ABD'de Kongre binası baskını sırasında hayatını kaybedenlerin sayısı 4'e yükseldi

BD'nin mevcut Başkanı Donald Trump'ın Washington DC.'deki mitingi sonrasında destekçileri barikatları aşarak Kongre'ye girdi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Göstericiler ile polis arasında arbede yaşanırken, silahla vurulan bir kadın kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Gelen son bilgilere göre 3 kişi daha yaşamını yitirirken, ölenlerin sayısı 4'e yükseldi.

ABD'de 3 Kasım tarihinde yapılan başkanlık seçiminde Demokratların adayı Joe Biden yeni başkan seçilirken, Trump seçimde hile olduğu iddialarını bugüne kadar yineledi.

Başkanlık koltuğundaki günleri sayılı olan Trump, dün yaptığı mitingde destekçilerine seslendi. Yapılan mitingin ardından Trump destekçileri barikatları aşarak Kongre binasına yürüdü. Burada Trump destekçileriyle polis arasında arbede yaşanırken, bir kadın vurularak yaralandı.

HASTANEDE HAYATINI KAYBETTİ

Hastaneye kaldırılan kadın yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamazken, gösterilerde hayatını kaybeden ilk kişi oldu.

ÖLENLERİN SAYISI 4'E YÜKSELDİ

Öte yandan AP, Kongre binasına baskın sırasında hayatını kaybedenlerin sayısının 4'e yükseldiğini açıkladı.

WASHİNGTON'DA 15 GÜNLÜK SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Yaşanan gelişmelerin ardından alınan sokağa çıkma yasağı da uzatıldı. Washington'da 15 günlük acil durum ilan edildi ve sokağa çıkmak yasaklandı. Ayrıca gösterilerde şu ana kadar 52 kişi gözaltına alındı. Sokağa çıkma yasağına uymayanların ise tutuklanacağı belirtildi.

TRUMP GÖREV SÜRESİ BİTMEDEN BAŞKANLIKTAN ALINABİLİR

Ayrıca ABD mevcut başkan Trump'ın görevi bu ayın sonlarında bitecek ve yerine yeni başkan Joe Biden'a bırakacak. Ancak yaşanan olaylardan sonra Trump'ın görevden alınması gündeme geldi. İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre; Demokratların iki isim Trump'ın azledilmesi yolunda çağrıda bulunurken, kritik bir isim ise bu fikri göz ardı etmedi

SON DAKİKA 23

Sedanur İlhan

HABERİ PAYLAŞ:
DİĞER HABERLER