Etiketler

Her ağrı meme kanseri değildir

Kansere yakalanmış her 4 kadından 1’ine meme kanseri teşhisi konulduğunu ifade eden Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Emin Engin Ovalıoğlu, erken teşhisin tedavide önemli olduğunu söyledi. Ovalıoğlu, ancak her göğüs ağrısının ise kanser olmadığına dikkat çekti.

Motosikletli kadından 'kanser farkındalık turu'

Dünya turuna çıkarak 55 ülkede motosikletiyle 70 bin kilometre yol kateden, mola vermek için geldiği İstanbul'da yakalandığı meme kanserini yenen Gülçin Söğüt, kansere karşı farkındalık oluşturmak için Elazığ'a geldi.

Bu belirtilere dikkat! Kanserin habercisi olabilir

Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Fahri Yetişir meme kanseri belirtileri hakkında bilgiler verdi.

Bu belirtilere dikkat! Kanserin habercisi olabilir

Genel Cerrahi Uzmanı Doç.Dr. Fahri Yetişir, Tüm kanser dokularında olduğu meme kanserinde de hücreler kontrolden çıkarak kontrolsüzce çoğalmaya başlar. Bu şekilde hızlı ve kontrolsüz olarak çoğalan hücre kümesi ya muayenede yumru olarak elle hissedilir veya görüntüleme yöntemlerinde görünür hale gelirler. Eğer bu tümörlü oluşum çevre yapılara invaze olursa veya uzak organlara sıçrama yaparsa buna malign (kötü huylu) tümör (meme kanseri) denilmektedir. Meme kanseri tüm kadınlarda görülebileceği gibi nadir de olsa erkeklerde de görülebilir. Vücudun herhangi bir bölgesindeki hücre kanser hücresine dönüşüp vücudun başka yerine yayılabilir dedi.

Meme kanseri erkekleri de vuruyor

Genel Cerrahi Uzmanı Doktor Hamdi Koçer, meme kanserinin erkeklerde de yaklaşık yüzde 1 oranında görüldüğünü söyledi. Erkeklerde meme kanserine dikkat çeken Dr. Koçer, Erkeklerde bu kadar az görülmesinin 2 nedeni, erkeklerde meme dokusunun nispeten azlığı ve erkeklerin hormonal yapısının kadınlardan farklı olmasıdır. Erkeklerde meme kanseri daha çok 60 yaş üstünde görülür. Çok az erkek hastalığın farkına varır ve bu nedenle hastalık tanısı kadınlara göre daha geç konur. Bu nedenle kanser tanısı konduğunda hastalık genellikle ilerlemiş olur ve tedavisi de zorlaşır dedi. Genel Cerrahi Uzmanı Doktor Hamdi Koçer, erkeklerde kanser bulgusu olarak en yaygın görülen belirtinin meme dokusunda kitle olduğunu kaydederek şu bilgileri verdi:

Meme kanseri sonrası yüz güldüren tedavi

Doç.Dr. Karaca Başaran meme kanseri sonrası kaybedilen memenin tekrar kazanılması konusunda bilgiler verdi.

Meme kanserinde erken tanı çok önemli

Dr. Hamdi Koçer, erken tanı ve ideal tedavi ile meme kanserinden tamamen kurtulma şansı olduğunu söyledi.

Tekstil işçileri meme kanseri konusunda bilgilendirildi

Adıyaman'da tekstil ve konfeksiyon atölyelerinde çalışan işçilere Erken Tanı Hayat Kurtarır Projesi kapsamında meme kanseri hakkında bilgilendirici eğitim verildi.

Diyarbakır’da meme kanserine karşı farkındalık semineri

Memorial Diyarbakır ve Dicle Hastaneleri tarafından, 1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı nedeniyle DİSKİ çalışanlarına yönelik Korkma Farkında Ol Geç Kalma konulu seminer düzenledi.

Bingöl’de meme kanserine 'Halayla' dikkat çekildi

Bingöl'de meme kanserine karşı folklor ekibiyle halay çekilerek farkındalık oluşturulmaya çalışıldı.

Uzmandan meme kanseri uyarısı

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Gül Apaydın, meme kanserinin, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kadınlarda en sık görülen kanser türü olduğunu belirterek, hastalığı fark etmenin birçok şeyi değiştireceğini vurguladı.

Kadın personellere kanserle mücadele eğitimi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 1-31 Ekim 'Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı' kapsamında kanser riskini azaltmak, erken teşhis ve tedavisine destek olmak amacıyla kadın personellere eğitim programı düzenledi.

Meme kanseri ile ilgili bilgilendirmeler yapıldı

1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık ayı etkinlikleri kapsamında Adıyaman İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Başkanlığı tarafından bilgilendirmeler gerçekleştirildi.

Meme kanserinden korunmak için 5 öneri

Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Şiyar Ekinci, meme kanserinin kadınlarda en sık görülen kanser türü olduğunu belirterek, bunun ortalama her 10 kadından birini etkilediğine dikkat çekti.

Meme kanseri bulgularına dikkat

Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Hamdi Koçer, meme kanserinde, tedavinin başarı şansı ve tamamen kurtulmanın ön koşulunun erken tanı olduğunu vurgulayarak Düzenli mamografi, ultrason ve doktor muayenesi yaptırmanın yanı sıra her kadının kendi memesi hakkında bilgi sahibi olması da çok önemlidir dedi.

Göğsünüzde elinize kitle geliyorsa dikkat

Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Hamdi Koçak Meme kanserinin en sık görülen bulgusu memede ele kitle gelmesi olduğunu belirterek Yirmili yaşlarda memede ele gelen kitleler daha çok fiboadenom olur. Otuz ve kırklı yaşlarında memede kistler daha çok görülür. Eğer 35-40 yaştan sonra memede ele ağrısız kitle gelirse ilk planda kanseri düşünmek gerekir dedi.

Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Koçer: “Meme kanseri tedavi edilen sistemik bir hastalık”

Genel Cerrahi Uzmanı Doktor Hamdi Koçer, meme kanserinin sistemik ve kronik bir hastalık olduğunu belirterek, Bunun için tedaviye başlamadan önce hekim olarak elimizde bir planımız olmalıdır dedi.

Besni ilçesine yeni mamografi cihazı alındı

Adıyaman'ın Besni ilçesinde meme kanseri tarama hizmetlerinin yerinde ve daha etkin bir şekilde yürütülebilmesi için İlçe Sağlık Müdürlüğüne yeni mamografi cihazı tahsis edildi.

Göğsünüz de elinize kitle geliyorsa dikkat

Dr. Hamdi Koçer, meme kanserinin en sık görülen bulgusunun kontrol ederken ele kitle gelmesi olduğunu söyledi.

İleri evre meme kanseri hastaları için psikolojik destek

Metastatik meme kanseriyle mücadele eden kadınların psikososyal destek ihtiyacından yola çıkılarak hayata geçirilen Metastatik Meme Kanseri Farkındalık ve Hasta Psikolojik Destek Projesi başladı.

Tekstil işçileri kanser erken teşhisi ile ilgili bilgilendirildi

Adıyaman'da tekstil ve konfeksiyon atölyelerinde çalışan kadınlara 'Erken Tanı Hayat Kurtarır' Projesi kapsamında meme kanseri hakkında bilgilendirildi.

Genç yaşta anne olma meme kanserini önlüyor

Genel Cerrahi Uzmanı Prof.Dr.Ayhan Koyuncu, kadınlarda yüzde 22 oranla en çok meme kanserinin görüldüğünü belirtip genç yaşta anne olmanın meme kanserini önlediğini açıkladı.

Anne sütünün 5 önemli yararı

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülhan Ozan Altaş, anne sütünün bebeğin ilk 6 ayında tüm beslenme ve vitamin ihtiyaçlarını tek başına karşıladığını belirterek, içerdiği pek çok yararlı madde sayesinde bebeği hastalıklardan koruduğunu, emziren annelerin da bağışıklık sistemini güçlendirerek, özellikle meme kanserine yakalanma riskini azalttığını vurguladı.

Meme kanseri ve belirtilerine dikkat

Genel Cerahi Uzmanı Doç.Dr.Fahri Yetişir, tüm kanser dokularında olduğu gibi meme kanserinde de hücrelerin kontrolden çıkarak kontrolsüzce çoğalmaya başladığını söyledi. Yetişir, Bu şekilde hızlı ve kontrolsüz olarak çoğalan hücre kümesi ya muayenede yumru olarak elle hissedilir veya görüntüleme yöntemlerinde görünür hale gelirler. Eğer bu tümörlü oluşum çevre yapılara invaze olursa veya uzak organlara sıçrama yaparsa buna malign (kötü huylu) tümör (meme kanseri) denilmektedir. Meme kanseri tüm kadınlarda görülebileceği gibi nadir de olsa erkeklerde de görülebilir diye konuştu.

11 nüfuslu ailenin tek odalı evde yaşam mücadelesi

Diyarbakır'da 11 nüfuslu Balyoz ailesi, tek odalı derme çatma bir evde yaşam mücadelesi veriyor. Annenin meme kanseri tedavisi gördüğü babanın ise işsiz olduğu aile yardım bekliyor.

Meme Kanseri Farkındalığı konferansı

İnönü Üniversitesinde Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından Meme Kanseri Haftası dolayısıyla Meme Kanseri Farkındalık konferansı düzenlendi.

Meme Kanseri Farkındalık konferansı düzenlendi

İnönü Üniversitesinde Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından Meme Kanseri Haftası dolayısıyla 'Meme Kanseri Farkındalık' konferansı düzenlendi.

Erkeklerde de meme kanseri görülüyor

Medicana Sivas hastanesi genel cerrahlarından Prof. Dr. Ayhan Koyuncu yaptığı konuşmada erkelerde de meme kanserinin görüldüğünü söyledi.

Motosikletleriyle meme kanserine dikkat çektiler

Sivas'ta 1-31 Ekim meme kanseri farkındalık ayı dolayısıyla düzenlenen programda etkinliğe katılan bir grup meme kanserine motosikletleriyle dikkat çektiler.

Kansere pedal çevirerek dikkat çektiler

Ekim ayı meme kanseri hakkında bilinçlendirme ayı nedeniyle kansere karşı farkındalık oluşturmak amacıyla Erzincan'da farklı etkinlikler düzenleniyor. Etkinlikler kapsamında Erzincan Sağlık Müdürlüğünün destekleriyle, Erzincan Yeni Hayat Kanserle Mücadele Derneği ve Erzincan Bisikletliler Derneği organizasyonunda Bir Tebessümle Kansere Güle Güle sloganı ile yaklaşık 200 kişi maske takarak pedal çevirdi.