Sağlık

Sağlık Haberleri

Doktorlar işlerini bıraktı!

Türk Tabipler Birliği sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, doktorların 7 ve 8 Temmuz çalışmayacaklarını duyurdu.

Sıcak havalar tansiyonu tetikliyor

Uzmanlar, yaz aylarında hipertansiyon hastalarının dikkat etmesi gereken önemli noktalar olduğunu belirtti.

İstmosel gebe kalmaya engel olabiliyor

Uzmanlar, istmosel adı verilen sezaryen skar hastalığının gebe kalmakta zorlanmaya sebep olabileceğini, istmoselde tedavinin tıbbi ve cerrahi olarak mümkün olduğunu belirtti.

Güncel tehlike: 'Miyopi'

Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Selçuk Sızmaz, pandemi nedeniyle sokağa çıkması kısıtlanan okul çağı çocuklarında miyopi rahatsızlığının hızlı ilerlediğini söyledi.

Her gün en az 2-2,5 litre sıvı tüketilmeli

Uzmanlar aşırıcı sıcaklara karşı vatandaşları uyararak, sıcak havalarda susuzluk hissi olmasa bile her gün en az 2-2,5 litre sıvı tüketilmesi gerektiğini belirtti.

Günde 4-5 saatten fazla internette kalıyorsanız dikkat!

Psikiyatri Uzm. Dr. Mehmet Çevik, gelecek 10 yıl içerisinde çağın en ciddi hastalıklardan birinin 'internet bağımlılığı' olacağını söyledi.

Travmatik olaylar psikolojik dayanıklılığı artırıyor

Dr. Öğr. Üyesi Erkal Erzincan, ruhsal yaralanma olarak da bilinen travmanın, örseleyici olaylar sonrasında meydana geldiğini söyledi.

Egzama besin alerjisi ile bağlantılı

Dr. Elif Şenbaba, egzama olarak bilinen atopik dermatitin hastalığının genetik, çevresel etkenler gibi bir çok faktöre bağlı kronik bir cilt hastalığı olduğuna vurgu yaparak egzamanın çoğunlukla erken çocukluk döneminde başladığının altını çizdi.

'Yaz tatilinde havuz yerine denizi tercih edin'

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Bilal Aracı, yüzerken, boğulma ve gelişebilecek travmalar açısından mutlaka çocuklarınızın yanında bulunun” dedi.

İlkbaharda artan ağrı şikayetleri sonbaharda azalıyor

Prof. Dr. Özaras, yaptığı yazılı açıklamada, romatizmal hastalık türleri ile mevsimsel değişimler arasındaki ilişki hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Klimalardaki yüz felci riskine dikkat

Uzman Fizyoterapist Elif Uzun, klimalara bağlı yapay ve ani serinlemenin zararları hakkında açıklamalarda bulundu.

Dondurma yerken bunlara dikkat edin

Sıcak yaz aylarının vazgeçilmez serinliği dondurma, uygun koşullarda üretilmediği ve saklanmadığı zaman bazı sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Kabızlığın doğal ilacı lifli besinler

Diyetisyen Defne Gülcan, toplumun yüzde 2-28’inin şikayetçi olduğu kabızlıktan herhangi bir hastalık veya patolojik bir durum yok ise beslenme düzeni ve yaşam tarzı değişikliğiyle kurtulmanın mümkün olduğunu söyledi

Uzmanlardan polen uyarısı

Uzman Doktor Mustafa Alıcı ve Göz Hastalıkları Uzmanı Meltem Toklu, havaların ısınmasıyla birlikte artan polen alerjilerine karşı vatandaşları uyardı.

Merakla beklenen teklif Meclis'ten geçti

Sağlıkla ilgili Bazı Kanunlarda değişiklik yapılmasına dair teklif kabul edildi.

Sağlık Bakanlığı son verileri açıkladı!

Ülke genelinde 6-12 Haziran'da 7 bin 556 kişinin testi pozitif çıktı, 20 kişi yaşamını yitirdi.

Yaz aylarında nefes darlığına dikkat

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ahmet Özgür Başarır, nefes darlığı şikayetinin altında yatan nedenlerden birinin de kalbe bağlı hastalıkların olabileceğini dile getirdi.

Borçlara ödeme kolaylığı geliyor

Meclis'e gönderilen sağlık torba kanun teklifi ile sağlık borçlarının bir kısmı siliniyor. Borcun kalan kısmı için ödeme kolaylığı sağlanıyor.

Toplam 1764 haber.