Etiketler

Bunlardan su içmeyin!

Güneş ışığı altında beklemiş damacana ve pet şişedeki sular tehlike saçıyor.

'Su içmek için susamayı beklemeyin'

Türkiye sıcak yaz günlerini yaşıyor. Dr. İndrani Kalkan, yaz aylarında nasıl beslenmemiz gerektiğini, yaş aralığına göre su tüketiminin önemini ve sıcak havalarda risk taşıyan grupları açıkladı. Dr. Kalkan’a göre susamayı beklemeden su içmek gerekiyor. Kalkan, “Susadıysanız dehidratasyon (su kaybı) başlamış demektir” ifadelerini kullandı.

Uzmanlardan 'su' uyarısı

Dr. Erdal Gezer, yazın ihtiyaç dolayısıyla bolca tüketilen suyun, kışın da sağlık için bolca tüketilmesini önerdi. Bugün dünyada yaklaşık 500 milyonu aşkın kronik böbrek hastası olduğunu ve böbrek sağlığını korumanın en önemli yolunun bolca su içmek olduğunu söyledi.

Böbrek taşı olanlar Ramazan ayında dikkat

Medicana Sivas Hastanesi Üroloji Doktoru Op. Dr. Eyüp Coşar, böbrek rahatsızlığı olan kişilerin oruç tutarken dikkatli olmalarını belirterek, doktor kontrolünde oruç tutmalarını ,Ramazan başlamadan bol su içmeye başlamalarını önerdi.

Keçi kafasını damacanaya sıkıştırdı

Sivas'ta hayvanların su içmesi için kullanılan gövdesi kesilmiş damacanayı boynuzlayan keçi, kafasını damacanaya sıkıştırdı.

’Yediuyur’ su içmek istediği pet şişesinde mahsur kaldı

Sivas'ın Zara ilçesine bağlı Sucak köyünde dağ evine giden Kaşif Mutlu, sincaba benzerliğiyle dikkat çeken 'Yediuyur'u pet şişesine sıkışmış halde buldu. Çocuklarıyla birlikte şişeye sıkışan hayvanı kurtaran Mutlu, hayvanı doğal yaşamına bıraktı.

Aydın Aydın, gelin damadın pet şişeden su içmesine izin vermedi

Ses sanatçısı Aydın Aydın, doğada uzun süre kalan ürünlere savaş açtı. Plastik karşıtlığını şarkılarına da taşıyan Aydın Aydın, katıldığı bir düğünde, kısırlığa neden olduğu için gelin ve damadın pet şişeden su içmesine izin vermedi.

Susuzluk gergin ve sinirli yapıyor

Gündelik hayatta ihmal edilenlerin başında su içmenin geldiğini belirten Pınar Kural Enç, susuzluğun kişide gerginliğe ve sinirliliğe neden olduğunu söyledi.

Su içmenin 6 çok önemli faydası

Yaşam kaynağı olan suyun vücutta bir çok önemli faydasının olduğunu belirten Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım, suyun faydaları hakkında bilgi verdi.

Sezaryende açlık süresi önemli

Anezteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Ali Rıza Ünlü, sezaryende genel anestezi uygulanacak hastaların ameliyatta 6 saat kaldıktan sonra gıda almamış olmalarının ve ameliyata 3 saat kaldıktan sonra da berrak sıvı ve su içmemiş olmalarının çok önemli olduğuna dikkat çekti.

Böbrek nakli yapılan genç, 13 yıl sonra su içti

Diyarbakırlı 27 yaşındaki Kadri Özdemir, yaklaşık 13 yıl diyaliz makinesine bağlı yaşamını sürdürdü. Bu süre zarfında su içemeyen Özdemir'i umutlandıran haber 3 hafta önce Malatya'dan geldi. Yapılan bağışın ardından geçirdiği başarılı operasyonla sağlığına kavuşan Özdemir'in ilk işi olarak kana kana su içmek oldu.

Elazığ'da deprem

Elazığ'da merkez üssü İçme olan 3,5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Sonbaharda su içmeyi ihmal etmeyin

Mevsim değişikliğinin hem bedenen hem de ruhen kişiyi çok etkilediğini belirten Diyetisyen Elif Yıldız, sonbaharda su içmeye ve dengeli beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Az su içmek kepeğe de sebep oluyor

Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, az su içmenin saçlarda kepek sorununa yol açtığını söyledi.