Bebekle oynayacağı yaşta amigurumi bebek yapıyor

Elazığlı Sudenaz Özçelik, oyuncak bebeklerle oynayacağı yaşta bunları örüyor.

Bebekle oynayacağı yaşta amigurumi bebek yapıyor
Güncel
Elazığlı Sudenaz Özçelik, oyuncak bebeklerle oynayacağı yaşta bunları örüyor.

Haber Editörü: Son Dakika 23

Tarihi Harput Mahallesi'nde yaşayan 11 yaşındaki Özçelik, yaşıtları gibi oyuncak bebeklerle oynamak yerine beş şiş veya tığ ile amigurumi bebekler üretiyor.

Halk Eğitim Merkezi (HEM) ile ablasının aracılığıyla tanışan Özçelik, kısa zamanda merkezin maskotu haline geldi. Okuldan arta kalan zamanlarını merkezde geçiren Özçelik, birbirinden renkli bebekler örüyor.

Harput Ekrem Uzel Ortaokulu'nda okuyan ve derslerinde de başarılı olan Özçelik, yaptığı amigurumi bebekleriyle de yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekiyor. Özçelik'in el emeğiyle şiş ve tığla yaptığı, içini elyafla doldurduğu örgü bebekleri beğeniliyor.

"DENEDİM VE ÖĞRENMEYE BAŞLADIM"

Özçelik, çabalayarak zamanla örgüyü öğrendiğini belirterek, boş vakitlerinde merkezde örgü ördüğünü, zamanını bebek yaparak değerlendirdiğini söyledi.

"Yapabilir miyim diye düşündüm, denedim ve öğrenmeye başladım." diyen Özçelik, şöyle konuştu:

"Okuldan çıktığım zaman HEM'e geliyorum. Burada derslerimi yapıyorum. Ondan sonra örgüye başlıyorum. Yaptığım bebekleri sergi masamıza seriyoruz. Gelen misafirlerimiz bebekleri beğeniyor. Gelen turistler bebeklerimizi alıyor. Bebeklerin kimin yaptığını soruyorlar ben de onlara anlatıyorum."

Farklı renkte bebekler ördüğünü ifade eden Özçelik, başta zorlandığını ama öğretmeninin desteği ve kendi çabasıyla bebek yapmayı öğrendiğini kaydetti.

Boş zamanda oturmak veya oynamak yerine burada bebek ördüğünü anlatan Özçelik, ileride öğretmen olmak istediğini, maddi imkanı iyi olmayan kadınlara yönelik çalışma yapmak istediğini dile getirdi.

SUDENAZ ÜRETMEYİ SEVİYOR

Merkezde eğitmen Ayfer Vural da 50 kursiyerin eğitim aldığını, Harput'un kültürünü tanıtmak amacıyla el işleri yaptıklarını söyledi.

Vural, "Sudenaz başka çocuklar gibi sokaklarda oynamayı sevmiyor. Çok zeki bir çocuk ve bir şeyler üretmek istiyor. Sudenaz, gelen misafirimizi tatlı diliyle karşılıyor ve çok güzel tanıtım yapıyor. Kendi elleriyle beş şişle analı kızlı dediğimiz bebeğimizi yapıyor. Amigurumi bebek var. Onu da tığla yapıyor. İki şişle bebek yapıyor. Sudenaz yaptıklarını satarak kendisi için harçlık da elde ediyor. Bebekleri satıldığı zaman çok mutlu oluyor." diye konuştu.

Bazı günler bebek oyuncaklarını talepten dolayı yetiştiremediklerini aktaran Vural, şöyle konuştu:

"Amigurumi bebek tığla yapılan yapılan ve sık iğne olduğu için çok zor yapılan bir bebek. Sudenaz onları yapıp sergiliyor. Gelen turistlerden takdirler alıyoruz. Gelen turistleri ve misafirlerimizi memnun göndermek istiyoruz. Güzelce örülmüş bebekleri gördükleri zaman almadan geçmiyorlar."

KIZIYLA GURUR DUYUYOR

Anne Şefika Özçelik ise kızının hem okula gittiğini hem de el işleri yaptığını söyledi.

Kızının el işi yapmayı çok sevdiğini, okulda da çok başarılı olduğunu aktaran Özçelik, kızıyla gurur duyduğunu dile getirdi.

Son Güncelleme: 07 Mayıs 2018 13:13

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

DİĞER HABERLER