Etiketler

Araç içinde unutulan malzemeler tehlike saçıyor

Mersin'de uzmanlar, sıcak havalarda artan olası araç yangınları konusunda sürücüleri uyardı.

Sıcaktan bunalanlar Hazar Gölü'nde serinliyor

Elazığ'ın Sivrice ilçesinde Hazar Gölü kenarında kurulan plajlar vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor.

Elazığ'da termometreler 47 dereceyi gösterdi

Meteorolojinin dün uyardığı sıcak hava dalgası Elazığ'da etkili olurken, termometreler 47 dereceyi gösterdi.

'Su içmek için susamayı beklemeyin'

Türkiye sıcak yaz günlerini yaşıyor. Dr. İndrani Kalkan, yaz aylarında nasıl beslenmemiz gerektiğini, yaş aralığına göre su tüketiminin önemini ve sıcak havalarda risk taşıyan grupları açıkladı. Dr. Kalkan’a göre susamayı beklemeden su içmek gerekiyor. Kalkan, “Susadıysanız dehidratasyon (su kaybı) başlamış demektir” ifadelerini kullandı.

Sıcak havalarda buz zehirlenmesine dikkat

Sıcak havaların artışıyla birlikte besin zehirlenmesinin yanı sıra buz zehirlenmesinin de sıklıkla yaşandığını ve yazın tüketimi artan buzlu içecekler ile buz ilaveli gıdalar konusunda dikkatli olunması gerektiğini belirten Dr. Ruhan Aşkın Uzel, alınması gereken tedbirleri anlattı.

Sıcak havalarda burun kanamalarına dikkat

Doç.Dr. Yavuz Selim Yıldırım, sıcak havalarda burun kanamalarına dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.

Sıcak havalarda ani ısı değişikliği uyarısı

Uzmanlar, sıcak havalarda ani ısı değişikliğine neden olacak ortamlardan uzak durulması gerektiğini belirterek, bu durumun çeşitli hastalıklara davetiye çıkardığını söyledi.

Aşırı sıcaklarda sokak hayvanlarına yardımcı olalım uyarısı

Uzmanlar, sıcak havaların sokak hayvanlarını olumsuz etkilediğini ifade ederek, hayvanların su ve yiyecek ihtiyaçlarını karşılamada gereken hassasiyeti göstermenin önemli olduğunu belirtti.

Susamadan su için

Sivas Numune Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Gülşah Altun, sıcak havalarda susamayı beklemeden su tüketilmesi gerektiğini ve dışarıda kalınan her yarım saat için ortalama bir su bardağı fazla su tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Sıcak havalarda burun kanamalarına dikkat

Doç.Dr. Yavuz Selim Yıldırım, sıcak havalarda burun kanamalarına dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.

Sıcak havalarda burun kanamalarına dikkat

Doç.Dr. Yavuz Selim Yıldırım, sıcak havalarda burun kanamalarına dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.

Sıcak havadan kaçan mesire alanlarına koştu

Kahramanmaraş'ın Dulkadiroğlu ilçesinde vatandaşlar sıcak havalarda belediyenin yaptırdığı mesire alanlarına akın etti.

Sıcak hava yaşlıları daha çok etkiliyor

Kalp krizi ve inme gibi problemlerin yaz aylarında daha sık yaşandığını belirten İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Buket Gökpınar, özellikle yaşlılara, sıcak havalarda daha fazla dikkatli olmaları ve tansiyonlarını daha sık ölçtürmeleri uyarısında bulundu.

Uzmanlardan ’sıcak’ uyarısı

Bingöl'de sıcak havaların her geçen gün arttığını belirten uzmanlar, sıcaklıklara karşı hipertansiyon, kalp, diyabet, astım gibi kronik hastalıkları olanların daha dikkatli olmalarını tavsiye etti.

Uzmanlar’dan klima hastalığı uyarısı

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Necla Songür, 'Sıcak havalarda oda ısısını düşürerek konforlu bir ortam oluşturmak için kullanılan klimalar aynı zamanda hava yolu ile bulaşan mikroorganizmaların da kaynağı olabiliyor. Klima yoluyla bulaşan ve klima hastalığı olarak bilinen 'lejyoner hastalığı', zatürre gibi ciddi üst solunum yolu sorunlarına yol açabiliyor' dedi.

Sıcaktan bunalan çocuklar çareyi fıskiyede buldu

Diyarbakır'da sıcak havalardan bunalan çocuklar, serinlemek için çareyi parkta bulanan süs fıskiyelerin altına girmekte buldu.

Sıcak havalar vatandaşları bunaltıyor

Adıyaman'da, hava sıcaklığına dayanamayan vatandaşlar gölge yerlere yada çaylarda yüzerek serinlemeye çalışıyor.

Sıcak, trafikte ciddi kazalar ortaya çıkarıyor

Fırat Üniversitesi (FÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Murad Atmaca, sıcak havaların dikkati, konsantrasyonu bozduğu için trafikte ciddi kazaların ortaya çıkabildiğini söyledi.

Meyan şerbeti sıcak havaların vazgeçilmezi oldu

Sıcaklıkların 40 dereceyi aştığı Diyarbakır'da bunalan vatandaşlar serinlemek için bölgeye özgün içecek olan Meyan kökü şerbetini tercih ediyor. 35 yıldır şerbet satarak geçimini sağlayan Sadık Batubay gösterilen ilgiden memnun olduğunu söyledi.

Sıcak havalar vatandaşı bunaltıyor

Adıyaman'da, aşırı hava sıcaklığından bunalan vatandaşlar serin yerlere kaçmaya çalışıyor.

Diyarbakır kavruluyor

Diyarbakır'da termometreler 45 dereceyi gösterirken, sıcak havalardan korunmak isteyen vatandaşlar gölgelere sığındı. Bazı çocuklar da tehlikeye aldırış etmeden süs havuzlarında serinledi.

Sıcak havalarda tüketilmesi gereken 11 besin

Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım, sıcak havalarda tüketilmesi gereken besinler konusunda bilgiler verdi.

Sıcak havalarda diş çekimine dikkat

Adıyaman Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dt. Burhan Kömüroğlu, diş çekiminden sonra güneşli ve sıcak havada bulunulmaması gerektiğini, aksi halde kanamanın durmayacağını kaydetti.

Temmuz sıcağında sağlıklı kalmanın yolları

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Metin Karadaban, aşırı sıcak havaların başta çocuklar, kronik hastalığı olanlar ve yaşlı bireyler olmak üzere pek çok insanı olumsuz etkilediğini belirterek, Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısı da artarken, metabolizmanın bu duruma uyum sağlaması için birtakım önlemler alınması hayati önem taşıyor dedi.

Sıcaktan bunalan çocuklar suya koştu

Diyarbakır'da mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcak havalarla birlikte serinlemek isteyen çocuklar süs havuzuna koştu.

Sıcak havalardan bunalan vatandaşlar havuzlara akın ediyor

Hava sıcaklığının gündüz 50 dereceye kadar çıktığı Malatya'da sıcaktan bunalan vatandaşlar yüzme havuzlarına akın ediyor.

Sıcak havalarda baş ağrısı ve kusmaya dikkat

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Tatlı, güneş altında çok vakit geçirmenin güneş çarpması kadar beyin kanamalarına da yol açabileceğine dikkat çekerek, baş ağrısı, kusma, görme ve konuşma bozukluğu gibi belirtilerle ortaya çıkabilen beyin kanamasına zamanında müdahale edilmediği takdirde kalıcı sakatlık ve hayati tehlikeye neden olabileceğini vurguladı.

Sıcak havalarda LPG’li araçlara dikkat

Malatya sanayi sitesinde çalışan LPG ustası Ümit Çelik, LPG'li araç kullanan sürücüleri uyararak, Yaz mevsiminde depolarını tam doldurmasınlar. Eğer sızdırma olursa kötü sonuçlar doğabilir. Mümkünse sanayiye gelip sızdırmazlık kontrolü de yaptırsınlar dedi.

Sıcak havalardan tüketilmemesi gereken besinler

Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım, sıcak havalarda tüketilmemesi gereken besinler konusunda uyardı.

Sıcak havalar düşük ve erken doğum riskini arttırıyor

Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer, hava sıcaklıklarının arttığı son günlerde oluşan su kaybı nedeniyle hamilelerde düşük ve erken doğum riskinin arttığını söyledi. Anne adaylarına uyarılarda bulunan Çoksüer, Sıcaklığın en fazla olduğu 11.00 ile 16.00 saatleri arasında dışarı çıkılmamalıdır dedi.