Boğaziçi Üniversitesi önündeki gösterilerle ilgili 14 kişi daha yakalandı

Boğaziçi Üniversitesine rektör ataması sonrası yapılan protestolar sırasında Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet ve görevli memura mukavemet suçlarını işledikleri gerekçesiyle haklarında gözaltı kararı bulunan 14 kişi yakalandı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Boğaziçi Üniversitesinde rektör ataması sonrası yapılan basın açıklaması ve protestolar sırasında

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri, Beşiktaş'ta Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs Ana Giriş Kapısı önünde Üniversitemizde kayyum rektör istemiyoruz başlığı altında basın açıklaması ve protesto gösterisi gerçekleştirenlerden  2911 sayılı Kanun'a muhalefet  ve görevli memura mukavemet suçlarını işledikleri tespit edilen şüphelilerin yakalanması için çalışma başlattı.

Söz konusu soruşturma kapsamında, kent genelinde çok sayıda adrese eş zamanlı operasyon düzenleyen polis ekipleri, haklarında gözaltı kararı bulunan 14 kişiyi yakaladı.

Dün gerçekleştirilen operasyonlarda ise 22 kişi gözaltına alınmıştı. Vatan Caddesi'ndeki emniyet yerleşkesinde bulunan 36 zanlının işlemleri sürüyor. 

Operasyon kapsamında gözaltına alınan şüphelilerden bazılarının, geçmiş yıllarda sol-sosyalist terör örgütlerinin kırsal yapılanmalarında faaliyet yürütmekteyken ölen kişilerin cenaze ve anma programlarına katıldığı, terör örgütlerinin açık alan yapılanmaları tarafından organize edilen çeşitli toplumsal olaylarda yer aldığı belirlenmişti.

Ayrıca zanlılardan bazılarının, terör örgütleri adına pankart asma, yazılama, korsan gösteri gibi illegal etkinliklerde yer aldıkları ve yine şüphelilerden bazılarının terör örgütüne üye olmak suçundan haklarında yargılamaların sürdüğü tespit edilmişti.

SON DAKİKA 23

Sedanur İlhan

HABERİ PAYLAŞ:
DİĞER HABERLER