Etiketler

Hayatını kaybeden Müslümanlar için gıyabi namazı kılındı

Yeni Zelanda'da cuma namazı sırasında yaşanan terör saldırısında hayatını kaybeden 49 Müslüman için Elazığ’da öğle namazı sonrası gıyabi cenaze namazı kılındı.

Yeni Zelanda'da saldırganı Tarrant 5 Nisan'a kadar gözaltında

Yeni Zelanda’da iki ayrı camiye saldıran ve 49 Müslüman’ı cuma namazını eda ederken katledip, 48’ini de yaralayan Brenton Harrison Tarrant, mahkemeye çıkarıldı. 28 yaşındaki zanlı mahkeme sırasında bile “beyaz üstünlüğünü” anlatan bir Nazi işareti yaptı. Tarrant, 5 Nisan'a kadar gözaltında tutulacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan katliama sert tepki!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Gaziantep'teki mitinginde yaptığı konuşmada, Yeni Zelanda'da iki camide Müslümanlara silahlı saldırıda bulunanlara sert tepki gösterdi.

'Müslümanlara yapılan silahlı saldırı insanlığa sıkılmış bir kurşun'

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde camiye yapılan silahlı saldırıyı kınayan Memur-Sen Elazığ Şube Başkanı İbrahim Bahşi, Yeni Zelanda'da Müslümanlara yapılan silahlı saldırının insanlığa sıkılmış bir kurşun olduğunu söyledi.

Filipinli Onie, Allahuekber Dağlarında Müslüman oldu

Türkiye İzcilik Federasyonu tarafından 14'üncüsü düzenlenen Sarıkamış Allahuekber Dağı Şehitlerini Anma yürüyüşünde Filipinli Onie Celespara, şehadet getirerek Müslüman oldu.

Müftü Taşçı: “Yılbaşını kutlamak kişiliğimizi ve kimliğimizi kaybetmektir”

Adıyaman İl Müftüsü Mehmet Taşçı, Müslümanların yıl başı kutlamasının caiz olmadığını vurgulayarak, Bu yaşıma kadar bir Hıristiyan'ın kurban kestiğini yada oruç tutuğunu görmedim dedi.

İkbal-Der’de öğrenci buluşması

Adıyaman'ın Kahta ilçesinde İkbal Kültür ve Yardım Derneği (İkbal-Der) tarafından öğrencilere yönelik 'Müslüman Öğrenci ve Sorumlulukları' konulu program düzenlendi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: "Yanlış din algısı ile toplumlar kandırılmaya çalışılıyor"

Tunceli'de öğrencilerle bir araya gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Farklı farklı isimlerle, gerek Anadolu'da gerekse İslam coğrafyasında bu terör örgütlerine karşı Müslümanların tedbir alması gerekiyor. Bunun bilincinde olmalıyız. Yanlış din algısı ve bilgilendirme ile insanları cahil bırakma şeklinde toplumlar kandırılmaya çalışılıyor. Bizler bunun bilincinde olacağız dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Tunceli'de

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, ‘Allah'a çok şükür ki bizler Müslüman olarak Müslüman bir anne, babadan doğduk ve Müslüman olarak hayatımızı devam ettiriyoruz. Rabbimiz son nefesimize kadar Müslüman kalmayı, Müslüman olarak ölmeyi bize nasip eylesin.’ dedi.

Su kuyusu, banyo ve bambu evler tamamlandı

Sivas'ta ihtiyaç sahiplerine Gıda Bankası'ndan ücretsiz alışveriş imkanı sağlayan Hayat Ağacı Derneği Arakan'da yaşayan Müslümanlar için yaptığı su kuyusu, banyo ve bambu evleri tamamladı.

Vali Kalkancı Kurban Bayramını kutladı

Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı, Kurban Bayramı öncesi yapmış olduğu açıklamada bütün Müslüman aleminin Kurban Bayramını kutladığını belirtti.

'Haccın nasıl yapılacağını Allah Resulü göstermiştir'

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Erul, ‘Hac aslında dünya Müslümanları için en büyük zirve ve kongre durumunda.’ dedi.

Arakanlılar’dan Sivas’a su kuyusu duası

Sivas Belediyesi bünyesindeki Hayat Ağacı Derneği tarafından Arakan'da yaşayan Müslümanlar'ın kullanması için su kuyusu, bambu evi ve kadın banyosu yapılıyor.

Başkan Sekmen, Osmanlı Kriket Kulübü Başkanı Salıe’yi ağırladı

Güney Afrika'nın Cape Town şehrinde faaliyet gösteren Osmanlı Kriket Kulübü'nün yetkilileri, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen'i ziyaret etti. Kulüp Başkanı Rydwaun Salie ve beraberindeki heyeti ağırlayan Başkan Sekmen, Türkiye'yi ilk kez ziyaret eden Güney Afrika heyetini kentte ağırlamaktan ötürü mutlu olduğunu bildirdi. Sekmen, Adını Osmanlı limi Ebubekir Efendi'nin Güney Afrika'da açtığı ilahiyat okulundan alan Osmanlı Kriket Kulübü'nün biz de ayrı bir önem ve değeri vardır dedi. Başkan Sekmen, şunları kaydetti: Osmanlı limi Ebubekir Efendi, Erzurum'da Ahmediye adıyla bilinen medresenin müderrislerinden, yani günümüz tabiriyle profesörlerinden biriydi. Ebubekir Efendi, genel anlamıyla Osmanlı'nın, hususi olarak da Erzurum'un en kıymetli limlerindendi. Erzurum'dan Afrika'ya mezhepsel ihtilafları çözmek üzere Sultan Abdülaziz tarafından gönderilen Ebubekir Efendi, Güney Afrika'nın Cape Town şehrinde Müslümanları eğitti ve çok sayıda hafız yetiştirdi. İşte Osmanlı Kriket Kulübü de o dönem yani 136 yıl önce Osmanlı limi Ebubekir Efendi'nin öğrencileri tarafından kuruldu. Bugün 136 yıldır ayakta durabilen bu köklü kulübün yetkililerini Erzurum'da ağırlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Osmanlı Kriket Kulübü Başkanı Rydwaun Salie de, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade etti. Başkan Salie, Başkan Sekmen'e günün anısına Osmanlı Kriket Kulübü'nün formasını hediye etti.

Bağışlar Arakan’a umut olacak

Sivas Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın, Arakan'da yaşayan Müslümanlar'ın su ihtiyacını karşılamak amacıyla Hayat Ağacı Derneği'nin, su kuyusu, bambu ev ve banyo yaptırdığını söyledi.

Erzincan’da ilk hac kafilesi 7 Ağustos’ta yola çıkacak

Erzincan'da ilk hac kafilesi 7 Ağustos'ta yola çıkacak. Erzincan İl Müftüsü Mehmet Emin Çetin hac vazifelerini yerine getirecekler Hacı adaylarının kutsal topraklara gitmeden önce açıklamalar da bulunarak, Allah tüm Müslüman kardeşlerimize bu ibadeti yerine getirmelerini nasip eylesin dedi.

"Yenidoğan sünneti çocuklarda psikolojik travmayı önlüyor

Medicana Sivas Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mahmut Aluç, son yıllarda yeni doğan sünnetlerinin arttığını belirtip,Yenidoğan sünneti yapılma sıklığı son yıllarda yurdumuzda gittikçe artmaktadır. Çoğunluğunun Müslüman olduğu ülkemizde sünnetin genellikle yapılma yaşı yenidoğan döneminden ziyade, çocukluk çağıdır. Bu durum nispeten yurdumuzda daha yeni bir işlem olan yenidoğan sünneti hakkında yetersiz bilgi donanımı nedeniyle yanlış, daha doğru bir tabirle, birbirinden çelişkili yorumlar yapılmasına yol açmaktadır. dedi.

İslami Turizmin geliştirilmesi için Malatya’da toplanıldı

15 İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ülkesinin yer aldığı 'İslami Turizm Ekosisteminin İslam İşbirliği Teşkilatı Üye Ülkelerinde Geliştirilmesi Destinasyon ve Sektör Geliştirme' toplantısı valiliğin ev sahipliğinde Malatya'da başladı. Toplantıda konuşan İSEDAK Direktörlerinden Selçuk Koç, 2016 yılında 121 milyon Müslüman turistin olduğunu bu rakamın ise önümüzdeki yıllarda 156 milyona ulaşmasın beklendiğini söyledi.

Ak Parti adayları yatırım ve projeleri anlatıyor

AK Kadrolar, Erzurum'da yoğun bir çalışma temposuyla adeta arı gibi çalışıyor. Seçim taraması, esnaf ve ev ziyaretleri, ilçe gezileri, genç kürsü programı, kadın buluşmaları derken kent merkezi ve ilçelere karargh kurup, çıkarma yapan AK Parti Erzurum Milletvekili Adayları, Erzurumlulara AK İcraatları, yatırım ve projeleri anlatıyor. AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, Karayazı ve bağlı köylerde vatandaşlarla buluştu. Milletvekili Taşkesenlioğlu, Karayazı ilçesine bağlı mahallelere ziyarette bulunarak, mahalle sakinlerinin sorun ve isteklerini dinledi. Mahallelerde çocukları da unutmayan Taşkesenlioğlu, onlarla yakından ilgilenerek sohbet etti. Taşkesenlioğlu, vatandaşlara bölgede hayat bulan yatırımları anlattı. Taşkesenlioğlu, 24 Haziran seçimleri Hak ile Batılın savaşıdır; küffar ile Müslüman'ın savaşıdır dedi.

12 çocuk sahibi 82 yaşındaki Mevlüt Dede’den yeni nesle altın tavsiyeler

Malatya'da yaşayan 12 çocuk sahibi 82 yaşındaki Mevlüt Beytekin, ramazanların sevgi, saygı ve paylaşmak olduğunu belirterek, Geçmişte ramazanlarda insanlar bir birlerini sayarlardı, Müslümanlar birbirlerini severlerdi. Zenginler fakirlere yardım ederdi. Ama günümüzde maalesef herkes kendi nefsini düşünmekte dedi.

Aday adayı Unat’tan Kudüs açıklaması

AK Parti Malatya milletvekili aday adayı Sabri Unat, masum Filistinlileri katleden İsrail'e bir kez daha tepki göstererek, Müslümanların Kudüs'e sahip çıkması gerektiğini söyledi.

93 Harbi Şehitleri düzenlenen programla anıldı

IHAAW152950-HMN/18-05-2018 - 93 Harbi Şehitleri düzenlenen programla anıldı (Fotoğraflı) ARDAHAN (İHA) - 141 yıl önce, 93 harbi olarak bilinen 1877-1878 Osmanlı Rus Savaşı sırasında şehit düşenler, Ardahan Belediyesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen etkinliklerle anıldı. Etkinlikler kapsamında Ardahan Belediyesi çok amaçlı konferans salonunda, Ardahan Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Levent Küçük, 93 harbinin tarihsel boyutunun ele alan bir multivizyon sunumu gerçekleştirdi. Şehitler için Kuranı Kerim okunan programda, halk ozanları da 93 harbini anlatan türküler söyledi. Burada ki programın ardından Vali Mehmet Emin Bilmez, Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Tugay Komutanı Tuğgeneral Hasan Kaymaz ve katılımcılar, şehitler anısına Kura Nehrine karanfil bıraktı. Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Bugün, 1877-93 Harbinin 141'nci yıl dönümü. Bu vesileyle şehitlerimizi anmak için bu programı düzenledik. Bu anmayı ilk defa yapıyoruz. Savaşların, işgallerin, kadınlara, çocuklara nasıl bir etki bıraktığını, en büyük çileyi sivil eksimin yaşadığı izah etmeye çalışıyoruz. Bu vesileyle Filsitin'de yaşanan acıyı ve dünyaya, bütün insanlığa aktarmak istiyoruz. Sivillere, Müslümanlara yönelik katliamları kınıyoruz, lanetliyoruz. Elbette ki insanlara yönelik hain emeller besleyenlerin dileklerini Allah'ın başlarına çevirmesini diliyoruz. Dünya da ki büyük devletlerin yöneticilerinden, Birleşmiş Milletlerden, BM güvenlik Konseyi üyelerinden artık dünyada ki gözyaşına son verme iradesi göstermelerini diliyoruz. Allah şehitlerimizin ruhunu şad etsin. Mekanları cennet olsun dedi. Program şehit yakınları ve gaziler onuruna verilen iftar yemeğiyle sona erdi. (OY-ÖB-Y) 18.05.2018 15:30:49 TSI NNNN

Erzurum’da İsrail protestosu

Erzurum'da AK Parti İl Başkanlığınca düzenlenen etkinlikle İsrail, Müslümanlara uyguladığı şiddet, ABD ise Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak ilan etmesinden dolayı protesto edildi.

Müftü Yardımcısı Çiftçi: “Oruç ile temizlenelim”

Adıyaman Müftü Yardımcısı Musa Çiftçi, Ramazan Ayının Müslümanlar için günahlardan temizlenmek için bir fırsat olduğunu kaydetti.

MESOB Başkanı Keskin’den soykırım tepkisi

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, ABD'nin İsrail Büyükelçiliği'ni Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma kararının ardından başlayan protestoculara yönelik İsrail'in soykırım yaptığını söyleyerek, Özellikle hep Müslümanların kutsal günlerinde bu katliamlar yapılıyor. Ramazan ayının arifesinde yine katliam yaptılar dedi.

Arakanlılar yararına kermes

Elazığ'da, Şuurlu Öğretmenler Derneğince Arakanlı Müslümanlar yararına kermes düzenlendi.

‘Günümüz Türkiye’sinde İslam ve Müslümanlık” paneli

BİLSAM tarafından gerçekleştirilen 'Günümüz Türkiye'sinde İslam ve Müslümanlık' paneli yoğun ilgi gördü. Moderatörlüğünü TMSF Eski Başkanı Ahmet Ertürk'ün yaptığı panele Diyanet İşleri Eski Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, İstanbul Eski Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı, Marmara Üniversitesi öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Öztürk ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din İşleri Kurulundan Prof. Dr. Bünyamin Erol katıldı.

Şûrâ toplantıları Pasinler ve Horasan’da yapıldı

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, mesaisinin büyük bir bölümünü ilçelerde geçiriyor. Şûr Toplantıları kapsamında ilçe sakinlerinin sorunlarını dinleyen Başkan Sekmen, söz konusu ziyaretlerde vatandaşlarla da birebir görüşüyor. Sekmen, Şenkaya ve Olur gezisi sonrası bu kez de kurmaylarıyla birlikte Pasinler ve Horasan'da muhtarlarla buluştu. Başkan Sekmen, ilçe toplantılarıyla ilgili şunları kaydetti: Bilindiği gibi Şûr; danışma demektir. Bizler de kutsal kitabımızda var olan bu ayet-i celileyi feyz alarak yaptığımız toplantılarının anlamının daha iyi idrak edilmesi ve burada alınan kararların ne denli önemli olduğunu daha iyi bilmek ve görmek adına buluşmalarımızı Şûr Toplantıları olarak ifade ettik. Tarih boyunca Müslümanlar işlerini danışarak, konuşarak ve müşavere yaparak gerçekleştirmiştir. İşte biz de bu düsturla hareket ederek 4 yılda önemli kazanım ve başarılar elde ettik. Bizim başarımızın temelinde istişare kültürü vardır. 4 yılda vatandaşlarımızın arz ve taleplerini sürekli değerlendirerek, yatırımlarımızı halkımızın isteği doğrultusunda hayata geçirdik. İlçelerimizde bugün gelinen noktada alt ve üstyapıda devasa projelere imza attık ve atmaya da devam ediyoruz. Hemşehrilerimizin destek ve duasıyla inşallah bütün köylerimizin eksikliklerini el birliği, gönül birliği ve fikir birliğiyle gidereceğiz.

Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma: "Milliyetçilik virüsüyle Müslümanları böldüler"

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen siyer dersinde konuşan Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, İslamın milliyetçiliği yasakladığını ifade ederek, Resulullah, 'Bir ırkın diğerine üstünlüğü yok, üstünlük ancak takvadadır' diyor. Bizi ayırabilmek için bu milliyetçilik virüsünü koydular aramıza. Bu milliyetçilik 18. yüzyılda Fransız Devrimi ile dünyaya bela getirdi dedi.

Karamollaoğlu: “Irak’ı Ramazan’da, Suriye’yi Miraç gecesi sabahında vurdular”

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, partisinin il kongresinde yaptığı konuşmada, Müslümanlara saldıracakları zaman mutlaka Müslümanlar için önemli bir günü seçiyorlar. Irak'a Ramazan'da girdiler Irak'ın başındaki Saddam'ı da Ramazan ayında idam ettiler. Bu kez Suriye'ye saldırırken de Miraç gecesini seçtiler dedi.