Erdem'den Telekulak Çıkışı

Türkiye'de aynı anda 100 bin telefon dinleyecek ekipman var

Erdem'den Telekulak Çıkışı
Siyaset
Türkiye'de aynı anda 100 bin telefon dinleyecek ekipman var

Haber Editörü: Son Dakika 23

MHP Elazığ Milletvekili ve TBMM Yasadışı Dinlemeleri Araştırma Komisyonu Üyesi Enver Erdem, Türkiye'de 100 bin telefonun aynı anda dinlenmesine imkan sağlayan bir sistem olduğunu söyledi. MHP Elazığ Milletvekili Enver Erdem ve MHP İstanbul Milletvekili Atila Kaya ile Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Yasadışı Dinlemeleri Araştırma Komisyonu'nun raporu ile ilgili muhalefet şerhlerine ilişkin açıklama yaptı.
 
Toplumda dinlenmelerin adeta paranoyaya dönüştüğünü öne süren Erdem, "Bunun nedeninin, herkesin cep telefonu aracılığıyla sağladığı iletişimin tespit edilebiliyor olmasından kaynaklanıyor. Türkiye'de 100 bin telefonun aynı anda dinlenmesine imkan sağlayan bir sistem söz konusudur." ifadelerini kullandı.
 
Yasa dışı Dinlemeleri Araştırma Komisyonu'nun hazırladığı raporun 250 sayfadan oluştuğunu belirten Erdem, raporun yalnızca 25 sayfasının yasa dışı dinlemelere yönelik olduğunu, geri kalan bölümün, yasal mevzuatların tekrarından oluştuğunu belirtti. Komisyona çağrılan konuklardan edindikleri izlenime göre, aslında yasa dışı dinleme olaylarının faillerinin istenildiğinde kısa sürede tespit edilebileceğinin altını çizen Erdem, ancak iktidar mensuplarının böyle bir çabasının olmadığı izlenimi edindiklerini ileri sürdü. Yasa dışı dinlemelerin milli güvelik sorunu olduğunu belirten Erdem, şöyle devam etti: "En son Başbakan'ın ofisinde böcek bulunmasının ardından durumun vehameti yeniden gündeme geldi. Bu dinlemelerin yapılabiliyor olmasının bir nedeni de yazılım, donanım ve işletim sistemlerinin milli olmamasından kaynaklanıyor."
 
Meclis'te kurulan araştırma komisyonlarının AK Parti'ye hizmet eden birimler haline dönüştürülmeye ya da işlevsiz hale getirilmeye çalışıldığını iddia eden Milletvekili Atila Kaya ise "Komisyona davet edilen bazı konukların, AK Parti'li üyelerle bir konu hakkında fikirleri çatışması halinde susturulmaya çalışıldığını ya da bazı sorularla sıkıştırılmak isteniyor. Demokratik hukuk devletlerinde, yasa dışı dinleme gibi olaylarda sorumluluk iktidardadır. Ancak buna rağmen iktidar, bu olayların faillerini belirlemek gibi bir çaba içinde değil." dedi.
Son Güncelleme: 27 Haziran 2013 00:00
  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

DİĞER HABERLER