Ne kadar haberdarız? - Hasan Bak

Ne kadar haberdarız?


Değerli Okurlar yeniden merhaba,

Malumunuz geçtiğimiz haftayı oldukça yoğun bir gündem ile geride bıraktık.

Neden mi? 

Elazığ’da yeni keşfedilen ve Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım tarafından da tüm ulusal medyaya duyurulan Saklıkapı ve Karaleylek Kanyonlarıyla ilgili birçok gündem söz konusu oldu. Geçtiğimiz günlerde Malatya Valisi Aydın Baruş’un kanyonlara yapmış olduğu ziyaret esnasında yaptığı açıklama ise son günlerin en çok gündem konusu oldu. Hem Elazığ’da hem de Malatya’da bu konu hakkında çokça yazıldı çizildi. Bizler de Son Dakika 23 olarak gerek yaptığımız haberlerimizde gerekse vatandaşlarımızla yaptığımız sokak röportajlarında da bu konuya genişçe yer verdik. Bu konuda en çok hoşuma giden köşe yazısı ise Değerli Dostum Selçuk Baysal'ınki oldu. “Malatyalı hemşehrilerime açık mektup” başlıklı köşe yazısını sizlerin de okumasını tavsiye ederim. Zira, ilk bana gönderdiğinde tebessümle karşılayarak tebrik ettim. Şimdi ben bu konu hakkında yeterince yazılıp çizildiği için herhangi bir şey yazmayacağım.

 

Peki, o halde konumuz ne?

Konumuz, “Turizm potansiyeli olan yerler hakkında ne kadar haberdarız.”

Biz, Elazığlılar olarak yeni keşfedilen yerler ve şehrimizin turizm potansiyel yerleri konusunda ne kadar ilgiliyiz. Sizce de önemli olan bu kısım değil mi?

Hafta içi ekibimizin yaptığı sokak röportajında “Elazığ’da yeni keşfedilen kanyonlardan haberiniz var mı?” sorusunda da çoğunun haberinin olmadığını gördük. Şayet güzel Elazığ’ımızı turizm şehri olarak bir yerlere getirmek istiyorsak bu konuda da duyarlı olmamızın gerektiğini düşünüyorum. Şehrimizin protokolü, STK’ları, dernekleri, odaları vs… katıldıkları programlarda bu gibi konuları yer yer dile getirirse eminim vatandaşlarımız tarafından da bu konuların bilinirliği karşılık bulacaktır. Aslında bir nevi 7’den 70’e herkesin ilimizi ve ilçelerimizi tanıması gerekiyor. Asıl mesele buradan başlıyor. Bunu yazarken şimdi de halkımıza sorduğumuz “Elazığ’da kaç ilçe var?” röportajı aklıma geldi. Hatırladınız değil mi? Maalesef 2, 3, 7 ve 10 diye cevap verenler oldu. Bu da ilimizi ve ilçelerimizi ne kadar tanıdığımızın göstergesidir.

Değerli Okurlar farkında mısınız?

Son zamanlarda şehrimizde yeni yeni yerler keşfediyoruz. Hem de keşfedilen yerler öyle böyle yerler değil. İlimiz turizminde lokomotif olabilecek potansiyeller var. Örneğin Elazığ turizmi için bir o kadar değerli olan ve muhteşem manzarasıyla dikkat çeken Baskil ilçemizin Muşar Dağı zirvesinde yer alan Mar Ahron Manastırı. Tabii buranın da koruma altına alınması haberinin gelmesi de sevindirici oldu. Yine bir diğeri ise Sivrice ilçemizin Abutahir (Doğanbağı) köyünde bulunan Selçuklular Döneminden kalma bin yıllık tarihi kümbet gibi…

hbak@sondakika23.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
30Kas

Ne kadar haberdarız?

22Kas

Bu sürece nasıl gelindi?