Etiketler

Doğu Türkistanlılar, depremzedelere yardıma koştu

Elazığ'da meydana gelen 6.8'lik deprem sonrası ülkenin her yerinden olduğu gibi Doğu Türkistanlılar da yardıma koştu. Depremzedelerin yaşamaya başladığı çadır kente gelen Doğu Türkistanlılar, yöresel yemeklerini hazırlayıp ikram ederken duygusal anlar yaşandı.

Gelin ile görümce elbirliği ile kendi işlerini kurdu

Elazığ'ın Keban ilçesinde gelin ile görümce sırt sırta vererek kurdukları iş yerinde yöresel yemeklerle ekonomik kazanç elde etmeye başladı.

Malatya’nın yöresel lezzetleri yarıştı

Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından, Malatya'ya ait yöresel yemekleri ve tatlıları gün ışığına çıkarmak ve yapılan yemeklerin gelecek kuşaklara aktarılmasını amaçlayan Yöresel Lezzetler Yarışıyor programı düzenlendi.

Gurme ve aşçılardan Elazığ'a tam not

Elazığ'ın yöresel yemeklerini tadan gurme ve aşçılar tam not verdi.

Yöresel yemekleri Türkiye’yle tanıştırmak istiyorlar

Diyarbakır'da ev hanımlığından sıkılan Nazan İşler, birikimi ve ailesinin desteğiyle yöresel yemekler satan bir restoran açtı. Oğluyla birlikte işlettiği 110 metrekarelik restoranında 6 kişiyi istihdam eden İşler, kısa sürede yoğun ilgiyle karşılaştı. Ankara'da şube açmaya hazırlanan anne ve oğlun hedefi, 81 ilde şubeleşmek.

EBB’nin yeni yayını ‘Erzurum Mutfak Kültürü’ kitabı çıktı

Erzurum Büyükşehir Belediyesi'nin kültür ve turizm çalışmalarından biri olan Erzurum'un Turizm Potansiyeline Gastronomi Kültürü ile Katkı Sağlama Projesi kapsamından hazırlanan Erzurum Mutfak Kültürü kitabı çıktı. Doğu Anadolu'nun gastronomi kalesi olarak tanımlanan Erzurum'un mutfak kültürünün ele alındığı çalışma, turizm ve kitap dünyasında geniş yankı uyandırdı. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, şunları kaydetti: Erzurum Büyükşehir Belediyesi olarak yeni bir projeyle daha ilimizin turizm hayatına katkıda bulunmak amacıyla Türk mutfağının en seçkin örneklerini ihtiva eden Erzurum'un yöresel lezzetlerini turizm ve kitap dünyası için derledik. Şehrimizin en önemli turizm değerine sahip olan Erzurum mutfağıyla ilgili hayata geçirdiğimiz 'Erzurum'un Turizm Potansiyeline Gastronomi Kültürü ile Katkı Sağlama Projesi' ile hem kentimizin yöresel lezzetlerini tanıttık hem de şehrimizin kültürünü daha geniş kitlelere duyurmaya çalıştık. Dünya'nın sayılı gurne şeflerinin beğenisini kazanan birbirinden seçkin bu lezzetlerin damak tatlarında farklı bir yer edinmesi için asırlara meydan okuyan bu kültürü büyük bir özveri ve itinayla kitapseverlerin beğenisine sunduk. Erzurum mutfağının tanıtımını amaçlayan ve yöresel değerlerimizi koruyan bu projeye destek veren Başbakanlık Tanıtma Fonu'nun kıymetli yetkililerine şehrim adına teşekkür ediyorum. Zira yöresel yemeklerin kayıt altına alındığı proje kapsamında Erzurum'un yemeklerini alanında yetkin olan akademisyenlerle birlikte araştırma imknı da bulduk. Ulusal ve uluslararası turizm destinasyonlarına Anadolu'nun en seçkin mutfağını anlatan 'Erzurum Mutfak Kültürü' kitabı umuyorum ki ülkemizin yöresel lezzetler portföyüne de yeni bir perspektif kazandıracaktır.

Maraş çöreği ve sumak ekşisi tescillendi

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinin el sanatları ve yöresel yemeklerin tescillenmesi için Türk Patent Enstitüsüne (TPE) yaptığı 14 başvuru içerisinde yer alan Maraş Çöreği ve Sumak Ekşisi Akıtı tescillendi.

Arapgir mutfağı görücüye çıktı

3. Uluslararası Arapgir Fotokamp etkinlikleri kapsamında Arapgir'in zengin mutfak kültürü ve yöresel yemeklerinin de tanıtımı yapıldı.

Asırlık çorba ’Germ’

Bingöl'ün yöresel yemekleri arasında yer alan asırlık Germ çorbası, diğer adıyla ayran aşı çorbası yaşatılıyor.

İftar sofralarının vazgeçilmezi: Yöresel yemekler

Diyarbakır'da yöresel yemekler Ramazan ayında da büyük rağbet görüyor. İftar sofralarının vazgeçilmezi olan yöresel yemekler için vatandaşlar saatler öncesinde sipariş vermek zorunda kalıyor.

Yöresel yemekler ramazan sofralarına lezzet katıyor

Malatya'da özenle hazırlanan yöresel yemekler, iftar sofralarına büyük lezzet katıyor.

Yöresel Yemek Yarışması’nda hünerli eller yarıştı

Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Yöresel Yemek Yarışması'nda birbirinden maharetli hanımlar birinci olmanın mücadelesini verdi. Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Erzurum Turizm Potansiyeli'ne Gastronomi Kültürü ile Katkı Sağlama Projesi kapsamındaki yarışmada ünlü şef Süleyman Engin ve jüri, kentin leziz yemekleri arasında karar vermekte adeta zorlandı. Başbakanlık Tanıtma Fonu tarafından desteklenen projenin en önemli sac ayaklarından biri olan ve kent mutfağının tanıtımını amaçlayan yöresel yemek yarışmasının açılış törenine katılan Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, söz konusu projenin önemine vurgu yaptı. Erzurum mutfağı Türk mutfağının mihenk taşıdır diyen Başkan Korkut, gastronomi yemek bilimini anlattı. Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Rıza Kiremitci de, projenin ana hatlarından bahsetti. Genel Sekreter Kiremitci, şunları kaydetti: Erzurum, Türk mutfağının zengin yöresel lezzetlerine sahip kadim bir şehirdir. Büyükşehir Belediyesi olarak köklü geçmişe sahip olan şehrimizin değerlerini gelecek nesillere aktarmak adına Başbakanlık Tanıtma Fonu ile birlikte güzel bir proje hazırladık. 'Erzurum Turizm Potansiyeli'ne Gastronomi Kültürü ile Katkı Sağlama Projesi' ile birlikte hem yöresel yemeklerimizi tanıtacağız hem de yöresel yemek yarışması ile yeni yetenekleri şehrimize kazandıracağız. Yöresel yemeklerin kayıt altına alınacağı projede uluslararası tecrübeye sahip gurme ve şefler de tüm hünerlerini sergileyerek kentimizin mutfak kültürüne katkı sağladı. Projemizin en önemli sac ayağını oluşturan bir diğer etapta ise ilimizin yöresel yemek ve ürünlerini araştırarak bir veri analizi yapacağız. İl genelinde var olan yöresel ürünlerin tanıtımını amaçlayan projenin verileri daha sonra kitaplaştırılacak.

Büyükşehir kentin yöresel lezzetlerini tanıtıyor

Erzurum Büyükşehir Belediyesi hayata geçirdiği projeyle Erzurum mutfağının yöresel lezzetlerini tanıtıyor. Büyükşehir Belediyesi Kaynak Geliştirme Daire Başkanlığı Avrupa Birliği Dış İlişkiler Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan Erzurum Turizm Potansiyeli'ne Gastronomi Kültürü ile Katkı Sağlama Projesi ile birlikte hem yöresel yemekler tanıtılacak hem de aşçılık eğitimi verilerek yöresel yemek yarışması düzenlenecek. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan yetkililer, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Sekmen'in talimatıyla geliştirilen proje kapsamında geleneksel lezzetlerimiz arasında yer alan Erzurum mutfağını tanıtıp yöresel değerlerimizi koruyacağız. Başbakanlık Tanıtma Fonu'nun desteğiyle oluşturulan projede vatandaşlarımıza aşçılık eğitimi vereceğiz. Yöresel yemeklerin kayıt altına alınacağı proje kapsamında ayrıca yöresel yemek yarışması da düzenlenecek. Söz konusu yarışmaya uluslararası tecrübeye sahip gurme ve şefler de katılacak. Projenin en önemli sac ayağını oluşturan etapta ise yöresel yemek ve ürünler araştırılacak ve sonra da araştırmanın sonuçları reçetelendirilecek. İl genelinde var olan yöresel ürünlerin tanıtımını amaçlayan projenin verileri kitaplaştırılacak. Başbakanlık Tanıtma Fonu'nun desteğiyle oluşturulan bu projeyle ulusal ve uluslararası alanda çeşitli turizm enstrümanları kullanılarak kent kültürü farklı destinasyonlarda tanıtılacak dedi. Bu arada Büyükşehir Belediyesi Kaynak Geliştirme Daire Başkanlığı Avrupa Birliği Dış İlişkiler Şube Müdürlüğü yetkilileri, kent genelinde katıldığı toplantılarda Büyükşehir Belediyesi'nin projesini anlatarak, Erzurum'un turizm destinasyonlarındaki mutfak kültürünün gelişimi ve kent tanıtımını hedefleyen Erzurum Turizm Potansiyeli'ne Gastronomi Kültürü ile Katkı Sağlama Projesi'nin önemini dile getiriyor.

Sivas’ta yöresel yemekler yarıştı

Sivas'ta İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından '15-22 Nisan Turizm Haftası' dolayısıyla yöresel yemek yarışması düzenledi.

Kahramanmaraş’ın döğme pilavı, paşa kebabı ve çullama menüsüne altın madalya

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi İstanbul'da düzenlenen yemek yarışmasında kentin yöresel yemeklerini tanıtarak bir altın bir gümüş madalya kazandı.

Erzurum ve ehram Endonezya televizyonunda

Erzurum ehramı ve yöresel lezzetleri Endonezya televizyonunda tanıtılacak. Endonezya'dan gelen Trans 7 kanalı üç gün boyunca, Erzurum Aktif İş Kadınları Dostluk ve Dayanışma Derneği (ERAKDAY) Başkanı Hülya Saltuklu ile çekim yaptı. İslam coğrafyasının yaklaşık 250 milyon nüfusu ile en kalabalık ülkelerinden birisi olan Endonezya'dan gelen Trans 7 kanalı ekibi Erzurum'da yaptığı çekimlerle ehramı ve yöresel yemekleri ramazan ayında iftar saatlerinde Jazirah İslam programında yayınlayacak.