Yeni yasama döneminden beklediklerimiz… - Mehmet Güleç

Yeni yasama döneminden beklediklerimiz…


‪2020-2021  Yılları Yeni Yasama Dönemi başlıyor. Temennimiz; bu dönemin Milletimiz Ülkemiz ve Demokrasimiz için hayırlara vesile olması…

Bir çoğumuzun zannettiğinin aksine, Devlet ve Kanun mevzuatının acilen ve çağımıza uygun şekilde yenilenmesi gereğinin her geçen gün gecikme devrine girdiğinin görünmüyor  ve esasen bilinmiyor olmasıdır.

TBMM’mizin bu kanun çıkarma döneminde hiçbir sebep ve gerekçeye sığınmaksızın, hem de acilen çıkarması ve günümüz şartlarına veya toplumun aldığı son şekli de dikkate alarak yeniden elden geçirmesi gereken kanunları 4 başlık altında sıralayabiliriz:

TBMM İÇTÜZÜĞÜ’nün, Meclisin sağlıklı çalışmasını sağlayan, kötü niyete dayalı ve Meclis çalışmalarını sabote etmeye yönelik tezgâhları etkisiz kılıcı vasıfta bir MECLİS İÇ TÜZÜĞÜ düzenlenmelidir. TBMM’i, her Yeni Dönemin neredeyse ilk 3 ayını alıp götüren “Bütçe Görüşmeleri” adı altında çok kıymetli zamanı, adına “Bütçe Maratonu” denen angaryadan kurtarılmalıdır. Maliye Bakanlığının hazırladığı Bütçe Taslağının ilgili Komisyonda 1 haftada görüşülüp Meclise getirilmesi gereken bir konu, tam 3 ay Meclisi oyalıyor olmaktan çıkarılmalıdır.

Ceza Muhakemeleri ve Türk Ceza Kanunları, en kısa zamanda yeniden ele alınmalı, günümüzün gerekleri ve şartlarına uygun hâle getirilmelidir. Aksi hâlde ve bu gidişle, ülkemizin sokakları gündüz gözüyle bile gezilemez hâle gelecek, Devlet ve Yargı’nın saygınlığı daha büyük bir hızla irtifa’  kaybetmeye devam edecektir. Daha beteri ise, insanlar kendi hukukunu ve kendi yargısını tesis eder duruma düşecektir.

Partiler ve Seçim Kanunu, en kısa zamanda yenilenmeli ve Demokrasinin gelişmesine, SEÇME İRADESİnin tabana yayılmasına ve Demokrasinin şanına uygun hâle getirilmelidir.

Çünkü:

Siz, “…Demokrasiyi ve Millet İradesini çiğneyerek darbe yaptı”  diye Kenan EVREN ve takımını yargılayıp rütbelerini sökerken, o Militarist zihniyetin çıkardığı Siyasi Partiler ve Seçim Kanununu hâlâ ve ısrarla ve neredeyse tümüyle kullanmaya devam ederseniz, samimiyetiniz sorgulanmaya başlar. Milletvekillerinin ve Parti kademelerinin seçimi mutlaka ve en az 2 kademeli şekilde olmak üzere partilere kayıtlı üyelerin iradesi ile belirlenmelidir.

Toplumumuzda MERHAMET AŞINMASIna sebebiyet veren SOKAK HAYVANLARI ve esasen tüm canlılara KÖTÜ MUAMELE Yasa Taslağı artık kanunlaştırılmalıdır. Cumhuriyet Tarihimizde ilk kez 2004 yılında kısmî bir düzenlenme ile el atılan bu vahşî gidişe, bu düzenleme maalesef kâfi gelmemiştir.  Toplumu vahşileşmeye ve sevgisizliğe sürükleyen bu durumun daha da kötüye gidişi Canlılara Kötü Muamelenin Kabahatler Kanunundan Ceza Kanununa aktarılması ile durdurmak mümkündür. Elbette ki, uygulamadaki samimiyet, zihniyet gelişimi ve eğitim de önemli kıstaslardır.

Yeni Yasama Dönemimizin Ülkemiz ve Milletimiz için hayırlar getirmesi temennisi ile…

mgulec@sondakika23.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
05Ağs

Nereye kadar?

10Tem
08Tem
29Haz
20Haz