İş İnsanı Mehmet Özeren, Elazığ OSB Başkanlığına adaylığını açıkladı

MÜSİAD Elazığ eski il başkanı ve iş insanı Mehmet Özeren, Elazığ Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığına adaylığını açıkladı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Son Dakika 23 Elazığ Haber - Sude Tuncel

İş insanı Mehmet Özeren, Elazığ Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığına aday olduğunu açıkladı. Özeren ve yönetimi basın mensupları ile buluştuğu toplantıda başkanlığa gelmesi durumunda yönetim kurulu ile birlikte yapacakları projelerden bahsetti.

Başkan Adayı Özeren yönetim kadrosunda, Yıldırım Karabulut, Mehmet Tatar, Mustafa Özbay ve Yusuf Altıntaş'ın yer aldığını söyledi.

Başkan Adayı Mehmet Özeren yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti:

''Başkanlığa geldiğimizde ilk etapta burada bir enerji santrali kuracağız. Türkiye’ de Elazığ gibi enerji santrali olmayan sadece birkaç organize sanayi bölgesi vardır. Daha öncesinde enerji santrali için talepler olmasına rağmen bu konuda hiçbir adım atılmadı. Allah’ın izni ile geldiğimizde enerji santralini kuracağız çünkü burada devletin vermiş olduğu ciddi bir destek var. TKDK kurumunun enerji santralinin kurulması için yüzde 55 gibi bir oranda vermiş olduğu destek var. Bunu kurarken de organize sanayi bölgesi yönetimi olarak iş insanlarımızın yatırım yapması için teşvikte bulunacağız. Ayrıca bu projeyi yaparken de en küçük işletmemizin de ortak olabileceği bir hisse ortaya koyacağız. Rakamları yüksek tutarsak sanayi bölgesindeki fabrika sahibi arkadaşlarımıza, çalışanlarımıza kolaylık sağlayamayız.''

Batıda bulunan organize sanayi bölgelerinde ortaya koyulan güvenlik önlemlerini ele alan Özeren ''Batıda olan organize sanayi bölgelerine giren araçların girişte güvenlik merkezlerine ruhsatlarını bırakarak girerler, çıkarken ruhsatlarını alıp çıkarlar. Bizim organize sanayi bölgemize maalesef her taraftan kolayca giriş sağlanabiliyor. Girenler saat farketmeden istedikleri her eylemi gerçekleştirebiliyorlar. İkinci etapta organize sanayi bölgemizi tamamen güvenli bir alan haline getireceğiz. Belirli saatlerden sonra diğer alternatif giriş kapılarını kapatacağız ve sadece belli bir kapıdan giriş sağlanacak.

Yine yatırımcılarımızla istişare ederek kararlar alacağız. Çünkü bu yolda aldığımız her kararı sanayicilerimizle ciddi istişareler yaparak alacağız. Sanayi yönetimi olarak biz ‘yaptım, oldu, bitti’ gibi bir yönetim anlayışıyla hareket etmiyoruz. Bizler buradaki her insanın fikrini, değerlerini, önerilerini önemseyerek bu yola devam edeceğiz.'' dedi.

''İHRACAT YAPAN FİRMA SAYIMIZ ÇOK AZ''

Mehmet Özeren ''Çevre illerimizin ihracat rakamlarına baktığımız zaman Diyarbakır bizden çok daha yüksek, Malatya yaklaşık son 11 aydır ihracat rakamları 400 milyon dolar civarında. Elazığ’ımızın ise ihracat rakamı sadece 140 milyon dolar civarında. Şimdi biz daha eski bir organize sanayi bölgesiyiz. İhracat yapan firma sayımız çok az. Bu durumda önceliğimiz kesinlikle firmalarımızı ihracata yönlendirmek, ihracat ufkunu açmak. Bunun için ciddi emek göstereceğiz. Organize sanayi bölgemizde bir tane bile ihracat yapmayan, üretim yapmayan firma kalmayana dek mücadelemizi sürdüreceğiz. Bunun için devlet her türlü imkanı sağlıyor. Yeter ki birlik ve beraberlik olsun.'' dedi.

Şehrin adına ihracatın önemini vurgulayan Özeren, ''1998 yılından beri organize sanayi bölgesindeyim. İhracat adına bir tane fuar organizasyonu, ticari seyahat organizasyonu maalesef yapılmadı. Organize sanayi bölgemizde maalesef birkaç firma harici sınırlarını aşmış, kurumsallaşmış, doğru dürüst ihracat yapan firmamız maalesef yoktur. Şimdi gelişen ülkelerde ya da bölgelerdeki yerlerde organize sanayi bölgeleri nasıl işliyor? Organize sanayi bölgesi, ticaret odası, diğer ticaret kurumları ile birlikte Almanya’da yapılan fuarda bir yer kiralar. Kurumların götürdüğü malzemeler sergilenir. Böylelikle tanıtım gerçekleşir. Ancak bölgemizin fuarda yer alması için diğer ülkeler ve kurumlar gibi ödemesi gereken büyük bir rakam var. Maalesef bizde herhangi bir firmamızın bu maliyeti karşılayabilecek kapasitesi yok. Bizler organize sanayi bölgesi olarak organizasyon gerçekleştirirsek, fuarda yer alacak tanıtım konteynerlerine bir kişi yerine 10 kişiyi yerleştirirsek kişi başına maliyet düşer. Normalde tek kişinin bir konteyner kiralayıp ödeyeceği 5 ya da 6 bin Euro yerine her bir arkadaşımız neredeyse 500 euro gibi bir miktar ödeyerek fuarda yer alabilir. Böyle olursa bütün firmalarımızda katılabilir.'' dedi.

''İHRACAT OFİSLERİNİ GETİRECEĞİZ''

Organize Sanayi Bölgesi Başkan Adayı Mehmet Özeren ''Bugün Türkiye ihracat rekorları kırıyor ama Elazığ maalesef yetersiz kalıyor. Blok mermer satışlarımız sayesinde ihracat yapabiliyoruz yoksa ihraç edebileceğimiz çok ürünümüz yok.  İlimizdeki ve sanayi bölgemizdeki iş insanlarımız tamamen kaderine terkedilmiş durumda.

Ülkemizin birçok yerinde ihracat ofisleri var. Bu ofislerin görevi benim ürettiğim ürünü alıp satabileceği ortam ve pazarlarda ürünleri satmaktır. Bizler bu ihracat ofislerini getireceğiz. Bütün firmalarımızı teker teker dolaştıracağız, kimin ürününü satabileceklerini belirleyeceğiz. Bizim organize sanayi bölgemizde olan mermer mi var? Döşeme grubu mu var? Mobilya mı var? , yalıtım grubu mu var hepsini araştıracağız ve bu grupların Pazar hakimiyetinin hangi ülkede olduğunu, hangisinin talep ettiğini bunları teker teker çıkartacağız.  

Sanayi bölgemizde çalışanlara iş seyahatleri düzenleyeceğiz, gerekirse büyükelçileri ve ticaret ateşelerini ilimize davet edeceğiz ve burada ilimizin ürünlerini satmak için gayret göstereceğiz. Bölgemizi işveren ve iş arayan insanların buluşma noktası haline getireceğiz. 

Bir de organize sanayi bölgemizde üretim yapan firmalarımızın ürünlerini teşhir edebileceği bir salon yapacağız. Bir de sosyal tesis yapma gibi bir planımız var. Orada da ürünlerimizi görmek isteyen misafirlerimizi ağırlayacağız. Misafirlerin kahvaltı, konaklama gibi temel giderlerini karşılayacağı bir alan yaratacağız. '' diyerek sözlerini sürdürdü.

''İŞVEREN VE İŞÇİNİN SORUNLARINI ÇÖZEBİLMEK İÇİN ARABULUCULUK GÖREVİ YAPAN BİRİM OLUŞTURACAĞIZ''

Başkan Adayı Özeren sözlerini şöyle sürdürdü:

''İşverenlerimizin en çok sorun yaşadığı konulardan biri olan işçi ve işveren arasında olan sorunlardır. Herhangi bir olumsuzlukta işveren devletin ve mahkemenin gözünde potansiyel bir suçlu olarak görülmektedir. Emin olun ki işverenlerimizin hiçbiri taraflı bir karar verilmesini istemez. Maalesef işverenlerimiz bu konuda hüsran yaşamaktadır. Bu yüzden işçi ve işveren arasındaki sorunları çözebilmek için burada arabuluculuk görevi yapacak bir birim oluşturacağız. Sorun mahkemeye intikal etmeden, burada sorunları çözerek organize sanayi bölgesi çatısı altında kapatacağız.''

''Yönetime geldiğimizde özellikle hiç yapıldığını görmediğimiz istişare sektör toplantısı yapacağız ve bunu mutat hale getireceğiz. Her sektörümüz için gerçekleştireceğimiz toplantılarda sorunları ele alacağız, önerileri alıp birlikte bir yol haritası çizeceğiz.''

''Organize sanayi bölgesine dış ticaret uzmanı istihdam edeceğiz. Ülkelerin taleplerini dinleyecek, alacak, aynı sektörde üretim yapan firmalara bildirecek ve firmaların satışlarına destek olacak.''

ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİNDEKİ ULAŞIMA ÇÖZÜM ÖNERİSİ

Bölgedeki ulaşım sorununu ele alarak değerlendiren Özeren, ''Diğer bir sorunumuz iste organize sanayi bölgemizde olan ulaşım sorununu da çözeceğiz Allah’ın izniyle. Servisi kaçıran, işe geç kalan arkadaşlarımız oluyor. Çevre yolunda indiği zaman 3. Kısımdaki ya da 5. Kısımdaki işletmesine kavuşması için çok yol yürümek zorunda kalıyor. Bu gecikme yüzünden hem kendisi işe gecikiyor, işçinin ücreti düşüyor hem de işveren üretim yapamıyor. Bunun için sanayi bölgesi içerisinde bir ring hattı kuracağız. Orada belli bir saatler içerisinde ulaşımı sağlayacağız. 

Bir de 5 ve 3. Kısım arasındaki tren hattının oraya bir geçit talebi var. Onu da elimizden geldiği kadar kısa süre içerisinde bağlantıyı sağlamaya çalışacağız. Organize sanayi bölgesini tam bir kurumsal yapı haline getireceğiz. Bir sorunu çözmek için başkana gitmeye gerek kalmadan görevli arkadaşlarımızla birlikte hak ve hakkaniyet çerçevesinde sorunları çözeceğiz.'' diyerek sözlerini tamamladı.

SON DAKİKA 23

HABERİ PAYLAŞ:
DİĞER HABERLER