Elazığ'ın deprem yardımı ramazan kolisine dönüştü

24 Ocak 2020 tarihinde İlimizde yaşayan 6.8 şiddetindeki depremin ardından 30 Ekim 2020 tarihinde İzmir'de yaşanan depremde mağdur olan insanlarımıza 'sizi en iyi biz anlarız' sloganıyla ilimizden tırlarla yardım malzemesi İzmir'e gönderilmişti.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Ancak Elazığ Valiliği logosu ile gönderilen yardım kolilerinin deprem sürecinde halka dağıtılmayıp depolarda saklandığı ve bazı belediyeler tarafından ramazan kolisi olarak dağıtıldığı iddia edildi.

Bergama Belediyesi'nin, İzmir'de meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki depremin ardından Türkiye'nin dört bir yanından ve Elazığ Valiliği tarafından gönderilen yardım kolilerini 6 ay depoda saklayarak Ramazan kolisine dönüştürdüğü ortaya çıktı.

30 Ekim 2020 tarihinde merkez üssü Yunanistan’ın Sisam Adası açıklarında, İzmir’in Seferihisar İlçesi’ne 23 km mesafede yıkıcı bir deprem meydana gelmiş, depremde 116 kişi hayatını kaybetmiş 1034 kişi ise yaralanmıştı. Yaşanan felaketin ardından Türkiye’nin her yerinden depremzedeler için yardım kampanyaları başlatıldı. İzmir Valiliği resmi hesabından da ‘İzmir Depremi Yardım Kampanyası’ için duyurular yapıldı. Gelen yardımlar valilik eliyle kaymakamlıklara gönderildi.

6 AYDIR BEKLETİLİYOR

Tüm bunlar yaşanırken bir gerçek daha Bergama’da gün yüzüne çıktı. CHP’li Belediye Meclis Üyesi Selim Tok, depremzedeler için Elazığ, Balıkesir, Isparta, Gümüşhane gibi valiliklerden gelen gıda yardımlarının aylardır Bergama Belediyesi’nin tekstil fabrikası depolarında bekletildiğini ve Ramazan kolisine dönüştürüldüğünü ortaya çıkardı.

BAŞKAN ADIYLA...

Ajans Bakırçay'da yer alan habere göre konuyla ilgili bir açıklama yapan Bergama İlçe Başkanı Mehmet Ecevit Canbaz şu ifadelere yer verdi.

Bugün Belediye Meclis Üyemiz Selim Tok, Bergama Belediyesi’nin tekstil fabrikasının bulunduğu yerdeki depolarda tesadüfen bir manzarayla karşılaştı. Bergama Belediyesi, İzmir depremi sonrası depremzedeler için ülkemizin değişik vilayetlerinden gelen yardımları depremzedelere dağıtmayarak ya da bir kısmını dağıtıp, bir kısmını ayırarak belediyenin depolarına kaldırdılar. Depremden tam altı ay sonra bugün, depremzedeler için alınan yardımlar belediye başkanının adını taşıdığı torbalarla Ramazan yardımı olarak dağıtılıyor. Bunu doğru bulmuyoruz, kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.”

SON DAKİKA 23

Tuba Uyur

HABERİ PAYLAŞ:
DİĞER HABERLER