Etiketler

Prostat kanserinde erken tanı çok önemli

Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Hasbey Hakan Koyuncu, prostat kanserinde erken tanının önemli olduğuna dikkat çekti.

Sigara, mesane tümörünün oluşmasını yüzde 50 etkiliyor

Üroloji Uzmanı Op. Dr. Zülfü Sertkaya, mesane kanserinin erkeklerde, kadınlara oranla 3-4 kat daha fazla görüldüğünü ve sigara kullanımı hastalığın oluşumunu ortalama yüzde 50 oranında etkilediğini belirterek, bazı iş kollarında kullanılan kimyasalların da ortaya çıkmasında etkili olduğu hastalığın tedavisinde erken teşhis önemli rol oynadığına dikkat çekti.

Toplu sünnet çocukların psikolojisini bozuyor

Üroloji Uzmanı Op. Dr. Zülfü Sertkaya, toplu sünnetlerde operasyon geçiren çocukların, sonraki yaşamlarında travmaya neden olabileceğini söyledi.

Erkeklerin korkulu rüyası

Üroloji Uzmanı Op.Dr.Cem Özlük, erken boşalmayı çiftin ortak sorunu olarak değerlendirmek gerektiğini belirterek, Erken boşalmanın gerçekleşmesi durumunda hem kadın hem de erkeğin cinsellikte aldığı haz azalıyor. Bu durum kadınlarda ilerleyen dönemde cinsellikten soğuma ve cinsel isteksizlik oluşturabilir diye konuştu.

Prostat kanserinin en sık görülen 7 işareti

Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Abdullah Gedik, prostat kanserinin erkeklerde ortaya çıkan kanserler arasında ilk sırada yer aldığını belirterek, özellikle ailesinde birinci derece yakını prostat kanseri olan kişilerin 40 yaşından sonra, ailesel geçmişi bulunmayanların ise 50 yaşla birlikte yıllık prostat muayenelerini ve kan tahlillerini düzenli olarak yaptırması gerektiğine dikkat çekti.

Uzmanlardan iftarla sahur arasında bol miktarda su tüketin uyarısı

Üroloji Uzmanı Op. Dr. İskender Nesimioğlu, Ramazan ayında iftarla sahur arasında bol miktarda su tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Sinsi problem Varikosel’e dikkat

Üroloji Uzmanı Op.Dr.Cem Özlük, Varikosel'in yaşla birlikte ilerleyici testis hasarı ile seyredebilen, erkek kısırlığının en sık rastlanan nedeni olan ve cerrahi ile düzeltilebilen bir hastalık olduğunu söyledi.

Memnun değilseniz çözüm var

Üroloji Uzmanı Op.Dr.Cem Özlük, erkek genital estetiği denilince ilk akla gelen penis büyütme ameliyatları olduğunu belirterek, Çünkü tabu olarak görülen bu durum gizli kaldığında bir çok cinsel soruna neden oluyor dedi.

Erkeklerde bu soruna dikkat

Üroloji Uzmanı Op.Dr.Cem Özlük, cinsel ilişki sırasında semen/meni çıkışının kontrol edilememesi ve erken dönemde boşalmanın gerçekleşmesi durumunun cinselliği olumsuz yönde etkilediğini söyledi.

Sinsi problem Varikosel’e dikkat

Üroloji Uzmanı Op.Dr.Cem Özlük, Varikosel'in yaşla birlikte ilerleyici testis hasarı ile seyredebilen, erkek kısırlığının en sık rastlanan nedeni olan ve cerrahi ile düzeltilebilen bir hastalık olduğunu söyledi.

Erkekler de genital estetik ameliyatlarına rağbet gösteriyor

Üroloji Uzmanı Op.Dr.Cem Özlük, erkek genital estetiği denilince ilk akla gelen penis büyütme ameliyatları olduğunu belirterek, Çünkü tabu olarak görülen bu durum gizli kaldığında bir çok cinsel soruna neden oluyor dedi.

Böbrek taşı riskine karşı 7 önlem

Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Abdullah Gedik, böbrek taşı hastalığının toplumda her 11 kişiden birini etkileyen bir hastalık olduğuna dikkat çekerek, hastalığın tedavisinde birçok seçeneğin bulunmasıyla birlikte genellikle hastanın durumuna, taşın yerine ve büyüklüğüne göre bir planlama yapıldığını kaydetti.

Psikolojik nedenler bu sorunu tetikliyor

Üroloji Uzmanı Op.Dr.Cem Özlük, erkeklerin cinsel hayatlarında ki en ciddi sıkıntılardan birisi olarak göze çarpan erken boşalmanın özgüven anlamında da en ciddi sıkıntıları beraberinde getirdiğini söyledi. Özlük; Kontrolsüz boşalma adı ile de tanımladığımız bu sorunu ve nedenlerini iyi bir şekilde tanımanız çok önemlidir. Erken boşalma ya da diğer adı ile kontrolsüz boşalma, cinsel ilişki esnasında ideal doyum noktasına ulaşamadan çeşitli nedenlere bağlı olarak erkeğin kendini kontrol edememesi ve sertleşmenin hemen başında boşalması durumudur. Günümüz Türk erkeklerinin çok büyük bir kısmında gördüğümüz sorunlardan birisidir diye konuştu.

Erkek kısırlığını önleyen 7 önemli besin grubu

Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Necmettin Penbegül, kısırlığın tüm dünyada birçok hastalık ve nedenle yaklaşık 60-80 milyon çifti etkileyen bir sağlık sorunu olduğunu belirterek, Çiftlerin yaklaşık yüzde 40'ında kısırlık nedeni erkek faktörü kaynaklıdır. Hastalıklardan ve başka nedenlerden bağımsız olarak sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve kalitesiz bir yaşam tarzı da kısırlığa yol açan riskler arasındadır dedi.

Böbrek taşlarının tedavisinde yeni yöntem

En sık rastlanan sağlık sorunlarından olan böbrek taşı tedavisinde kullanılmaya başlanan Fleksibl Üreterorenoskopi yöntemi hastalara umut oldu. Daha önce ameliyatlı yöntemlere başvurduklarını ve hastaların tedavi sürecinde sıkıntılar çektiğini belirten Üroloji Uzmanı Op. Dr. Veli Şimşek, lazer ışınlarıyla kullanılan yöntemle en ufak bir delik dahi açılmadan hastanın sağlığına kavuşabildiğini ifade etti.

Op.Dr. Ali Tutuş prostatın sinsi karaktere sahip olduğunu söyledi

Adıyaman Özel Park Hospital Hastanesi doktorlarından Üroloji Uzmanı Op. Dr. Ali Tutuş, soğuk havanın, idrar yolları enfeksiyonu riski oluşturduğu gibi, prostat şikayetlerini de arttırdığını söyledi.

Böbrek taşı riskini azaltacak 7 öneri

Üroloji Uzmanı Op. Dr. Mehmet Yariş, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, hareketsiz yaşam, fazla kilolar, yeterli miktarda sıvı alınmaması ve aşırı tuz tüketiminin böbrek taşı oluşumuna zemin hazırlayan önemli faktörler olduğunu söyleyerek, riski azaltmak için önerilerde bulundu.

Çocuklar erken sünnet edilmeli

Medicana Sivas Hastanesi Üroloji Uzmanı Eyüp Coşar, 2-6 yaş arası, çocukların psikolojik gelişiminin aktif olduğu dönem olduğunu ifade ederek, Bu dönemde çocuğun psikolojisini olumsuz etkileyebileceği düşünüldüğü için bu dönemde sünnet pek önerilmez. Doğru olan, sünneti olabildiğince erken yaparak çocuğunuzun gündeminden uzaklaştırmak olmalıdır dedi.

Türk doktordan dünyaya büyük çalım

Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Necmettin Penbegül, dünyadaki en küçük tünelden böbrek ameliyatı yapmayı başardı. Doç. Dr. Penbegül, bu ameliyatı yaparken var olan bir kateteri kullanarak dünya tıp tarihine adını altın harflerle yazdırdı.

Sessiz böbrek taşlarına dikkat

Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Necmettin Penbegül, böbrek taşının genellikle dayanılmaz ağrılarla kendini gösteren önemli bir sağlık problemi olduğunu belirterek, rahatsızlığın 70 yaşına kadar erkeklerin yüzde 19'unda kadınların ise yüzde 9'unda ortaya çıktığını ancak her zaman ağrıya neden olmayıp sessizce de gelebildiğini vurguladı.