Borsa İstanbul'dan kritik karar!

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Son Dakika 23 Elazığ Haber - Tuba Uyur

BIST50 Endeksinde bugün açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının uygulanması kararlaştırıldı. İşte bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum.

Yeni haftanın ilk gününde dolar 17,41 euro ise 19,58 seviyesinde işlem görüyor. Geçtiğimiz perşembe Merkez Bankası'nın 100 puanlık faiz indiriminin ardından dolar 17 ile euro 19 ise liranın üzerini görerek tarihi zirvesini yenilemişti.  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası dolar/TL'nin 17 seviyesini aşmasının ardından piyasaya satım yönünde müdahale etti. Merkez Bankası'nın müdahalesi sonrası dolar/TL 16,55 seviyelerinde yer aldı.

GRAM ALTIN 1000 TL'Yİ AŞTI

Ons altının haftaya 1800 doların üzerinde başlaması ve dolar kurundaki yeni rekor ile gram altın 1000 lirayı geçti. Haftaya 953 liradan başlayan gram altın yüzde 6’dan fazla değer kazanarak 1023 seviyesine yükseldi.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş yatırımcılara al sat yapmak için doğru zamanın olmadığını önemli olanın varlıkları elde tutmak olduğunu hatırlattı. Kısa vadeli dolar alım satımının tehlikeli olduğunu söylerken ''17’den dolar alırım 20’den satarım'' hayallerine girmeye gerek olmadığını ifade etti. Piyasalar için sıkıntılı bir süreçten geçildiğini söyleyen İslam Memiş mümkün olduğunca tasarruf etmenin ve uzun vadeli yatırımcıya olmaya çalışmanın daha doğru olacağını söyledi.

İSLAM MEMİŞ'TEN ALTIN YATIRIMCISINA KRİTİK UYARI

İslam Memiş altın tahmini ile ilgili sorulara Türkiye’de piyasalardaki belirsizliğin devam etmesi ve beklentilerin karşılanmamasından dolayı gram altın fiyatı için bir hedef belirlemenin zor olduğunu söyleyerek cevap verdi. Altın almanın zor ve maliyetli olduğunu ifade eden İslam Memiş yatırımcılara altının her zaman kazandırdığını ve önümüzdeki günlerde yeni direnç seviyelerini test edebileceğini vurguladı.

Memiş “Dolar/TL kurunun yükselmesi diğer yabancı para birimlerinin de yükselmesine sebep oluyor. Dolardaki hareketi bundan sonra hiçbir ekonomist veya analist rakamlar üzerinden tahminde bulunamaz. Ama bence bu süreç çok sürdürülebilir bir süreç değil. Kurlardaki yükseliş neredeyse 2001 krizine tekabül ettiği için çok sürdürülemez olduğunu düşünüyorum. Vatandaşlara şunu söyleyebilirim. Bunun tedbirinin çok önce alınması gerekiyordu. En az 1-2 ay daha beklemeleri gerekiyor. Bundan sonra bir maliyet yapmak çok riskli” şeklinde değerlendirmede bulundu.

İslam Memiş, altın yatırımcısının ve vatandaşların 1000 liradan altın alıp 1500 liradan satarım gibi hayallerine girmemesi gerektiğini hatırlatırken varlıkları korumanın son derece önemli olduğunun altını çizdi.

BORSA İSTANBUL'DAN YENİ KARAR: AÇIĞA SATIŞTA 'YUKARI ADIM KURALI' UYGULANACAK

Borsa İstanbul'un Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayımlanan açıklamasında, Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca BIST-50 endeksinde yer alan paylarda açığa satış işleminin yapılabildiği anımsatıldı.

Söz konusu paylarda bugünkü seansta, bir gün boyunca geçerli olmak üzere açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının uygulanmasının kararlaştırıldığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecektir. Ancak, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması hâlinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecektir. Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve daha sonra aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız tarafından bu nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi önem arz etmektedir."

AÇIĞA SATIŞ YUKARI ADIM KURALI NEDİR?

Sermaye piyasalarında açığa satışta uygulanan kurallardan biri, yukarı adım kuralıdır. Organize bir piyasada işlem gören bir menkul kıymetin işlem sırasındaki fiyatının üstündeki fiyata üst fiyat denir. 'Yukarı adım' (Uptick) kuralı da açığa satış işleminin, hissenin en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden olması kuralı olarak adlandırılır. Hissenin son gerçekleşen fiyatı bir önceki fiyattan daha yüksekse, açığa satış son gerçekleşen fiyat seviyesinden de yapılabilir. Yukarı adım kuralı açığa satış nedeniyle hisse senetlerindeki düşüşleri azaltan bir tedbir olarak uygulanıyor.

dolar, borsa

SON DAKİKA 23

HABERİ PAYLAŞ:
DİĞER HABERLER