HDP'li Ömer Gergerlioğlu, 4 ay sonra yeniden milletvekili oldu

HDP'li Ömer Gergerlioğlu, Anayasa Mahkemesinin 'hak ihlali' kararına ilişkin Başkanlık Tezkeresinin TBMM Genel Kurulunda okunmasının ardından, 4 ay sonra yeniden milletvekilliği vasfını kazandı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Anayasa Mahkemesi (AYM), vekilliği düşürülen HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun bireysel başvurusu sonucunda, Gergerlioğlu'nun "seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı" ile "kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı"nın ihlal edildiğine karar vermişti. Anayasa Mahkemesi'nin kararının ardından Gergerlioğlu cezaevinden tahliye edilmişti.

YENİDEN VEKİL OLDU

Gergerlioğlu, bugün AYM'nin kararına ilişkin tezkerenin Meclis'te okunmasının ardından yeniden milletvekili oldu.Anayasa Mahkemesi'nin hak ihlali kararı sonrası cezaevinden çıkan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Twitter'dan düşürülen milletvekilliği ile açıklama yapıp şu ifadeleri kullanmıştı: "Vekilliğe iadem için Yargı kararı bugün okunuyor. Saat 14.30'da okunduktan sonra TBMM Genel kurula gireceğim. Halkın verdiği hakkı haksızlıkla kimse alamaz, galip gelen halkın iradesidir."

Gergerlioğlu, 24 Haziran 2018 seçimlerinde HDP Kocaeli Milletvekili olarak Meclis'e girmişti.

SON DAKİKA 23

Sedanur İlhan

HABERİ PAYLAŞ:
DİĞER HABERLER