Kültür

Sinemalar ve tiyatrolar 1 Temmuz'da açılıyor Sinemalar ve tiyatrolar 1 Temmuz'da açılıyor
Bin 700 yıllık kilise, ilk kez gece fotoğraflandı Bin 700 yıllık kilise, ilk kez gece fotoğraflandı
Kültür Haberleri

Elazığ’ın yüzde kaçı kütüphaneye gidiyor?

Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Halk Kütüphaneleri'nden faydalanma oranının Türkiye’de yüzde 30 olduğu belirten Elazığ İl Halk Kütüphanesi Müdürü Ahmet Pirinçci, Elazığ’da bu oranın yüzde 70 olduğunu söyledi.

Kadınların el emekleri sergilendi

Elazığ Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Filografi” kursunda kadınların ürettiği ürünler sergilendi.

Gezici Kütüphane Elazığ’da

İçerisinde 2 bin kitabın yer aldığı gezici kütüphane hizmet vermeye başladı.

Dabakhane Mescidi için çalışmalar başladı

Harput’un sahip olduğu binlerce yıllık eşsiz mirasın gelecek nesillere aktarılmasını hedefleyen KUDEB, harabeye dönen tarihi Dabakhane Mescidi’nin yaşatılması için çalışmalarını başlattı.

Harput’un tarihi mirası canlanıyor

Haput’un tarihi mirasını canlandırmak için Elazığ Belediyesi Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu (KUDEB) tarafından projelendirilen 19. yüzyıla ait Çahpur Çeşmesi’nde rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerine yönelik kazı ve sondaj çalışmaları başlatıldı.

Enver Demirbağ anıldı

Antalya Büyükşehir Belediyesi, kültür konserleri kapsamında Enver Demirbağ’ı Anma Gecesi düzenledi. Gecede merhum sanatçı Enver Demirbağ’ın öğrencisi, TRT sanatçısı Muzaffer Ertürk konser verdi.

Çayda Çıra Film Festivali başlıyor

Elazığ’da, 9. Uluslararası Çayda Çıra Film Festivali 12-16 Mayıs tarihleri arasında yapılacak.

Sandıklı'da Kürsü Başı rüzgarı esti

Afyonkarahisar’ın Sandıklı İlçe Belediyesi ile Sandıklı Yarenler Kültür Derneğinin düzenlediği yaren şölenine katılan Urfa Sıra Geceleri ekibi ile Elazığ Kürsü Başı ekibi, türkü şöleni sundu.  

Zeki Müren besteleriyle anıldı

Elazığ Devlet Klasik Türk Müziği Korosu, Zeki Müren’i vefatının 20. yılında besteleriyle andı.

Yavuz Bahadıroğlu gençlerle buluşacak

Elazığ Belediyesi ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu Elazığ İl Müdürlüğü’nce düzenlenen “Çınaraltı Gençlik Söyleşileri” kapsamında Tarihçi-Yazar Yavuz Bahadıroğlu ağırlanacak.

Haydar Baba anıldı

Elazığ Belediyesi tarafından şehrin manevi şahsiyetlerini yeni nesillere tanıtma amacıyla düzenlenen “Aziz Şehrin Aziz Şahsiyetleri” programlarının 6’ncısında kentin kanaat önderlerinden Şeyh Haydar Baba anıldı.  

Çanakkale şehitleri konserle anıldı

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 101. yılı nedeniyle Elazığ Devlet Klasik Türk Müziği Korosu, Çanakkale şehitlerini anma konseri verdi.

Elazığlılar bu konsere davetlisiniz

Elazığ Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Müdürlüğü konserlerine devam ediyor.

Tiyatro ile meme kanserine dikkat çektiler

Meme kanserine dikkat çekmek için hazırlanan “Komşuluk Bizde Kalsın” adlı tiyatro oyunu Elazığ'da sahnelendi.

İstanbul’un Fethi 1453 tiyatrosu sahnelendi

Elazığ'da Çira-i Osmanlı Tiyatro Atölyesi, “İstanbul’un Fethi 1453” adlı tiyatro oyununu sergiledi.  

El sanatlarıyla uğraştı antikacı oldu

Elazığ’da 35 yıldır el sanatları ile uğraşan 52 yaşındaki Şamil Cengiz Yılmaz, sanatı ile iç içe olduğu düşüncesiyle başladığı antikacılık sayesinde, 10 binden fazla tarihi önemi olan eseri bir araya getirdi.

8 köşe kasket yok olma yolunda

Elazığ'da üretilen ve her köşesi ayrı bir anlam taşıyan 8 köşe kasket yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Patenti Elazığ'da bulunan kasketin sadece 4 üreticisi kaldı. 

Harput ticarete merkezlik yapmış

Harput Kalesi Kazı Başkanı Doç. Dr. İsmail Aytaç, Harput’ta yaşayan insanların Milattan Önce 8. yüzyıldan Milattan Sonra 1930’lara kadar kalede üretilen malzemeleri kullandığını belirterek, Avrupa'dan Harput'a, Harput'tan Halep'e ticaret bağlantısı olduğunu söyledi. 

Beyzade Efendi anıldı

Elazığ Belediyesi tarafından şehrin manevi şahsiyetlerini yeni nesillere tanıtma amacıyla düzenlenen "Aziz Şehrin Aziz Şahsiyetleri" programının beşincisinde şehrin manevi dinamikleri arasında önemli bir yer tutan Beyzade Efendi Hazretleri anıldı.

Toplam 153 haber.