Zatürre Haberleri

Zatürre Haberleri

Bu belirtilere dikkat!

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Huri Özkan Yılmaz, öksürük, kanlı balgam, sırt-göğüs ağrısı, ses kısıklığı, nedeni bilinmeyen kilo kaybı, nefes darlığı ve sık sık geçirilen zatürre gibi belirtilerin akciğer kanseri belirtileri olabileceğini söyledi.

Zatürre aşısı korona virüsten korumuyor

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Tuba Turunç, halk arasındaki doğru bilinen yanlışlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Bilim Kurulu üyesi uyardı! Sizi Covid- 19'dan korumaz

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, zatürre ve grip aşısının Covid-19’un yaptığı zatürreden korumayacağını açıkladı. Kayıpmaz, " Zatürre aşısı başka bir mikroorganizmanın neden olduğu zatürreden koruyan bir aşıdır” dedi.

Talep patladı yok satıyor! Zatürre aşısında randevu dönemi

Bazı uzmanların koronavirüse karşı koruduğunu açıkladığı zatürre aşısı için vatandaş, eczanelere ve Aile Sağlığı Merkezlerine akın etti. Talebe yetişilememesi üzerine randevu sistemine geçildi.

Aile hekimlerinden 'zatürre aşısı' çağrısı

Zatürre aşısı talebiyle aile hekimlerine başvuran vatandaşlara çağrıda bulunan İstanbul Aile Hekimliği Derneği Başkanı Tamur, taleplerin tümünün karşılanamayacağını söyledi ve aşı yapılıp yapılmayacağını öğrendikten sonra sağlık merkezlerine gidilmesini istedi.

Risk grubundakilere grip ve zatürre aşısı önerisi

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esin Davutoğlu, "Grip aşıları, Türkiye'ye girişinden itibaren yaptırılmalı. Risk grubunda olanlar zatürre aşısı yaptırmalı" dedi.

Uzmanlardan kritik uyarı.. Kimler aşı yaptırmalı!

Bütün dünya Covid-19 aşısı haberlerini heyecanla takip ederken uzmanlar bu sene sağlıklı kişilerin grip, risk grubundakilerin ise hem grip hem de zatürre aşısı yaptırması gerektiğinin altını önemle çiziyor.

Grip zatürreye dönüşebilir

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Özgür İnce, ağır geçen grip hastalığının zatürreye ortam hazırladığını, vücudu aşırı ölçüde zayıf düşüren hastalıkların seyri sırasında da zatürrenin ortaya çıkabildiğini söyledi.

Ünlü isim bilicini kaybetti! Yoğun bakıma alındı

Fenomen yarışma programı ‘Evet-Hayır’ın sunucusu Erkan Yolaç’a torununun doğumu için gittiği Amerika’da zatürree teşhisi konuldu.

Uzmanlar’dan klima hastalığı uyarısı

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Necla Songür, 'Sıcak havalarda oda ısısını düşürerek konforlu bir ortam oluşturmak için kullanılan klimalar aynı zamanda hava yolu ile bulaşan mikroorganizmaların da kaynağı olabiliyor. Klima yoluyla bulaşan ve klima hastalığı olarak bilinen 'lejyoner hastalığı', zatürre gibi ciddi üst solunum yolu sorunlarına yol açabiliyor' dedi.

Kış hastalıklarına dikkat

Medicana Sivas Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülnaz Sağlam kış aylarında soğuk havaya bağlı olarak grip, nezle, otit, sinüzit, bronşit, zatürre gibi hastalıkların sıklığı artığını bu hastalıkların özellikle kronik hastalıkları olanları, çocukları, gebe ve yaşlıları etkilediğini söyledi.

Bilinçsiz klima kullanımı tehlike saçıyor

Klimaların bilinçsiz ve yanlış kullanımının kas, boyun ve sırt ağrıları, eklem tutulmaları, enfeksiyon, alerji ve hatta zatürree gibi sağlık sorunlarına davetiye çıkardığı bildirildi.