"Çıtayı Yükselteceğiz"

5 Bin Hektar Alanda Yaklaşık 3 Milyon Fidan

'Çıtayı Yükselteceğiz'
Güncel
5 Bin Hektar Alanda Yaklaşık 3 Milyon Fidan

Haber Editörü: Son Dakika 23

Elazığ Orman Bölge Müdürü Ziya Polat, Elazığ’da bu yıl içerisinde 5 bin hektar alanda yaklaşık 3 milyon fidan dikeceklerini söyledi. 
  
Polat,, Elazığ Orman Bölge Müdürlüğü olarak Hakkari, Van, Bitlis, Muş, Bingöl, Tunceli, Elazığ ve Malatya illerini kapsayan çok geniş bir alanda faaliyet gösterdiklerini kaydetti. 
 
 Bölge Müdürlüğünün ağırlıklı olarak ağaçlandırma ve erozyonla mücadele çalışmaları yürüttüğünü belirten Polat, “Çok yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Özellikle Elazığ ve Malatya’da ağaçlandırma ve erozyon kontrol çalışmalarımız var. Doğuya gittikçe orman alanlarının rehabilitasyonu, Van ilinde sel kontrol çalışmaları ve diğer ormancılık faaliyetlerimiz devam etmektedir. Özellikle de son süreçteki rahatlamadan sonra sorumluluk alanımızdaki şehirlerde planlarımızın öngördüğü şekilde çalışıyoruz. Elazığ’da ise özellikle ağaçlandırma ve erozyon kontrolü konusunu çok önemsiyoruz. Akan yamaçları teraslama şeklinde durdurup arkasından oralara fidan dikip yeşillendiriyoruz. Keban’da çok çalıştığımız dik bir yamaç var. Orada insanların bile durması çok zorken şuanda makinelerimiz orda çalışıyor. İnşallah memleketimize hayırlı olur. Bunun yanında fidan üretimimiz var, mera ıslahları da yapıyoruz. Ayrıca var olan ormanlarımızı rehabilite ediyoruz. İnşallah daha fazlasını yaparak burada daha güzel işler yapacağız. Elazığ’ı güzel günler bekliyor. Bakanlığımızın başlattığı eylem planı çerçevesinde çok güzel çalışmalar yapıldı, yapılmaya da devam ediliyor. Ekip ve para konusunda herhangi bir problemimiz yok. İnşallah bizden önceki arkadaşlarımızın yaptığı programları yüzde yüz oranında gerçekleştirip, önümüzdeki sene için şimdiden hazırlıklarımızı yapıp Elazığımızın ve bölgemizin daha fazla yeşillenmesi için hep birlikte çaba göstereceğiz.” dedi.
  
Bundan önceki dönemde Elazığ’da ağaçlandırma çalışmaları noktasında güzel çalışmalar yapıldığını bu yıl çıtayı daha yükseklere çıkartacaklarını ifade eden Polat, “Bölge Müdürlüğü olarak 2012’de 3 milyon fidan dikmişiz. Ondan önceki sene 2,5 milyon fidan dikmişiz. Biz de bu çıtayı daha yukarı yükselterek genel müdürlüğümüzün son yıllardaki politikaları çerçevesinde ağaçlandırma, erozyon kontrolü, badem eylem planı, ceviz eylem planı, or-köy faaliyetleri, okullar hayat bulsun projeleri kapsamında ağaçlandırma faaliyetlerimizi yoğun bir şekilde yürüteceğiz. Yeşil alanlarımızı artırmak için elimizden gelenin en fazlasını yapacağız. Bu yıl en düşük seviyede 2 milyon fidan dikeceğimizi söylüyorum ama bunun 3 milyonun üzerine çıkacağını düşünüyorum. Kamu kurum kuruluşlarına vereceğimiz fidanlar ve diğer alanlarda dikeceğimiz fidanlarla birlikte böyle bir hedefimiz var. Elazığ’da bu sene ağaçlandıracağımız alan 5 bin hektar. Bu noktada arazi hazırlığını yaptık, sonbaharda dikimini yapıp gerçekleştireceğiz. Her sene 5 bin hektar araziyi ağaçlandırıyoruz. 5 bin hektarın altına düşmeyeceğiz. Hedefimiz, her sene bir önceki senenin yüzde 20 üstüne çıkarmak olacak.” dedi. 
  
Polat, Elazığ’ın orman varlığı açısından çok zengin bir il olmadığını da sözlerine ekledi.
Elazığ’ın orman varlığının yüzde 18 civarında olduğunu belirten Polat, “Geri kalan arazilerimiz maalesef boş durumda. Var olan orman alanlarımızın çoğu da bozuk.g.un.is.igi Elazığ’da 1950’den buyana neredeyse yüz bin hektar alanda çalışılmış ancak genelde orman alanımız bozuk vasıftadır. Buraların iyileştirilmesi, rehabilitesi, erozyona maruz yerlerde erozyon çalışması yaparak buralarda yeniden yeşillendirmek için planlarımız var. Bakanlığımızın yayınladığı 5 yıllık eylem planı var. Bu planı en verimli bir şekilde uygulayacağız” şeklinde konuştu.
 
Kurum olarak yaşadıkları sıkıntıları da aktaran Polat, şunları kaydetti:  “Bizim tek sıkıntımız alan. Ağaçlandırma yapacak alan sıkıntısı yaşıyoruz. Kırsalda bizim insanımız biliyorsunuz maddi durumları iyi değil. Hayvancılık çok geniş manada yapılıyor. Bu konuda vatandaşla sosyal problemler yaşıyoruz. Yani alanları alıp burada ağaçlandırma yapmak kolay değil. Mera alanları ve hazine alanları var. Bu alanları vatandaşla sosyal problem yaratmadan alabilmek zor. İnşallah Elazığ’da önümüzdeki süreçte köy ormanları veya badem eylem planı kapsamında en az 300 hektarlık bir alanda köylümüze gelir getirecek badem ağaçlandırmaları yapacağız.haber:vedatyetik. Bu konuda köylülerimizi bilgilendireceğiz. Köylerimizin çevresinde bulunan, köylünün kullanmadığı hazine arazilerinde ve meralarda badem ve cevizle veya başka gelir getirici bir türle ağaçlandırma yapıp, 2 yıl bakımını yaptıktan sonra bunu bütün köylüye eşit bir şekilde dağıtımını yapacağız. İnşallah araştırma müdürlüğümüzle birlikte köylümüze nasıl katkıda bulunabiliriz, dağlarımızı nasıl yeşillendirebiliriz, akıp giden erozyona maruz topraklarımızı nasıl yerinde tutabilirizin çalışması içerisinde olacağız.”
  
Orman Bölge Müdürü Ziya Polat, kamu kurum ve kuruluşlarıyla vatandaşlara çağrıda bulunarak, talep olması halinde bedava fidan tahsisi yapabileceklerini duyurdu.
Müracaat yapılması halinde kamu kurum ve kuruluş alanlarında ağaçlandırma yapacaklarını belirten Polat, “Buradan bütün kurumlara sesleniyoruz. Bizden fidan talep ederlerse fidan tahsis ederiz. Veya alan gösterirlerse biz gidip fidan dikimini yaparız. Yeter ki alan olsun, yeter ki yeşil alan oluşturalım. Bu konuda bizim hiçbir ön koşulumuz yok. Vatandaşlarımıza da bu konuda yardımcı oluyoruz. Tarlasına, bahçesine fidan dikmek isteyen vatandaşlarımıza da fidan tahsisi konusunda yardımcı oluyoruz. Yeter ki fidan dikilsin.” dedi.
Son Güncelleme: 18 Haziran 2013 00:00
  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

DİĞER HABERLER