Etiketler

Defineciler kazmıştı, resmi kazıda 2 bin 800 yıllık buluntulara ulaşıldı

Elazığ'da bir köyde definecilerin zaman zaman kazdığı yerde Müze Müdürlüğü tarafından yapılan sondaj kazı çalışmasında bölgenin Urartu Krallık dönemine kadar gittiği seramik analizlerinden ortaya çıkarken, askeri veya soyluların yaşadığı alan olarak kullanıldığı belirlendi.

[Foto Galeri] Tarihi şehir Palu'da kar manzarası

Murat Nehri Havzası'nın tarihi yerleşkesinde bulunan, Elâzığ'ın bir ilçesi olan ve birçok tarihi yapıyı bünyesinde barındıran Palu'da, kar yağışı sonrası güzel manzara oluştu.

UNESCO listesine giren Harput'a sonbaharda bile ilgi azalmadı

Elazığ'da açık hava müzesini andıran kale ve Pisa kulesinden bile eğri olan minaresi bulunan Ulucami ile birlikte bir çok tarihi yapıyı barından Harput Mahallesi, UNESCO Dünya Geçici Miras Listesine girmesiyle yerli ve yabancı turistlerin ziyaretçi akınına uğruyor.

Divriği Ulu Cami’deki sır perdesi aralandı

Türkiye'deki en değerli tarihi yapılardan birisi olan Divriği Ulu Cami'de gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları, söylentilerdeki bir gizemin gerçek olduğunu ortaya çıkarttı.

Cendere Köprüsü 1800 yıldır zamana meydan okuyor

ADIYAMAN (İHA) – 'Tek kemerli' olma özelliği ile nadir tarihi yapılardan birisi olan ve ihtişamıyla ziyaretçileri etkileyen Cendere Köprüsü 1800 yıldan beri ayakta kalmayı başardı.

Prof.Dr. Dursun; “ Bize has bir gönül zenginliği ve gönül adamlığı var”

Prof.Dr. Ahmet Haluk Dursun, Ülkemiz, tarihi yapılarıyla doğudan batıya zenginliklerle dolu. Bizim en büyük kültürel zenginliğimiz ise gönül zenginliğimizdir. Bize has bir gönül zenginliği ve gönül adamlığı var dedi.

Cezaevine dönüştürülen Türklerin ilk mescidi, 45 yıldır cami olarak hizmet veriyor

Türklerin Anadolu'yu fethinden sonra Anadolu'ya yaptırılan ilk mescit olan Adıyaman Musalla Cami, İsmet İnönü döneminde cezaevine dönüştürülerek 32 yıl cezaevi olarak hizmet verdi. Yeniden restore edilen tarihi yapı, 45 yıldır ise cami olarak hizmet veriyor.

Erzurum’a yeni eğitim yuvaları

Erzurum'un eski taş binalarından olan ve uzun yıllar Verem Hastanesi olarak kullanıldıktan sonra, Milli Savunma Bakanlığı'na devredilen ve askeri amaçlarla kullanılmaya başlanılan tarihi yapının yerine okul binası temeli atıldı.

Çüngüş tarihiyle ön plana çıkacak

Diyarbakır'ın Çüngüş İlçe Belediye Başkanı Zübeyir Arslanca ilçede bulunan tarihi yapıların restorasyonu için girişimleri olduğunu ve Çüngüş'ü tarihsel kimliğini de ön plana çıkarmak istediklerini söyledi.

Kahvede oturmayı içine sindiremedi, taşlara tarihi kazıdı

Diyarbakır'da 14 yıl önce emekli olan ve kahvede oturmayı içine sindiremediği için taş işleme sanatı ile uğraşan öğretmen Nurettin Medyelioğlu'nun büyük uğraş vererek ürettiği eserler, görenlerde hayranlık uyandırıyor. Kentin tarihi yapılarını taşlara kazıyan Medyelioğlu, bunları satmaya kıyamıyor.