Estetik ile 'ses' değiştirilebiliyor

Sesini fazla ince ya da kalın bulanlar ya da ses kalitesini beğenmeyenler artık ses teli estetik operayonuna başvuruyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Estetik ile 'ses' değiştirilebiliyor
Sesini fazla ince ya da kalın bulanlar ya da ses kalitesini beğenmeyenler artık ses teli estetik operayonuna başvuruyor.
Son Dakika 23 Elazığ Haber - Sude Tuncel

İnce sesini, kalın sesini ya da ses kalitesini beğenmeyenler çözüm için estetik müdehaleye başvuruyor. Ancak ses estetiği talep eden her hastaya uygulanmıyor. Hastanın ilk önce psikolojik yeterliliği ölçülüyor, daha sonra fiziksel muayenesi yapılıyor. 

Psikolojik ve fiziksel muayeneden sonra onay alan hastalara ses değiştirme işlemi uygulanıyor. İşlemler hastaya göre farklılık gösteriyor.

Kulak, burun, boğaz uzmanı Prof. Dr. Erdinç Aygenç, estetikle ilgili şu bilgileri verdi:

"Özellikle sesini uzun süre kullanan, kötü kullanan doktor, avukat, spiker, ses sanatçısı gibi insanlar bir süre sonra kendi ses kalitelerinden, ses kondisyonlarından uzaklaştıklarını fark ederek çözüm ararlar. Bunun için de yapılan işlemler ses estetiği olarak değerlendirilebilir."

Ses estetiğini nasıl yaptıklarını da anlatan Aygenç, "Gırtlak yapısında ses tellerinin mesafesini uzatmak ya da kısaltmakla sesin yapısını değiştirebiliyoruz. Kişilerde çok ince ses varsa kıkırdak mesafesini daraltarak sesin kalınlaştırılması ya da kaba sesi olan insanlarda sesin inceltilmesi mümkün" dedi.

Ses estetiği işlemi oldukça kısa sürüyor. Hastanın tedavisi operasyon sonrası ses istirahati ve ilaçlarla devam ediyor. Hastaların iyileşme süresi bir haftayla bir ay arasında değişiyor.

SON DAKİKA 23

HABERİ PAYLAŞ:
DİĞER HABERLER