4. Yargı Paketi ve Hayvanları Koruma Kanunu Meclis'te

Türkiye Büyük Millet Meclisi bu hafta da gündemindeki önemli düzenlemeleri yasalaştıracak. 4'üncü yargı paketinin ardından, hayvanları koruma kanununun da çıkarılması planlanıyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

4'üncü yargı paketi, hayvanları koruma kanunu ve beklenen torba teklif. Tatil öncesi Meclis'i yoğun bir çalışma temposu bekliyor.

Adalet Komisyonu'nda kabul edilen 4'üncü yargı paketi Genel Kurul gündemine gelecek. Teklifle, boşanmış eşe karşı işlenen suçların cezası ağırlaştırılıyor. Tutuklamalarda somut delil şartı getiriliyor. Adli kontrolün 2 yılla sınırlandırılması ve 4 ayda bir güncellenmesi öngörülüyor. Adliyelerde 7 gün 24 saat ifade verme olanağı tanınıyor. 

HAYVANLARI KORUMA KANUNU 

Meclis'in önemli mesai başlıklarından biri de hayvanları koruma kanunundaki değişiklik. Yasa teklifi komisyonda görüşüldükten sonra hızla Genel kurul gündemine alınacak. Düzenlemeyle, hayvanlara karşı işlenen suçlarda hapis cezalarının önü açılıyor. Evcil hayvanı kasten öldürene 4 yıla kadar, cinsel istismar, işkence ve zalimce muameleye ise 3 yıla kadar hapis cezası verilecek. 

Sahipli kedi ve köpekler dijital kimlikle kayıt altına alınacak. Belediyelere aşılama ve kısırlaştırma sürecini takip sorumluluğu getirilecek. Evcil hayvan satış yerlerinde kedi ve köpek satılamayacak. 

MECLİS TATİLE GİRMEDEN ÖNCE TORBA YASA ÇIKARILACAK 

Meclis'te torba teklifin de gündeme gelmesi bekleniyor. Buna göre, çekin vadesi gelmeden bozdurulmasını erteleyen düzenlemenin süresi yine uzatılacak.

İmar Kanunu'nda, alt yapı yatırımları ve kentsel dönüşümle ilgili değişiklik yapılacak. 

Engelli istihdamında mağduriyetleri ortadan kaldıracak düzenlemelere de yer verilecek. 

SON DAKİKA 23

Sedanur İlhan

HABERİ PAYLAŞ:
DİĞER HABERLER