Sözüm meclisten dışarı - Reyhan Kaya

Sözüm meclisten dışarı


Hayat yakalanması gereken bir yolculukken, bir yerlerden hayatı yakalamış şanslılardan mısınız, yoksa bu yolculukta sürekli bir yerlere çarpa çarpa yolculuğunuzu sürdürenlerden misiniz?

Can alıcı sorum ise şu? Hangisi olmak istersiniz?

Sahip olmak mı, layık olmak mı?

Peki liyakat yaşamımızın neresinde? Hayata başlarken eğitim alan, eğitimini deneyimle perçinleyen ve ben oldum demeksizin çalışmaya devam eden kişi midir liyakat sahibi, yoksa onun tanıdığı, bunun adamı mıdır liyakat sahibi.

Sesinizi duyar gibiyim. Bu çağda istemesek dahi ne yazık ki liyakat onun tanıdığı, bunun adamı olmaktır. Ne yazık…

Hani bazı kavramlar vardır ya üzerine çok nutuklar atılır, çokça lafını eder veya atıfta bulunuruz. Ama icraata dökmek işimize gelmez, ya da gücümüz yetmez. İşte ehliyet ve liyakatte bunlara en güzel örnektir.

Makamlar, mevkiler, sahip olduğumuz her şeyde büyük oranda liyakatsızlık varken rahat uyumamalıyız. Sistem bu diyerek kenara çekilmekle sıyrılamayız.

‘İş ehline verilmezse kıyamet yaklaşmış demektir.’ diyorken Hz. Peygamber, bir durup düşünmek gerek. Bir işte ben de varım demek için araştırmak, eğitim almak, öğrenmek, bu yolda gayret göstermek dururken eğer birilerinin adamı olma yolunda gayret ediyorsak vay halimize!

Bugün çocuklarımız canlarını dişine takıp o sınavdan bu sınava koşturuyorsa, analar-babalar varlarını yoklarını çocuklarının gelecekleri için harcıyorsa sonuçta hep sırtını birilerine dayananlar kazanıyorsa, işin ehli olan deneyim sahibi kişiler ötekileştiriliyorsa vay halimize…

Birilerinin adamı olarak bir yerlere gelmiş, yetkilendirilmiş kişilerin yeteneksizlikleriyle topluma nasıl bir katkısı olabilir. Birilerine kukla olmanın ötesine geçebilirler mi?

Hekim yeterli tecrübe ve deneyime sahip olmadıkça hastaya ne fayda sağlar.

Hakim işinin ehli olmadıkça nasıl adalet sağlar.

Gazeteci mesleki değerlerle, eğitimle donanım sahibi olmadıkça nasıl toplumun gözü kulağı olur.

Netice… Eğitimcisinden hekimine, gazetecisinden politikacısına, yöneticisinden işçisine, her iş layık olanda anlamlıdır. Layık olmayanların söz sahibi olduğu düzende sistem yozlaşır, toplum çöker. İş ehlinde kıymetlidir, liyakatı kendimize göre tırnak içinde sadakate tercih ettikçe kaybetmeye devam edeceğiz. Zira toplumsal huzurun ve adaletin tesisi liyakatle mümkündür.

rkaya@sondakika23.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
05Ara

Sözüm meclisten dışarı

27Kas