Erdoğan'dan Miçotakis'e mülteci tepkisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Miçotakis'in açıklamalarına karşı , ''5 milyona yakın mülteciyi ülkesinde ağırlayan, onlara ev sahipliği yapan bir ülkeye mülteci sorunu Türkiye'den kaynaklanıyor demek nankörlüktür.'' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Erdoğan'dan Miçotakis'e mülteci tepkisi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Miçotakis'in açıklamalarına karşı , ''5 milyona yakın mülteciyi ülkesinde ağırlayan, onlara ev sahipliği yapan bir ülkeye mülteci sorunu Türkiye’den kaynaklanıyor demek nankörlüktür.'' dedi.
Son Dakika 23 Elazığ Haber - Sude Tuncel

Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Miçotakis, dün düzenlediği basın toplantısında mülteci konusunda Türkiye'yi suçlayan ifadelerine yönelik, ''Mülteci krizinin Türkiye tarafından kaynaklandığını söylemek gerçekten nankörlüktür, zira Türkiye'de toplam mülteciye baktığımızda yaklaşık 5 milyon mülteciye ev sahipliği yapıyoruz 4 milyona yakını sadece Suriyeli.

Biz kapıları açacak olursak Yunanistan ne yapar bilemem, hepsinden öte Ege'de Akdeniz'de mültecilerin botlarını şişleyerek onları ölüme mahkum eden ülke Yunanistan'dır, elimizde belgeleri var. Çoluk çocuk demeden, o botları devirerek batıran ve ölüme o insanları mahkum eden yine Yunanistan.

Tamamıyla ne yazık ki Miçotakis ve avanesi yalanla gün geçiriyor dürüst davranmıyorlar. Dürüst davranmadıkları için bölgede güven telkin etmiyorlar. Elimizde video kayıtları var. Nasıl Ege'de Akdeniz'de düzenli düzensiz gömenleri nasıl suya gömdüklerinin belgeleri var Dünyayı aldatabilirsiniz ama Türkiye' yi aldatamazsınız'' ifadelerini kullandı.

ABD'nin Dedeağaç'a yönelik sevkiyatı devam etmesine yönelik değerlendirmede bulunan Erdoğan şunları söyledi:

"Dedeağaç ile ilgili konuda Dedeağaç bir üs değil, Yunanistan'ın kendisi Amerika'nın bir üssü konumuna gelmiştir. Ben Yunanistan Üssü'ndeki Amerikan üslerini saya saya bitiremedim. Hepsini bir araya toparlayınca Yunanistan'ın kendisi Amerika'nın adeta üssü gibi. Dedeağaç bunların içerisinde ufak bir bölge.

Bütün bunlar neden yapılıyor, biz bunu gerek Biden gerek ilgililerle, yaptıkları görüşmelerde kaçamak kaçamak sorular verip dürüst davranmıyorlar. Kendilerine seçtikleri komşu yanlış bir komşu. Takındıkları tavır doğru bir tavır değil. Türkiye, Amerika'dan sonra ilk 7 ülke içinde yer alan bir ülkedir. Yunanistan çok gerilerde, fakat biz kendimize inanıyoruz, güveniyoruz bu bölgenin sigortayız."

SON DAKİKA 23

HABERİ PAYLAŞ:
DİĞER HABERLER