Tarih tekerrür eder mi? - Coşkun Bulut

Tarih tekerrür eder mi?


Merhaba sevgili okurlarım, bugün sizlerle tarih sahnesinde yaşanan olayların benzerliği üzerine konuşmak istiyorum. İnsanlar bazen karşılaştıkları olaylara “ben bunu daha önce gördüm sanki!” edasıyla tepki verirler. Bazen de daha önce yaşanmış bir olaya yakın bir olayla karşılaşınca “tarih tekerrür etti!” diye nidada bulunurlar. Peki, tekerrür eden tarih mi yoksa insanoğlunun imtihanı mı? Bu soruya cevap verecek olursak artık kullandığımız klasik cevabın da değiştiğini göreceğiz.

Evet, tarihin tekerrür ettiğini düşünen insanlar elbette aynı şahıs ve olayların vukuu bulduğunu kastetmiyor. Benzer olayın aslına rücu ettiği düşünüldüğünden bu söz hasıl olur. Gelelim tarihin tekerrür edip etmeyeceğine. Tarih, aynı olayın aynı kişilerle tekrar yaşanmayacağı bir gerçektir ve bu bağlamda tekerrür etmeyeceği elbette aşikardır. Tekerrür etme ise ancak şu şekilde olur: yukarıda da bahsettiğim gibi insanoğlunun imtihanının bitmemesi… yani benzer olayla karşılaşan insanların aslında daha önceki olayı yaşamış insanlarla imtihanlarının benzer olması cihetiyle bir tekerrür görülür. Kıyamete kadar gelecek bütün insanlarda da bu durum gözlemlenebilir. Covid-19 görülmeye başlandıktan sonra tarih sayfaları şöyle bir karıştırıldı ve covid-19’a benzer hastalıkların yaşandığı tarihin derin sayfalarında yakından müşahede edildi. O zaman aklımıza ne gelecek? Allah (c.c) o insanları bu tür hastalıkla imtihan etmişti ve şimdi de bizleri imtihan ediyor. Bu tür olayların örneklerini çoğaltmak elbette mümkündür. Peki, biz ne yapmalıyız?

Bize düşen göreve de kısaca değinerek sözlerime son vermek istiyorum. Hiç şüphesiz vazifemiz “ibret almak” olmalıdır. İbret almak birinci vazifemiz olmalı ancak yeterli olmayacağını da insanlar bilmeli. Geçmiş olaylardan ders aldıktan sonra doğru olanı yapmamız gerekir. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise “doğru bildiğimizi yapmak” değil, “Allah’ın bizden istediğini, en doğruyu yapmak” olmalıdır. Demek dünyamızda yaşanan her olay aslında bizi de alakadar eder. Bu cihetle iyi bir gözlemci olup hayatımıza doğru yön vermeye çalışmalıyız. Saygılarımı sunarım.

cbulut@sondakika23.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
17Oca
05Oca

Dünyanın en tatlı meyvesi

22Kas

Dost meclisi

08Kas
03Kas

Asıl maksat ne?