81 ile aşı genelgesi

Sağlık Bakanlığı 81 ilde bulunan kamu, özel ve üniversitelere ait tüm hastaneler bünyesinde Aşı Uygulama Odası oluşturulması istedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, 81 ile Hastanelerde Aşı Uygulama Odası Oluşturulması konulu yazı gönderdi.

Koronavirüsün kesin tedavi yönteminin henüz bulunamaması ve salgının tam olarak sonlanmaması nedeniyle virüse özgün en etkili korunma yönteminin aşı olduğu ifade edildi.

Bilim Kurulu önerileri doğrultusunda belirlenen hedef gruplara aşılamalarının yapılacağı, birinci basamak sağlık kuruluşlarıyla birlikte hastanelerde de aşı uygulaması yapılması planlandığı kaydedildi.

Sağlık kuruluşu yöneticileri tarafından aşı uygulama oda sayısı sağlık kuruluşuna müracaat edecek kişi sayısına göre artırılarak oda önünde bekleme ya da yığılmalar önlenecek.

Yatak sayısı 50 ve altında olan hastanelerde 5, yatak sayısı 51-199 arasında olan hastanelerde 10, yatak sayısı 200-399 olan hastanelerde 15, yatak sayısı 400-999 arası olan hastanelerde 20, yatak sayısı 1000 ve üzeri olan hastanelerde 25 aşı uygulama odası olacak.

Ayrıca, her 10 aşı uygulama odasına 1 sorumlu hekim olacak şekilde görevlendirme yapılacak. Aşı uygulama oda sayısı 10'dan az olan hastanelerde en az 1 hekimin görevlendirilmesi zorunlu olacak.

Randevu sistemiyle aşılama uygulaması yapılacak ve aşı uygulama odasına her defasında sadece aşılanacak kişi alınacak.

Aşı için gelen kişinin kimlik bilgileri ve randevusu kontrol edilecek. Aşıyı uygulayacak sağlık çalışanı kimlik bilgileri ve kişi için ayrılan aşı ile eşleşmesini sağlayacak. Kişi için ayrılmış aşı açılarak kişiye aşı uygulaması yapılacak.

SON DAKİKA 23

Sedanur İlhan

HABERİ PAYLAŞ:
DİĞER HABERLER