Etiketler

Defineciler kazmıştı, resmi kazıda 2 bin 800 yıllık buluntulara ulaşıldı

Elazığ'da bir köyde definecilerin zaman zaman kazdığı yerde Müze Müdürlüğü tarafından yapılan sondaj kazı çalışmasında bölgenin Urartu Krallık dönemine kadar gittiği seramik analizlerinden ortaya çıkarken, askeri veya soyluların yaşadığı alan olarak kullanıldığı belirlendi.

Elazığlı heykeltıraş bir aşk hikayesini ölümsüzleştirdi

Yaptığı eserlerle büyük beğeni toplayan Elazığ Ağın doğumlu heykeltıraş, seramik sanatçısı Emrullah Güler aynı yastıkta geçen 60 yıllık bir aşk hikayesini ölümsüzleştirdi.

Duyamadıkları çekiç sesiyle bakıra 'hayat' veriyorlar

Elazığ'da okullarında aldıkları eğitimle unutulmaya yüz tutmuş bakır rölyef sanatını büyük bir ustalıkla icra eden işitme engelli öğrenciler, duyamadıkları çekiç sesiyle bakıra adeta ‘hayat’ veriyor.

Darende Belediyesi’nden çini ve seramik sergisi

Darende Belediyesi bünyesinde yer alan Sanat Atölyesinde kursiyerler tarafından yapılan çini ve seramikler görücüye çıktı.

Seramik ustaları eğitim seminerinde buluştu

Ege Seramik Erzurum Usta Eğitim Semineri Polat Erzurum Resort Hotel' de seramik ustalarının yoğun ilgisi ile gerçekleştirildi.

Kadınlar “Mesleğimi Öğreniyorum-2” Projesi ile meslek öğrendi

Adıyaman Merkez Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının uyguladığı Mesleğimi Öğreniyorum-2 Projesi kapsamında açılan kol çantası yapımı ve seramik atölyelerinde kadınlar meslek öğrendi.

Adıyaman Üniversitesinde kolaj ve seramik sergisi

Adıyaman Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi birinci sınıf öğrencileri tarafından 'Sanat' dersi kapsamında Kolaj ve Seramik Sergisi açıldı.

Rektör Çomaklı: “Karaz insanlık tarihine ışık tutacak”

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Arkeoloji ve Seramik Bölümleri iş birliği ile kurulması planlanan Doğu Anadolu Seramik Kültürleri Araştırma ve Uygulama Merkezi (KARAZ) için Prof. Dr. Mehmet Işıklı ve Prof. Dr. Yasemin Yarol ile toplantı gerçekleştirdi.

Atatürk Üniversitesi’nde Mekân-Kesit seramik sergisi

Güzel Sanatlar Fakültesi, Seramik Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Nevin Ayduslu tarafından düzenlenen, Mekan-Kesit adlı seramik sergisi, Güzel Sanatlar Fakültesi Sergi Salonu'nda açıldı

Darende Belediyesinden seramik sergisi

Darende Belediyesi tarafından Malatya Park AVM'de seramik sergisi açıldı.

Engelliler kurslara büyük ilgi gösteriyor

Gölbaşı Belediye Başkanı Yusuf Özdemir, Engelli Evinde açılan seramik, çini ve porselen süsleme kurslarını ziyaret etti.

Darende Belediyesinden çini seramik sergisi

Darende Belediyesi tarafından açılan çini seramik kursunda yapılan eserler Günpınar Şelalesinde açılan stantlarda sergilendi.

Bakan Tüfenkci Malatya’da sergi açılışına katıldı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Darende Belediyesi Sanat Atölyesi kursiyerlerinin hazırladığı çini ve seramik sergisinin açılışına katıldı.

Büyükşehir’den seramik işler sergisi

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi tarafından Seramik İşler Sergisi açılacak.

Darende’de çini seramiğe büyük ilgi

Malatya'nın Darende ilçesinde çini seramik imalatına büyük ilgi var.

Engellerini sanatla aşıyorlar

Elazığ'da 2'si down sendromlu 11 engellinin kokulu taş, ahşap, cam, seramik boyama kursunda yaptığı ürünler ilgi görüyor.

Sanat sokağında rölyef ve seramik sergisi

Adıyaman Halk Eğitim Merkezi tarafından Sanat Sokağında üç boyutlu rölyef ve çini seramik sergisi açıldı.

Rektör Çomaklı, Garaz’da Karaz Seramik Sergisinin açılışını yaptı

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yasemin Yarol tarafından hazırlanan seramik sergisinin açılışını yaptı.

Diyarbakırlı kızlar çamura hayat veriyor

Mesleki Eğitim ve Küçük Sanayi Destekleme Vakfı (MEKSA) tarafından Avrupa Birliği'ne sunulan ve kabul edilen Düşten Gülüşe Mutlu Bir Hayata İlk Adım projesi kapsamında açılan seramik işlemeciliği kursuna kadınlar yoğun ilgi gösterdi. Evde boş vakit geçirmek ve erken yaşta evlilikle karşılaşmak istemeyen kızların da katıldığı kursta kadınlar, eğitimin sonunda kendilerine ait atölye açarak, yaptıkları ürünleri burada satacak.

Öğrenciler velileri ile birlikte seramik çalışması yaptı

Malatya Çınar Kolejinde düzenlenen etkinlikte öğrenciler velileri ile birlikte atölyelerde seramik çalışması yaptı.

Balkonda başladılar, atölye kurdular

Elazığ’da seramik kursuna katılan ve evinin balkonunda süs eşyası yapan Fatih Dost adlı vatandaş, eşi ve çocuklarının yardımıyla çalışmalarını büyüterek, atölye kurdu. Atölyesinde, evde kullanılmayan malzemeleri süs eşyasına çeviren Dost, aile şirketi kurmayı hedefliyor. 

Sağlık Çalışanları Sergi Açtı

Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğü'nde kadınlara yönelik açılan sanat atölyesinde üretilen ebru, karakalem, ahşap boyama, resim ve seramiklerden oluşan sergi açıldı.

Harput'ta Heyecanlandıran Gelişme

Milattan önce 8. yüzyılda Urartu Krallığı tarafından yapılan Harput Kalesi'nde bu yıl yapılan çalışmalarda ortaya çıkan seramik buluntular, iç kale kısmında yerleşimin M.Ö. 2500'lere dayandığına işaret ediyor.