Baskil'de Dolu Sonrası Hasar

Baskil'de Dolu Hasar Tespit Çalışmaları

Baskil'de Dolu Sonrası Hasar
Güncel
Baskil'de Dolu Hasar Tespit Çalışmaları

Haber Editörü: Son Dakika 23

Baskil’de meydana gelen dolu yağışı sonrası hasar tespit çalışmalarının başlatıldığı açıklandı.
 
Yazılı bir basın açıklaması yapan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Kaygusuz, “10/06/2013 tarihlerinde Elazığ İli Baskil ilçesinde meydana gelen şiddetli dolu yağışı Tabanbükü ve İmikuşağı Köylerinde çiftçilerin büyük zarara uğramasına neden olmuştur. Baskil İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü zarar gören tarım alanlarında hasar tespit çalışması başlatılmıştır.
 
5363 sayılı Tarım Sigortaları Kanununun 12. ve 13. maddeleri gereğince, Bakanlar Kurulunca alınan 24/12/2012 tarih ve 2012/4138 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının 1. Maddesinde “Bitkisel ürünler için dolu ana riski ile birlikte; fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, sel ve su baskını ek riskleri paket halinde, ayrıca, açık alanda yetiştirilen meyveler için bu risklere ilave olarak isteğe bağlı olmak üzere don riski; ilgili genel şartlar, teknik şartlar, tarife ve talimatları kapsamında; Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı çiftçilerin; mevcut arazi ve ürün bilgileri dikkate alınarak, Tarım Sigortaları Havuzu tarafından teminat altına alınır.1 denilmektedir. 5363 sayılı Tarım Sigortaları Kanununun 17. maddesinde ise; “Bu kanun kapsamında uygulama yılında yer alan riskler için tarım sigortası yaptırmayan üreticiler, 20/06/1977 tarih ve 2090 (Tabi Afetlerden Zarar Görenlere Yapılacak Yardımlar) sayılı kanundan yararlanamaz” hükmü yer almaktadır. 
 
Dolu zararı ile ilgili olarak İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce zarar gören köylerde tespit çalışmaları yapılmakta olup bu çalışmaların sonucunda, oluşan dolu zararına ilişkin olarak hazırlanan bilgi notu Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına sunulacaktır. Bakanlıktan verilecek talimatlar doğrultusunda iş ve işlemler yapılacaktır” dedi.
Son Güncelleme: 17 Haziran 2013 00:00
  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

Habere Yorum Yaz

Yorumlar / 1

DİĞER HABERLER