Elazığ'da 'sokakta satranç var' etkinliği

Elazığ'da "sokakta satranç var" etkinliği düzenlendi.

Elazığ'da 'sokakta satranç var' etkinliği
Güncel
Elazığ'da "sokakta satranç var" etkinliği düzenlendi.

Türkiye Satranç Federasyonunca toplumda farkındalık oluşturmak adına sokaklarda, parklarda, meydanlarda oynanabileceğini göstermek adına her yıl eylül ayının ilk haftası düzenlenen satranç günlerinin beşincisi düzenlendi.

Elazığ Öğretmen evi önünde düzenlenen etkinliğe aileler çocukları ile birlikte günün keyfini çıkararak satranç oynadı.

Türkiye Satranç Federasyonu Elazığ Temsilcisi Esra Kılavuz Yalçın, AA muhabirine yaptığı açıklamada  her yıl Eylül ayının ilk haftasında  81 ilde ve ilçelerinde sokaklarda, parklarda, bahçelerde satranç oynandığını söyledi.

Bu yıl "Sokakta satranç var" etkinliğinin  beşincisini düzenlediklerini aktaran Yalçın,"  Türkiye Satranç Federasyonu 2015 yılında hayata geçirdiği projenin bu yıl 5'incisini gerçekleştiriyoruz. Bu projede ki amaç Türkiye'nin tüm il ve ilçelerinde satranç kültürü oluşturmak. Bu kültürü yaymak tanıtmak ve sevdirmek Türkiye'nin her yerinde satranç bahçeleri oluşturmak ve insanların dikkatini çekmektir."dedi.

Bu etkinliği her yıl yaptıklarını belirten Yalçın, şunları söyledi:

" Bizde ilimizin çeşitli yerlerinde her yıl bunu yapmaya gayret gösteriyoruz. Ve çok güzel dönüşler alıyoruz. Halkımızın zaten satranca çok ilgisi var bunu da bu tür etkinlikler ile canlı tutmaya çalışıyoruz.  Her yıl ilin farklı mekanlarını tercih ediyoruz. Bu sene Elazığ Öğrenmen evi önünde herkesin görebileceği güzel bir ortamda etkinliğimizi düzenledik. Sokakta geçen insanlar burada ne oluyor diye gelip bakıyor. Ve etkinliğe dahil oluyorlar. Bizim de zaten amacımız buydu. Bir farkındalılk yaratmaktı. İnsanlara her yerde satranç oynanabileceğini gösteriyoruz. Satrancı sevdirebilmek için çalışıyoruz."

Etkiliğe katılan velilerden Sabiha Yazma da düzenlenen etkinliğe oğlu ve kız ile katıldığını ve memnun olduğunu söyledi.

Yazma, "Bu etkinliğe katıldığım için çok mutluyuz. Bu etkinliklerin çoğalarak devam etmesi gerekiyor. Çocuklarım ile sürekli bu etkinliklere katılacağız. Özellikle bu etkinliğin yapanları tebrik ediyorum. Çünkü satrancın zekaya çok büyük katkısı oluyor. Bu etkinliğin dışarıda cadde de olması çok güzel..."diye konuştu.

Çocuklardan Cemre Elif Yazma ise  "Burada satranç oynanacağını duyunca hemen geldim. Çünkü satranç oynamayı seviyorum. Sürekli kurslara da katılıyorum. Satranç hem düşündürücü hemde eğlendirici olduğu için çok seviyorum. Çünkü çok faydalı bir oyun."şeklinde konuştu. 

Son Güncelleme: 06 Eylül 2019 10:00

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

DİĞER HABERLER