Dua zamanı - Coşkun Bulut

Dua zamanı


Sevgili okurlarım, dua her zaman hayatımızın içindedir; fakat özellikle bu dönemde duaya daha çok ihtiyacımız var. Covid-19 ile yapılan mücadelede bilimsel çalışmaların ne kadar önemli olduğunu fark ettik. Bir de dünyadaki bütün insanların fark ettiği bir durum oldu ki o da “dua” gerçeğidir. Duanın ehemmiyetini yediden yetmişe hepimiz bir kere daha kavradık. Konumuza Hz. Eyyüb’ün (a.s) duasıyla devam etmek istiyorum.

 

وَاَيُّوبَ اِذْ نَادٰى رَبَّهُٓ اَنّ۪ي مَسَّنِيَ الضُّرُّ وَاَنْتَ اَرْحَمُ الرَّاحِم۪ينَۚ

Eyyûb’u da an! Hani Rabbine, “Başıma bu dert geldi. Ama sen merhametlilerin en üstünüsün.” Diye niyaz etmişti. (Enbiya suresi 83. Ayet)

Hz. Eyyüb (a.s) pek çok yara içinde uzun süre sabrederek tam bir sabır kahramanlığı göstermiştir. Yaralarındaki kurtlar kalbine ve diline iliştiği zaman kulluk vazifesine zarar geldiği için Allah’a (c.c) bu duayı yapmıştır ve Allah (c.c) sırf kendi rızası için yapılan bu münacatı kabul etmiştir. Hz. Eyyüb’e (a.s) afiyet vermiştir. Evet, biz peygamber değiliz ve elbette imtihanımız da bir peygamberinki gibi ağır olmayacaktır. Yalnız unutmamamız gereken bir durum var ki covid-19 bizlere hem maddi hem manevi yaralar açmıştır. Tabi vefat eden insanlarımız da bize ayrı bir teessür vermektedir. Maddi zararları şimdilik bir kenara bırakalım. Kâbe, camilerimiz kapandı. Umre ve cemaat sünnetinden ve sevabından mahrumuz. Musafahadan tutun dostlarımıza tebessüm etmeye kadar birçok sünnetten ve iyilikten uzak kalmaya şu an için mecburuz. Yani bu hastalık bizim ibadetlerimize de büyük ölçüde zarar veriyor. Belki de Hz. Eyyüb’ün (a.s) duasını sık sık yapma zamanımız gelmiştir. Ne dersiniz? Samimi bir kalple, dille çokça dua edelim Allah’ın (c.c) bu musibeti üzerimizden kaldırması için.

Allah (c.c) inşallah üzerimizden bu musibeti en yakın zamanda üzerimizden kaldırır. Bu süreçte başta sağlık çalışanları olmak üzere bütün çalışanlarımıza Allah’tan (c.c) kolaylıklar, ölenlerimize rahmet, hastalara acil şifalar diliyorum. Sevgili okurlarım güzel günleri hep birlikte görebilmek umuduyla Allah’a (c.c) emanet olun ve lütfen evde kalın. Evde kalalım…

cbulut@sondakika23.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
17Oca
05Oca

Dünyanın en tatlı meyvesi

22Kas

Dost meclisi

08Kas
03Kas

Asıl maksat ne?