasına gelen yaşlı kişilerden söz edilmesi, unutkanlık konusunu yeniden gündeme getirdi.

İl Koordinasyon Kurulu toplantısı yapıldı

Yılda 4 defa yapılan İl Koordinasyon Kurulu toplantılarının üçüncüsü olan toplantı Vali Yardımcısı Mehmet Yavuz'un başkanlığında yapıldı.

Hüda-Par seçim startını Kahta’da verdi

Hüda-Par Genel Başkanı Mehmet Yavuz, Adıyaman Milletvekili adaylarıyla beraber Kahta ilçesindeki esnafları ziyaret ederek seçim startını verdi.

Sosyal fobilere teslim olma, hayatı bırakma

Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, Dışarı çıkmak ve kalabalık bir arkadaş ortamına girmek bile bir kabusa dönüşüyorsa, yeni insanlarla tanışmak en büyük sınavınızsa sosyal fobileriniz olabilir dedi.

Köylüler teşekkür için, Başkan Korkut’a plaket verdiler

Erzurum Merkez Yakutiye İlçe Belediye Başkanı Ali Korkut, köy/mahalleler için yaptığı hizmetlerin karşılığını gönülden sevgi ve plaket ile görüyor. Karagöbek köyü muhtarı Mehmet Yavuz, azalar ile birlikte teşekkür için plaket yaptırım Başkan Korkut'a verdiler. Muhtar Erdal Kara, Köylünün derdinden, halinden anlayan, hizmeti esirgemeyen Başkanımız Ali Korkut'a minnettarız dedi.

Eşya biriktireyim derken hastalık biriktirmeyin

Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, Eşya biriktireyim derken, hastalık biriktirmeyin dedi.

Kaymakam Yavuz ve Başkan Bulutlar vatandaşlarla birlikte iftar yaptı

Palandöken Kaymakamı Mehmet Yavuz ve Belediye Başkanı Orhan Bulutlar, Palandöken Belediyesi tarafından geleneksel hale getirdiği iftar sofralarına katılarak vatandaşlarla birlikte iftar etti.

Gölgesi Bile Yeter

Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, evlatların, hayatlarında rol model olarak aldıkları ilk erkeğin baba olduğunu belirterek, İster kız çocuğu ister erkek çocuğu olsun, gelişme çağlarında babalarını örnek alırlar. Babalar; kız çocukları için kahramandır, ilk aşktır, erkek çocuklar için ise rol modeldir dedi.

Dr. Yavuz: “Gerçek başarının tek kanıtı karne değildir”

Uzm. Dr. Mehmet Yavuz, karnenin çocukların ders başarılarını yansıtmasının yanı sıra, özellikle yaz tatilinin yaklaştığı şu süreçte psikolojik gelişimleri üzerinde de belirleyici olduğunu söyledi.

Çocuklar hayatı çizgi film ile öğreniyorlar

Dr. Mehmet Yavuz, televizyon programlarının yetişkinlerin yanı sıra çocukların hayatında da önemli rol oynadığını söyledi.

Hayatımızın mimarı; “Annelerimiz”

Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Mehmet Yavuz, Anneliğin bir sanat olduğunu söyledi.

Tene dokunan, kalbe dokunur

Dr. Mehmet Yavuz, sevginin her canlının ihtiyaç duyduğu en temel şey olduğunu belirterek, Geleceğimizi belirleyen bu duygu ile büyüyen çocuklar, daha sağlam karakterli olurlar ve hayata karşı güçlü duruş sergilerler. Sevgi, çocuklara bebeklikten itibaren, öncelikle ebeveynleri tarafından sağlanmalıdır. Bu anlamda anne-bebek temasına değinmek faydalı olacaktır. Bu konuda yapılan pek çok araştırma bize, yeni doğan bebeklerin doğduğu andan itibaren annesi ile ten temasında bulunması gerektiğini, gösteriyor. Sevgi duygusunun bebeğe geçebilmesi ve anne-bebek arasındaki bağın güçlenmesi bakımından bu konuya dikkat edilmesi gerekir dedi.

Çocuklarda sorumluluk bilinci nasıl gelişiyor?

Nöroloji Uzmanı Doktor Mehmet Yavuz, sorumluluk bilincinin doğuştan kazanılan bir beceri olmadığını söyledi. Dr. Yavuz, Sorumluluk, bireyin başkalarının haklarını hiçe saymadan kendi gereksinimlerinin karşılama yeteneği ve davranışlarının sonuçlarını sahip çıkabilmesi olarak tanımlanır. Yetişkinlikte sağlıklı kararlar ile ilerleyebilmek için sorumluluk bilincini yerleştirilmiş olması gerekir. Sorumluluk doğuştan kazanılan bir beceri değildir. dedi.

Her şey geçer, koku kalır

Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Mehmet Yavuz, beş duyumuz içinde en etkili olanın koku olduğunu söyledi. Dr. Yavuz, Çünkü gördüğümüzü, duyduğumuzu unutabiliyoruz, fakat kokuyu asla. Yaşadığımız bazı olayları veya hayatımızda olan insanları kokuları ile hafızamıza kodlayabiliyoruz. Yıllar geçse bile o kokuyu tekrar almamız tüm anılarımızın canlanmasına sebep olabiliyor. Günlük yaşantımızı olumlu ve olumsuz yönde etkileyebilen koku duyusu 24 saat boyunca çalışır ve hiçbir zaman kapatılamayan tek duyudur diye konuştu.

‘Tırnak yeme’ uyum ve davranış bozukluğunun habercisi

Uzm.Dr. Mehmet Yavuz, çocukluk çağında başlayan tırnak yeme alışkanlığı 3 yaşından itibaren ortaya çıkan bir uyum ve davranış bozukluğu olarak kabul edildiğini söyledi. Dr. Yavuz, Çocuğun gelişim döneminin bir parçası olan tırnak yeme davranışı karşısında ebeveynler genellikle telaşa kapılıp yanlış tutumlar sergileyebiliyorlar dedi.

Oğlunuz neden babasını kıskanıyor?

Nöroloji Uzmanı Doktor Mehmet Yavuz, erken çocukluk çağının kişilik gelişiminde büyük önem taşıdığını söyledi. Dr. Yavuz, Ataerkil toplum düzeninde, çocuk erkek olması nedeni ile gereğinden fazla yüceltiliyor. Bu durum çocuğun gelecek yaşantısını ben odaklı ve cinsiyetçi bir şekilde sürdürmesine yol açarken, aynı zamanda anne-babası ile kurduğu ilişkiyi de olumsuz yönde etkiliyor. diye konuştu.

Terk edilme korkusu çocukları yalnızlaştırıyor

Nörolog Dr. Mehmet Yavuz çocukların aile fertleri arasında ilk güçlü bağı annesi ile kurduğunu belirterek, Bu bağ çocuk dünyaya gelmeden anne karnındayken başlar. Anne karnında kurulan yakın bağ çocuk dünyaya geldikten sonra da devam eder. Doğan her çocuk yaş aldıkça farklı duygularla tanışır. Bunlardan birisi de özellikle 3-4 yaşındaki çocuklarda görülen anne ve babayı kaybetme korkusudur dedi.

Neden kaybetmekten korkuyoruz?

Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, insanların özellikle de ikili ilişkilerde çok sevdikleri kişileri hayatlarının belli dönemlerinde kaybetme korkusu yaşayabildiğini söyledi. Dr. Yavuz, Kaybetme korkusu sevdikleri kişileri kaybetmekten, sahip olunan konumu kaybetmeye kadar, farklı alanlarda yaşanabilir. En büyük korkularımız arasında yer alan kaybetme korkusu, kontrol altına alındığında, olumlu ve insani bir duygu olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bu duyguda aşırıya kaçıp, hayatı zindana çevirecek dereceye ulaştığında mutlaka destek alınarak düzeltilmesi gerekmektedir. Tedavi edilmeyen bu tarz korkular daha ileriye giderek anksiyete bozukluğuna neden olabilmektedir. Yaşamda bireylerde başlayan bu korku, yaşamın tüm yönetim alanlarında görülür diye konuştu.

Çocuğunuzla doğru iletişim kurabiliyor musunuz?

Nörolog Dr. Mehmet Yavuz, Çocukları tanımanın en iyi yolunun onlarla doğru iletişim kurmayı başarabilmek olduğunu söyledi.

Çocuğunuz alaycı davranışlarla nasıl bir mesaj veriyor?

Ebeveynlerin çocuklarının öz güvenli, başarılı, yaşamdan zevk alan mutlu yetişkinler haline getirmek için çaba sarf ettiğini söyleyen Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, Ancak sevgiyle büyütmek için gösterilen bu çabanın dozu aşırıya kaçtığında çocuklar benmerkezci ve alaycı davranışlar sergileyebiliyorlar. Okulda, arkadaşları arasında ve aile içi iletişimde alaycı davranışlar sergileyen çocuklar zamanla sosyal çevreleri tarafından da kolayca dışlanabiliyorlar dedi.

Havada aşk kokusu var!

Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz; hakkında birçok araştırma yapılan ve filmlere konu olan kokunun insan hayatındaki öneminin yadsınamayacağını söyledi. Dr. Yavuz, Kokuların da bir hafızası vardır. Bireylerin en önemli duyularından olan koku sayesinde, hayatımıza yeni giren insanlarla ilgili ilk intibamız önemli ölçüde şekillenir. Günümüzde kozmetik sektörün en rağbet gören ürünlerinden olan koku, kullanıcılarına ihtiyacı olan ürünleri sunarak varlığını sürdürüyor. Bu ürünlerin üretimi ise, elbette ki insanların eğilimlerine bağlı olarak gerçekleşiyor diye konuştu.

Beyin tatilde dinlenir mi?

Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Mehmet Yavuz, Yaz aylarına girdiğimiz bu günlerde, yorulan beynin dinlenmesi için en iyi yolun tatile çıkmak olduğunu söyledi.