'Vangölü Ekspresi' ile doğunun güzelliği

Doğu Anadolu Bölgesi'nde turizme büyük katkı sağlayan ve doğal güzellikler eşliğinde seyahat imkânı sunan Vangölü Ekspresi ile 15 ayda Ankara'dan Bitlis'in Tatvan ilçesine 42 bin 65 kişi geldi.

'Vangölü Ekspresi' ile doğunun güzelliği
Genel
Doğu Anadolu Bölgesi'nde turizme büyük katkı sağlayan ve doğal güzellikler eşliğinde seyahat imkânı sunan Vangölü Ekspresi ile 15 ayda Ankara'dan Bitlis'in Tatvan ilçesine 42 bin 65 kişi geldi.

Haber Editörü: Son Dakika 23

Ankara, Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Malatya, Elazığ, Bingöl ve Muş güzergâhlarından geçen Vangölü Ekspresi ile yolculuk, masmavi suyuyla insanı adeta büyüleyen Van Gölü'nün kıyısındaki Bitlis'in Tatvan ilçesinde sona eriyor.

Hat üzerindeki Muş'un yemyeşil ovasından ve Bitlis'in karlı dağlarının yamaçlarından gelen Vangölü Ekspresi, yerli ve yabancı yolcularına eşsiz güzellikteki manzaralar karşısında seyahat imkanı sunuyor.

Bölgenin turizm ve ekonomisine katkı sunan, 8 vagonlu ve 320 yolcu kapasiteli Vangölü Ekspresi'ni tercih eden yolcular, seyahat boyunca karşılaştıkları doğal güzelliklerin fotoğraflarını çekiyor.

Vangölü Ekspresi ile geçen yıl 31 bin 665, bu yılın üç ayında ise 10 bin 400 yolcu bölgeye geldi.

"TREN GAYET GÜZEL VE RAHAT"

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tarih Bölümü öğrencisi Mehmet Karaca, Fırat ve Vangölü ekspreslerinin videolarını izledikten sonra arkadaşlarıyla seyahat etmeye karar verdiklerini söyledi.

Hem Bitlis'teki arkadaşlarını hem de doğal güzellikleri görmek amacıyla seyahati planladıklarını anlatan Karaca, "Doğa ve manzara çok güzel. Herkese tavsiye ederim. Tatvan'a gidiyoruz. Oradan da Mardin Midyat'a geçeceğiz. Tur şeklinde Doğu ve Güneydoğu'yu geziyoruz. Bunun için de Vangölü Ekspresi'ni seçtik. Doğayla iç içe güzergah boyunca çok güzel manzaralar olduğunu keşfettik. Vangölü Ekspresi ile doğunun güzelliklerini gördük." ifadelerini kullandı.

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi 4. sınıf öğrencisi İrem Şevik ise sosyal medyada manzaraları ve trenin güzelliklerini gördüğünü dile getirdi.

Seyahat öncesi güzergahı ve doğal güzellikleri araştırdığını ifade eden Şevik, şöyle konuştu:

"Manzaraları kaçırmamak için erken uyandık. Çok güzeldi,  büyülendik. Tren gayet güzel ve rahat. Koltukları geniş, rahatça uyuduk. Restorandan çay ve kahvelerimizi aldık. Memnunuz. Bu gece Tatvan'da konaklayacağız. Van'a günübirlik gidip geleceğim. Buraya geldiğim için çok mutluyum. Yazın da arkadaşlarla gelmeyi planlıyoruz. Herkese ekspresi tavsiye ederim."

Yolculardan Ferhat Kalkan da ilk önce Tatvan'a, oradan da Van'a gideceklerini söyledi.

Yol boyunca manzara izlediklerini belirten Kalkan, "Van'dan sonra Kars'a geçmeyi planlıyoruz. Doğuyu biraz keşfetmek istiyoruz. Çoğu insanın yapmak istediğini yapmaya geldik. Birkaç gün sonra Kars'tan Doğu Ekspresi ile döneceğiz. Bölgenin manzarası çok keyifli ve güzel. Manzarayı izlemek için sabah 05.30'da uyandık. Çok beğendik. Bir daha geleceğiz." diye konuştu. 

Son Güncelleme: 10 Nisan 2019 12:14

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

DİĞER HABERLER