Geçmişten gelen mutluluk - Coşkun Bulut

Geçmişten gelen mutluluk


Merhaba sevgili okurlarım, bugün sizlerle geçmiş günler hakkında bir hasbihal edeceğim. Dikkat ederseniz insanlar hep geçmişe bir özlem duyar. Hatta bir araya gelen dostların en sevdiği sohbetlerden biri bir arada oldukları zamanlarda yaşadıkları olaylardır. Ya askerlikten uzun uzun konuşulur ya da okul yıllarında geçen güzel günler ya da başka bir anı… üstelik yaşananların güzellikle veya zorlukla olduğu da önemli değildir. O an konuşulanların insanları gülümsettiği kaçınılmazdır. Öyle ki beyin ameliyatından çıkmış bir insan dâhi o dönemi bir ağlayarak bir gülerek anlatacaktır belki de.

İnsanların en zor anlarını dâhi gülümseterek anlatmalarının sebebi geçmişte yaşanan o zor anların geride kalmasıdır aslında. O dertler, acılar geçip gitmiştir. Eğer o zorluğun ardından bir başarı gelmişse onun sadece zevki kalmıştır. Yok, başarı getirecek durum ortada yoksa o zaman yaşanan zorluğun bitmesi insana rahatlık verecektir. Güzel günler zaten hep özlemle yad edilir. Adeta o günlerin hasretiyle yanar durur insanlar.

Peki, bugün neden mutluluğu fark edemiyoruz? Allah’ın izniyle ileride yaşarsak “ne güzeldi o günler!” diyeceğimizi birçoğumuz biliriz. Her günümüz de zorlukla geçmiyor. Tabi doğal olarak hep güleceğimiz anları da yaşamayacağız. Anlatmak istediğim anın da farkına varmak gerektiğidir. Güzel gördüklerimize şükredelim, zor anlarımıza da sabredelim. İşte o zaman gülümseme yüzümüzden eksik olmayacaktır. Elbette geçmişin biten zorluklarına gülümsediğimiz gibi bugün yaşadığımız zorluklara gülemeyiz; ancak dediğim gibi sabrımızı o anımıza sığdırırsak yani “bu hep böyle gidecek!” mantığının yanlış olduğunu bilirsek gülümsemeyi başaracağızdır. Unutmamalıyız ki: “Ey iman edenler! Sabrederek ve namaz kılarak Allah’tan yardım dileyin. Şüphe yok ki, Allah sabredenlerle beraberdir. (Bakara suresi 153.ayet)” hakikati bize yol gösterecektir. Böylece geçmişte, günümüzde ve gelecekte mutluluk bizimle olacaktır inşallah.

Sözlerime son verirken yukarıdaki anlattıklarımdan küçük bir çıkarımda bulunmak istiyorum. Nasıl ki geçmişteki zorlukların elemi gidiyor, lezzeti kalıyor. Aynen öyle de bu dünya hayatının zorluğu bitecektir ve ahirette lezzeti kalacaktır inşallah. Yani ahirette geçmişten gelen bir mutluluğa şahit olabiliriz. Bunun yolu ise Allah yolundan ayrılmamaktır. İşte o zaman iki cihanda mutluluk yakalanır. Saygılarımı sunarım.

cbulut@sondakika23.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
17Oca
05Oca

Dünyanın en tatlı meyvesi

22Kas

Dost meclisi

08Kas
03Kas

Asıl maksat ne?