Sağlık Haberler Haberleri

Sağlık Haberler Haberleri

'Ağır sporlar hemoroide neden olabilir'

Onkoloji Bölümü Prof. Dr. İlker Sücüllü, toplumun büyük bir kısmının şikayetçi olduğu hemoroidal hastalıkların altında yatan nedenlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Okula gitmek istemeyen çocuklarda ‘sosyal fobi' uyarısı

Psikolog İrem Naz Kırım, çocukların okula gitmek istememesinin sebebinin sosyal fobi olabileceğine dikkat çekti.

'Karaciğer birden bire siroz olmaz'

Prof. Dr. Onur Yaprak, vücuda giren yemek, ilaç veya toksinlerin karaciğer tarafından metabolize edildiğine dikkat çekerek karaciğer hastalıklarına karşı uyarılarda bulundu.

Vaka artışına çözüm !

Yeni vaka sayıları 2 haftada 2 katına çıktı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, çözümün 'sıkı tedbir ve ilk fırsatta aşı' olduğunu söyledi.

Kışın göz problemleri artıyor

Kış aylarında gribal enfeksiyonların artmasına paralel olarak göz hastalıklarında da artış görülürken, uzmanlar vatandaşları bu konuda dikkatli olma konusunda uyarıyor.

Bilinçsiz vitamin kullanımına dikkat

Kış mevsiminin gelmesi ve bazı fırsat sitelerindeki indirimlerle birlikte son dönemde bilinçsiz vitamin tüketimi arttı.

‘Diz ağrısı kireçlemenin de habercisi olabilir’

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Yunus Kıraç, diz ve çevresinde meydana gelen ağrının kireçleme habercisi olduğunu belirterek, kök hücre tedavisi ile bu ağrıların tedavi edilebileceğini söyledi.

‘Gut hastalığı tedavi ile kontrol altına alınabilir’

Romatoloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Sayarlıoğlu, ‘Gut hastalığı romatizmal bir hastalıktır. Bir romatoloji uzmanı tarafından takip edilmelidir. Bugün için düzenli takip ve tedavi ile kontrol altına alınabilen bir hastalıktır’ dedi.

Prematüre bebekler hakkında merak edilenler

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mesut Arslan, prematüre bebeklerle ilgili merak edilenleri anlattı.

Çocuklarda o tehlikeye dikkat

Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi Nur Kevser, ekran bağımlığının pandemi sürecinde daha tehlikeli bir hal aldığını söyledi.

Zatürre aşısı korona virüsten korumuyor

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Tuba Turunç, halk arasındaki doğru bilinen yanlışlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Ağız ve diş hijyeni, Covid-19’a yakalanma riskini azaltabilir

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Emine Fulya Akkoyun, ağız ve diş hijyeninin Covid-19’a yakalanma riskini azaltabileceğini ifade etti

'Pandemi stresi kulak çınlamasını artırdı'

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Odyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Şerbetçioğlu, koronavirüs pandemisinde kulak çınlama şikayetlerinin arttığına dikkati çekerek önemli uyarılarda bulundu.

Dezenfektanı, su ve sabuna erişemediğinizde kullanın

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Emine Sönmez, el hijyeninin, bulaşıcı hastalıkların yayılımının önlenmesinde en etkili ve en basit yol olduğunu ifade etti.

Çocuklarda 'Rotavirüse' dikkat

Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Soner Sertan Kara, bağırsakları enfekte edip ishal ve kusmaya neden olan rotavirüse karşı ebeveynleri uyardı.

Karaciğer hastalığının 5 önemli belirtisi

Prof. Dr. Onur Yaprak, karaciğerde görülen hastalıkların en önemlilerinin hepatit, siroz ve kanser olduğunu belirterek, ‘Gözlerde sararma, bacaklar ve karında su toplaması, kaşıntı, şuur bulanıklığı ve kanlı kusma meydana geldiğinde mutlaka doktora başvurulmalı’ dedi.

‘Unutkanlık, şah damarı darlığının belirtisi olabilir’

Prof. Dr. Erol Akgül, felce ve hatta ölüme kadar götürebilen şah damarı darlığına karşı uyardı, konu hakkında açıklamalarda bulundu.

‘İnatçı hıçkırık ciddi hastalıkların habercisi olabilir’

Doç. Dr. Bülent Yaşar, ‘Hızlı ve fazla yeme, baharat ve soda tüketimi, çok soğuk ve sıcak yeme, hava yutma, stres gibi faktörler kısa süreli hıçkırıkların en sık rastlanılan nedenleridir. Ancak hıçkırık uzun sürüyorsa göğüs boşluğunu tutan kanserler, büyümüş lenf bezleri, koroner yetersizlik; yemek borusu tümörleri akla gelmeli’ dedi.

Bel fıtığı hakkında yanlış bilinenler

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op.Dr.İbrahim Rızvanoğlu, en yaygın sağlık sorunlarından biri olan bel fıtığından kulaktan dolma bilgilerle kurtulmaya çalışmanın, vücutta kalıcı hasarlara yol açabildiğini belirtti.

Sosyal medya kullanımı estetik ameliyata teşvik ediyor

Doç.Dr. Yavuz Selim Yıldırım, sosyal medya kullanımının estetik ameliyatına teşvik ettiğini söyledi.

3 çocuktan 2'si akıllı telefon kullanıyor

Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, 3 çocuktan 2’sinin akıllı telefon kullandığını belirtti.